Jaki program do faktur dla małej firmy?

Samodzielna obsługa faktur w firmie może być zadaniem trudnym, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Dobry, łatwy w obsłudze, a przy tym dający dostęp do rozbudowanych funkcji program do fakturowania będzie niezbędny. Na rynku dostępne są zarówno programy klasyczne, instalowane na komputerach firmowych, jak i programy online dające dostęp z dowolnego urządzenia połączonego z siecią. Jaki program o fakturowania wybrać dla małej firmy? Sprawdzamy dostępne rozwiązania.

Popularne programy do fakturowania dla małych firm

Melpe – nowy program do fakturowania online

Melpe to jedna z nowszych propozycji dla małych firm. Program do fakturowania online uruchomiony w 2020 roku oferuje ciekawe rozwiązania do fakturowania zarówno dla małych, jak i średnich firm. Jako program online, Melpe umożliwia dostęp do aplikacji 24/7, z dowolnego miejsca i urządzenia, także mobilnie. Nie ma ograniczenia użytkowników, dzięki czemu można stworzyć konta dla wszystkich uprawnionych pracowników w firmie i przypisać im dostęp do określonych funkcji, typów dokumentów czy serii dokumentów związanych z danym klientem. Melpe pozwala też stworzyć bazy dla różnych firm w obrębie jednego konta użytkownika, co ułatwia zarządzanie fakturami niezależnie od liczby działalności, jakie prowadzi przedsiębiorca.

Wśród zalet Melpe wymienić można przede wszystkim możliwość wystawiania faktur online oraz innych dokumentów sprzedaży, dodawania i aktualizacji kontrahenta bezpośrednio z bazy GUS, wprowadzania terminów, sposobów płatności, cennika sprzedaży i waluty dokumentu do kartoteki kontrahenta, wysyłania faktur online bezpośrednio z poziomu systemu, a także obsługi rozrachunków i ewidencji kosztów. Melpe gwarantuje dodatkowo dostęp do CRM – systemu do organizacji i planowania pracy działu sprzedaży.

inFakt – współpraca z księgowym online

Program dostępny dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek, fundacji i innych form działalności, obsługujący przede wszystkim wystawianie faktur sprzedażowych, zaliczkowych i proform, także w zagranicznych walutach. inFakt pozwala na wysyłanie faktur online z pozycji programu, tworzenie konta użytkownika dedykowanego dla księgowego, a także obsługę programu z poziomu aplikacji mobilnej.

Wśród funkcjonalności inFakt pojawiają się między innymi opcje automatycznej windykacji należności, wbudowany faktoring dla firm, dodawanie linku do szybkich płatności do każdej wystawianej faktury, przypomnienia o zbliżających się płatnościach, możliwość opłacenia składek ZUS i podatków z poziomu aplikacji i wiele więcej.

Fakturownia – prosta obsługa faktur przez Internet

Fakturownia oferuje możliwość wystawienia nielimitowanej liczby faktur miesięcznie (do 3 faktur w darmowej wersji programu), prosty interfejs przyjazny dla użytkownika i pełen suport dla firm, które dopiero rozpoczynają współpracę z programami do faktur online. Podobnie jak w przypadku konkurencji, Fakturownia umożliwia tworzenie konta dla ksiegowego, dzięki czemu nie ma potrzeby przesyłania mu każdej wystawionej faktury, a także wysyłanie faktur drogą elektroniczną do kontrahentów bezpośrednio z poziomu programu.

Fakturownia obsługuje kilka języków obcych oraz większość światowych walut, pozwalając na wystawianie faktur także dla zagranicznych klientów. Program daje też opcję generowania wykresów i raportów finansowych, korzystanie z aplikacji mobilnej i obsługę automatycznych płatności w systemach PayU czy dotPay.

iFirma – zarządzanie fakturami firmowymi online

Dostęp do faktur online, możliwość wystawiania faktur i rachunków w wielu językach i walutach, generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego, oraz pełna integracja z Allegro i e-sklepami to jedne z najważniejszych cech i zalet programu iFirma. Obsługa programu online zapewnia całodobowy dostęp do wszystkich funkcji, także z pomocą mobilnej aplikacji na systemy Android i iOS. Opcja bezpłatna oferuje wystawienie 10 faktur miesięcznie, odpowiednio dla małych firm, ale dostępna jest też wersja płatna dająca dostęp do dodatkowych narzędzi.

iFirma obsługuje także CRM, kalendarz z przypomnieniami o płatnościach, notatki do faktur, automatyczne generowanie raportów, własne szablony oraz magazyn.

Na co zwracać uwagę wybierając program do fakturowania dla małej firmy?

Cena to nie jedyny wyznacznik, który powinien dyktować wybór programu do fakturowania. Dla małych firm wiele z dostępnych rozwiązań oferuje część usług bezpłatnie. Na uwagę przedsiębiorcy powinny zasługiwać przede wszystkim funkcje, jakie oferują programy do fakturowania. Automatyczne uzupełnianie danych kontrahenta, możliwość pobierania danych po NIP-ie, edytowania faktur, wystawiania różnego rodzaju dokumentów sprzedaży, automatyczne wysyłanie faktur czy możliwość wystawiania faktur w obcej walucie to tylko niektóre z cech, które powinny oferować sprawne programy do fakturowania dla małych firm. Dodatkowe rozszerzenia w postaci systemu CRM, automatycznej windykacji czy generowanie bilansów i raportów to ciekawe rozwiązania, które znacząco ułatwią korzystanie z fakturowania online.

Rate this post