Jakie faktury wystawia ryczałtowiec?

Program do fakturowania online

Ryczałt, określany również ryczałtem ewidencjonowanym, jest jedną z możliwości rozliczania się podczas prowadzenia działalności. W przypadku korzystania z ryczałtu konieczne jest opłacenie podatku od przychodu, przy jednoczesnej utracie możliwości pomniejszenia owego podatku o koszty uzyskania przychodu. W jaki sposób można zacząć korzystać z ryczałtu? W jakich sytuacjach ryczałtowiec wystawia faktury?

Jak korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Zgłoszenie ryczałtu przed rozpoczęciem działalności

Prawo do korzystania z ryczałtu mają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową. Aby móc korzystać z ryczałtu, należy zgłosić wybór tej formy opodatkowania na formularzu CEIDG-1 w Urzędzie Skarbowym, właściwym z uwagi na miejsce zamieszkania.

Zgłoszenie takie musi być dokonane przynajmniej na dzień przed rozpoczęciem działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wyjątkiem są sytuacje, w których uzyskujesz dochody z tytułu najmu lub dzierżawy – wówczas nie musisz składać dodatkowych oświadczeń.

Zmiana opodatkowania na ryczałt w trakcie prowadzenia działalności

Co zrobić, jeśli prowadzisz działalność już od pewnego czasu i chcesz zmienić formę opodatkowania na ryczałt? Wówczas również musisz zgłosić oświadczenie do Urzędu Skarbowego, przy czym musisz zrobić to najpóźniej do 20. dnia miesiąca, jaki następuje po miesiącu, w którym udało Ci się uzyskać pierwszy w roku podatkowym przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Program do fakturowania online

Kiedy ryczałtowiec jest zobowiązany do wystawiania faktury?

Obowiązek wystawiania faktur VAT ciąży również na ryczałtowcach. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy ryczałtowiec jest czynnym podatnikiem VAT, a do tego świadczy usługi na rzecz osób fizycznych lub innej osoby będącej czynnym podatnikiem VAT. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ryczałtowcy są zwolnieni z obowiązku płacenia VAT.

W takich przypadkach wystawia się fakturę bez VAT, a jeśli klient również nie jest podatnikiem VAT, wystarczy wystawienie rachunku. W przypadku gdy ryczałtowiec obsługuje osobę prywatną, faktura jest konieczna jedynie na wyraźne życzenie klienta. Warto wspomnieć również o fakturach RR, czyli tych wystawianych przez rolników ryczałtowych, zwolnionych z opłacania podatku VAT.

Jak program do fakturowania online ułatwia pracę?

Ze względu na różne rodzaje faktur, obejmujące m.in. pro formę, fakturę zaliczkową, fakturę MPP oraz wiele innych, łatwo o pomyłkę, której skorygowanie może być czasem nieco zawiłe. Aby uniknąć tego typu sytuacji, a do tego przyspieszyć cały proces, wypróbuj oprogramowanie do faktur, które większość pracy wykona praktycznie samodzielnie.

Praktyczne zalety programów do fakturowania:

  • Ustawienie programu w różnych wersjach językowych i różnych walutach dla każdej z faktur (ważne w przypadku rozliczeń z firmami zagranicznymi).
  • Dane kontrahentów możesz na bieżąco aktualizować na podstawie danych z GUS.
  • Możliwość wystawienia takich rodzajów faktury, jak pro forma, faktura zaliczkowa, MPP, paragon czy też oferta.
  • Opcja zapisania historii podjętych w ramach tworzenia dokumentu działań – dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz pełną kontrolę nad dostępem do faktur.
  • Przydzielenie odpowiedniego poziomu dostępu do poszczególnych działów w firmie.
  • Do kartoteki określonego klienta możesz przypisać konkretny język, walutę, cennik, sposób płatności i określony termin rozliczenia należności.

Program do fakturowania online

Program do fakturowania online – dlaczego warto?

Nowoczesne czasy wymagają nowoczesnych rozwiązań – dlatego też klasyczne sposoby wystawiania i rozliczenia faktur powoli odchodzą w niebyt. Pojawiają się rozwiązania takie jak programy do fakturowania online, dzięki którym możesz kontrolować biznesową dokumentację w dowolnej chwili, z dowolnego urządzenia, a do tego możesz to zrobić szybko, bez poświęcania długich godzin. Do tego nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu księgowości, jako że program prowadzi Cię przez całość procedury w sposób intuicyjny.

Rate this post