Jak znaleźć dobrego adwokata do swojej sprawy?

adwokat szczecin

Gdy zatrudniamy adwokata do reprezentowania nas w danej sprawie, stawka zazwyczaj jest bardzo wysoka. Jak znaleźć osobę, która dobrze zadba o nasze interesy i nie popełni kosztownego błędu?

Po pierwsze, weryfikacja informacji o prawnikach

Niestety w świecie, w którym nie brakuje oszustów, warto przede wszystkim sprawdzić, czy osoba reklamująca swoje porady prawne w mediach społecznościowych ma uprawnienia do wykonywania zawodu. Wciąż zdarzają się sytuację podobne do bulwersującej sprawy Dawida K. z Lublińca, który fałszywie podawał się za adwokata i wyłudzał pieniądze od osób potrzebujących szybkiej konsultacji z prawnikiem.

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym adwokatem? Wystarczy skorzystać z dostępnego online Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Po wejściu na stronę i wpisaniu nazwiska oraz imienia wyszukiwanej osoby otrzymamy informacje o izbie adwokackiej, do której należy i statusie dotyczącym tego, czy dana osoba aktualnie wykonuje zawód. Brak wyników wyszukiwania oznacza, że człowiek o danych personaliach nie jest adwokatem.

Rejestry swoich członków posiadają również lokalne samorządy adwokackie. W razie wątpliwości możesz zadzwonić pod numer właściwej miejscowo Okręgowej Rady Adwokackiej, który znajdziesz w Internecie.

Jakimi cechami powinien odznaczać się skuteczny adwokat?

Filmy i seriale przyzwyczaiły nas do dramatycznych scen z procesów, według których dobry adwokat bezkompromisowo walczy o zmiażdżenie przeciwnika na sali sądowej. W rzeczywistości jednak o wiele bardziej opłacalne jest rozwiązanie sporu na etapie przedsądowym. W ten sposób unikniemy finansowych i emocjonalnych kosztów procesu oraz długiego czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie naszej sprawy w przeładowanych polskich sądach.

Zatem skuteczny adwokat to taki, który nie tylko przekonująco wypowiada się w sądzie, ale także poza jego murami wypracuje korzystny dla Ciebie kompromis w trakcie negocjacji. Taka osoba powinna charakteryzować się też dobrą organizacją czasu pracy, pewnością siebie, umiejętnością zrozumiałego przedstawiania faktów i przede wszystkim doświadczeniem w prowadzeniu spraw podobnych do Twojej.

Zwróć uwagę na specjalizację adwokata. Nie ufaj komuś, kto twierdzi, że zna się na wszystkim. Prawo to bardzo obszerna dziedzina wiedzy nawet w obrębie swoich poszczególnych gałęzi. Wybierz osobę, która specjalizuje się w obszarze dotyczącym Twojej sprawy i może pochwalić się osiągnięciami na tym polu.

Adwokaci coraz chętniej prowadzą blogi edukujące czytelników w zagadnieniach prawnych, więc jeżeli wybrany przez Ciebie specjalista go posiada, możesz go odwiedzić i prześledzić, czego dotyczą publikowane posty.

Choć warto korzystać z rekomendacji znajomych, pamiętaj, że adwokat, który dobrze reprezentował ich w sporze o spadek, niekoniecznie równie swobodnie będzie czuł się np. w prawie pracy.

Nie zapominaj o własnych preferencjach

We współpracy adwokata z klientem bardzo ważne jest zaufanie, dlatego nie decyduj się na prawnika, którego odradza Ci Twoja intuicja. Masz prawo wymagać tego, by zawiłości Twojej sprawy były Ci przedstawiane w zrozumiały sposób. Pomyśl też o własnej wygodzie i możliwościach ewentualnego dojazdu. Sprawdź, czy z danym prawnikiem można skonsultować się online lub przez telefon.

Jeżeli sytuacja wokół Twojej sprawy jest dynamiczna, szukaj adwokata w Szczecinie cechującego się elastycznością i zdolnością dostosowania się do nowych warunków oraz podejmowania nieszablonowych decyzji. Ważna jest także otwartość na ewentualną współpracę z innymi specjalistami, jeżeli sprawa okaże się na tyle skomplikowana, że będzie to konieczne.

wybór adwokata

Wybór dobrego adwokata – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście nie należy zapomnieć o przeanalizowaniu oczekiwać płacowych wybranego prawnika. Niekiedy oferują oni pierwsze konsultacje za darmo lub udzielają darmowych porad prawnych pro bono. Kancelarię zazwyczaj wyznaczają na ten cel kilka godzin w tygodniu, o których informują na swojej stronie. Większość usług jest jednak płatna, co jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę długie lata, które prawnicy muszą poświęcić na naukę swojego zawodu.

Przed umówieniem się na spotkanie z prawnikiem, zapytaj go jakie dokumenty przynieść ze sobą i spisz na kartce wszystkie fakty, które powinien poznać. To pomoże Ci w ewentualnym stresie, który możesz odczuwać podczas rozmowy.

Rate this post