Jak zostać trenerem piłki nożnej dla dzieci?

piłka nożna

Rozwijanie własnej pasji to jeden z czynników, który pozwala być w życiu szczęśliwym. Czasem jednak zdarza się tak, że nie możemy spełniać się w wybranej roli przez wiele różnych czynników. Dobrym tego przykładem są piłkarze – z czasem nie są oni już w stanie systematycznie się rozwijać i grać w piłkę nożną zawodowo. Wtedy szukają oni innych rozwiązań, dzięki którym pozostaną oni w piłkarskim środowisku na dłużej. Jednym z takich rozwiązań jest zostanie trenerem piłki nożnej. 

Kto może zostać trenerem?

Aby uczyć grania w piłkę, nie trzeba być oczywiście byłym piłkarzem. Trenowanie zawodowców to marzenie wielu osób, którzy nie mieli zbyt dużych szans, by wykazać się na boisku, ale znają się na grze i wiedzą, jak uczyć.

Dlatego też trenerem może być każdy, kto ukończył 18 rok życia, ma wyższe wykształcenie i po prostu wie, jak grać. Z takimi podstawami można już zacząć trenować najmłodszych, jednak wiadomo, że im większa wiedza i doświadczenie, tym większe grono osób, z którym można pracować.

Kurs na trenera

Aby zostać pełnoprawnym trenerem piłki nożnej, czy to ligi dziecięcej, czy normalnej, warto mieć ukończone pewne szkolenia, które zwiększą kwalifikacje nie tylko samej wiedzy o grze, ale także doszkolą, jak należy pracować z ludźmi i dziećmi. 

Najpopularniejszymi kursami na trenerów są Grassroots D i Grassroots C. To one pozwalają na zdobycie pełnoprawnej licencji trenerskiej, ale też otwierają drogę do szkoleń UEFA A, B i C, które upoważniają już do trenowania zawodowych lig piłkarskich. 

Jakie uprawnienia są potrzebne?

Oprócz pełnoletniości, ukończonego liceum czy konkretnych kursów, do zostania trenerem zobowiązują także zaświadczenia lekarskie o bardzo dobrym stanie zdrowia oraz zaświadczenie o niekaralności.

Ponadto w niektórych przypadkach wymaga się jakiegokolwiek zaświadczenia potwierdzającego staż zawodniczy w rozgrywkach lub potwierdzenie stażu pedagogicznej pracy z dziećmi. W takim wypadku najbardziej pomocnym jest dyplom ukończenia wyższej szkoły na kierunku AWF lub podobnym. Natomiast są to dokumenty potrzebne tylko w przypadku podjęcia bardziej zawodowego stanowiska trenera, niekoniecznie dziecięcego. 

Jak prowadzić treningi?

Czasem, aby szkolić przyszłych piłkarzy nie trzeba wiele. Kursy uczą naprawdę dużo, ale jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić, to wiedzę o tym, jak prowadzić takie treningi lepiej zdobyć samemu. Praca z dziećmi nie jest łatwa, dlatego trzeba nauczyć się cierpliwości i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych (np. mocnego upadku, dziecięcego buntu czy kłótni). Takie treningi wymagają dyscypliny, dlatego stanowczość również jest kluczem do sukcesu. 

Ale przede wszystkim, aby zaciekawić dzieci i sprawić, że będą się one chciały uczyć nowych rzeczy, najważniejsza jest kreatywność. Kreowanie dobrych torów do ćwiczeń, urozmaicanie meczów i całkowite zaangażowanie w treningi to umiejętności, które trzeba zwyczajnie w sobie mieć, by być efektywnym trenerem. 

W jaki sposób urozmaicać treningi?

Często bywa tak, że zatrudnienie trenera piłki nożnej dla dzieci w jakimś klubie piłkarskim lub szkole wiąże się z osobistym przygotowywaniem treningów, w tym z zorganizowaniem akcesoriów, sprzętu i urządzeń do treningu. Są one najczęściej sponsorowane, jednak to trener wychodzi z inicjatywą zakupu tego, co będzie najbardziej potrzebne w jego planie. 

piłka nożna

Dlatego też, aby urozmaicić treningi, wielu trenerów ubiega się np. o płotki piłkarskie, tory przeszkód w zestawach, specjalne piłki czy nawet o elektroniczną tablicę wyników

Dzieci chcą się czuć jak profesjonaliści podczas treningów, a dodatkowe akcesoria niewątpliwie im w tym pomagają. Ponadto ćwiczą one znacznie chętniej, a specjalny sprzęt, na którym ćwiczą, daje im możliwość większego rozwoju i radości z treningów, by w przyszłości mogły się stać zawodowymi piłkarzami i piłkarkami. 

Podsumowanie

Można więc zauważyć, że aby zostać trenerem czasem potrzeba doświadczenia i kwalifikacji, ale największą rolę odgrywa zaangażowanie i chęć do pracy z dziećmi. Piłka nożna nie jest łatwym sportem, ale rozwój tej pasji zarówno ze strony młodych piłkarzy, jak i ich trenerów daje znaczące efekty w zdobywaniu nowych umiejętności i szkoleniu się na profesjonalnych zawodników. 

Rate this post