Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w kabinie lakierniczej?

filtry do lakierni

Właściciel przedsiębiorstwa, w którym znajdują się kabiny lakiernicze, powinien mieć na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, którzy będą z nich korzystać. Podstawowe zasady BHP jasno definiują, co należy zapewnić pracownikom, by chronić ich zdrowie, a także określają ubiór dedykowany do tego rodzaju pracy.

Odpowiedni strój do pracy w lakierni.

Podstawowym elementem bezpieczeństwa w kabinie lakierniczej będzie odpowiedni ubiór lakiernika. Osoba, która będzie przebywała i wykonywała pracę wewnątrz kabiny lakierniczej, powinna nosić przeznaczoną do tego celu maskę. Zasłaniając usta i nos dobraną tkaniną, zatrzymującą zanieczyszczenia, pracownik chroni swój układ oddechowy przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Ważne jest, by nosić ją nawet przy pracy z bezwonną substancją. Brak zapachu nie zmniejsza szkodliwości. 

Drugim ważnym czynnikiem bezpieczeństwa jest unikanie powstania ognia. Wystarczy mała iskra, by w kabinie lakierniczej wybuchł pożar, lakiery są bowiem substancjami łatwopalnymi, a mała przestrzeń kabiny podczas pracy jest wypełniona ich cząsteczkami. Kombinezon lakiernika musi być wykonany z tkaniny, która się nie elektryzuje. Nie można zapomnieć o pralni, która będzie dostosowana do czyszczenia tego typu ubrań.

zachowanie bezpieczeństwa w lakierni

Trzeci aspekt to ochrona dłoni, stóp oraz oczu. By chronić dłonie, niezbędne są specjalne rękawice, stopy należy obuć w dedykowane obuwie. Jeśli chodzi o oczy, wiadomym wyborem będzie dobór gogli zabezpieczających przed niebezpiecznymi cząstkami lakieru. 

Wentylacja — podstawa bezpieczeństwa.

Dzięki dobrze zaplanowanej wentylacji pracownik, który będzie wykonywał czynności w kabinie lakierniczej, będzie narażony na wdychanie szkodliwych substancji w dużo mniejszym stopniu. Za prawidłowy przepływ powietrza odpowiada głównie projektant kabiny, ale duże znaczenie ma także jej właściwe ustawienie. Musi mieć dostęp do cyrkulacji, otwory wentylacyjne nie mogą być niczym zakryte.

Właściwa filtracja pomieszczeń lakierniczych

Cyrkulacja powietrza, wspomniana wcześniej, nie będzie wystarczająca w kabinie lakierniczej, jeśli jej działanie nie będzie wspierane przez odpowiednią filtrację. Montowanie dobrej jakości filtrów sufitowych i ściennych, pomoże zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo lakiernika. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie ryzyka powstawania wad wynikających z osiadania drobinek substancji na lakierowanym produkcie. 

Filtr do kabiny lakierniczej wyłapuje krążące w powietrzu cząsteczki substancji i zatrzymuje je w swoim wnętrzu. Działanie takie zapobiega przedostaniu się szkodliwych materii do środowiska naturalnego. Wyłapywanie zanieczyszczeń i magazynowanie ich wewnątrz zapobiega powstawaniu niebezpiecznego środowiska dla lakiernika, minimalizuje także ryzyko wybuchu.

Rodzaje filtrów do kabin lakierniczych

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie pracownika, powinieneś poznać dostępne na rynku rodzaje filtrów lakierniczych. Ułatwi Ci to decyzję, którą musisz podjąć. W zależności, jakie właściwości są dla Ciebie priorytetem, wybierz najlepszy filtr.

filtr do kabiny lakierniczej - zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom

Idealne dla lakierni i bardzo popularne są filtry typu Paint Stop. Inaczej nazywa się je filtrami wstępnymi, to one chronią wentylatory podczas malowania natryskowego. Zapobiegają tym samym zaleganiu zaschniętej farby. Wyróżnia je niska cena, ale należy się przygotować na ich częstą wymianę.

Inne rodzaje filtrów dedykowanych do zastosowania w lakierni to filtry papierowe, włókniny i maty filtracyjne, filtry skrzyniowe, kieszeniowe i kastowe, a także filtry harmonijkowe. Niezależnie od rodzaju, filtr powinien cechować się wysoką chłonnością i progresywną budową.

Dlaczego tak ważna jest progresywność filtra? Dzięki niej będziemy mogli używać go znacznie dłużej. Zjawisko to polega na tym, że mniejsze cząsteczki osiadające na wierzchniej warstwie nie blokują dostępu do głębszych części większym zanieczyszczeniom. Gdyby nie to, małe cząsteczki szybko stworzyłyby barierę i blokowały dostęp. Co skutkowałoby osiadaniem zanieczyszczeń w innym miejscu. 

Rate this post