Prawie każdy z nas codziennie jest uczestnikiem ruchu.
Bardzo często w ruchu drogowym zdarzają się wypadki. Jak zachować się po takim zdarzeniu i jakie powstają problemy?
Większość uczestników ruchu drogowego tuż po wypadku jest nieświadomych tego co się wydarzyło. Jest to tzw. szok pourazowy. Należy jednak pamiętać, że miejsce wypadku musi być całkowicie zabezpieczone by uniknąć wypadków wtórnych (może okazać się że niezbędna na miejscu wypadku będzie laweta). Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, upewnij się gdzie Twój pracodawca wykupił usługi dla firm transportowych i skontaktuj się z przedstawicielem tego przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że jeżeli wypadek nie jest bardzo poważny, czasami wystarczy zwyczajna wymiana danymi osobowymi i numerami polis ubezpieczeniowych. Natomiast w przypadku większych szkód lub gdy sytuacja nie jest do końca jasna, kto jest sprawcą wypadku – wówczas należy wezwać policję. Ktokolwiek doznał obrażeń ciała? Trzeba natychmiast zadzwonić po karetkę – w przypadku poważnych wypadków każda chwila ma znaczenie w kwestii ratowania życia poszkodowanym. Oczywiście bardzo ważne jest również zapewnienie poszkodowanym jak najlepszej pomocy. Przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy jest obligatoryjne przy zdawaniu na prawo jazdy, jednak nie każdy pamięta zajęcia, na których ćwiczono ten zakres czynności.
Znajdź świadków zdarzenia
Po tym, jak upewnisz się , że wszyscy poszkodowani są bezpieczni, poszukaj świadków zdarzenia i zapisz ich zeznania lub poproś by pozostali z Tobą do czasu przyjechania policji. Wówczas będziesz mieć podstawę do tego, by w przypadku sporu o winę, mieć jedną obiektywną osobę po swojej stronie. Świadków można również wykorzystać do udzielenia pomocy po wypadku kiedy my nie jesteśmy w stanie tego zrobić lub zajmujemy się innymi osobami.
Jak szybko rozwiązać wszystkie spory?
Świadkowie zdarzenia mogą okazać się nieocenieni przy rozstrzygnięciu sporów. W związku z czym jako osoba niewinna zajścia zdarzenia, jesteśmy wręcz zobligowani do tego, by takich świadków odszukać. Mamy do tego prawo by osoba postronna opowiedziała swoją wersję wydarzeń i na tej podstawie policja dokonywać będzie wyborów, która wersja jest prawdziwa. Powinniśmy również zaczerpnąć porady u niezależnego eksperta. Mamy do tego prawo, lecz musimy pamiętać o tym, że za taką opinię nie zapłacimy tylko wówczas, gdy zostaniemy uznani za niewinnych.
Czy warto dochodzić swoich praw?
Bardzo częstymi sytuacjami w przypadkach zdarzeń drogowych jest brak porozumienia. Każda ze stron uważa, że jest niewinna, a rozstrzygnąć takie spory mogą tylko osoby postronne, a prawnie uprzywilejowani do tego – policjanci.