Jakie radio wybrać do jachtu?

korzyści z zakupu radia jachtowego

Wyposażenie jachtu składa się z bardzo wielu różnych elementów i urządzeń. Jedna z nich są bardziej potrzebne a inne mniej. Jednak bez wątpienia jednym z najważniejszych urządzeń, które powinny znaleźć się w każdym jachcie i innych jednostkach pływających jest radio. To właśnie to urządzenia zapewnia nam stały kontakt z innymi jednostkami pływającymi, a także z portami, co jest bardzo ważną kwestią szczególnie wtedy, gdy zamierzamy wykorzystywać jacht do podróżowania na dalsze oględności. Warto jednak wiedzieć, jakie funkcje w radiu jachtowym są najważniejsze i czym kierować się podczas jego zakupu. To pozwoli wydać pieniądze na urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w danym zastosowaniu. 

Jaka jest rola radia w jachtach?

Radia to urządzenia, które służą do komunikacji na dalsze odległości. Nie inaczej jest w przypadku radia jachtowego, które pozwala zarówno na odbieranie informacji nadawanych z innego urządzenia, jak i na nadawanie komunikatów do innych jednostek w okolicy. Takie możliwości sprawiają, że radio to niezbędne urządzenie w każdej jednostce pływającej, która porusza się np. na morzu lub oceanie. Dzięki niemu w bardzo prosty, szybki i co ważniejsze skuteczny sposób można komunikować się między innymi jednostkami pływającymi. Jest to potrzebne szczególnie w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebujemy pomocy. Będąc daleko od brzegu, jest to jedyny sposób na porozumiewanie się z innymi osobami. Z tego względu każdy jacht morski lub inny, który służy do pokonywania dłuższych tras, powinien posiadać radio, które pozwoli załodze na kontakt w razie gdy zaistnieje taka potrzeba.

radio do jachtu

Jakie funkcje i właściwości powinno posiadać radio jachtowe?

Radio jachtowe to gwarancja bezpieczeństwa i urządzenie zapewniające załodze kontakt z resztą świata podczas przebywania na otwartych wodach. Z tego względu musi ono być niezawodne i dysponować odpowiednią mocą oraz posiadać antenę, która zapewni radiu wystarczający duży zasięg. Ponadto dobrze, jeśli jest ono wyposażone w moduł GPS oraz AIS, co pozwala uzyskać dane o obecnej lokalizacji jachtu oraz innych jednostek w pobliżu. Dzięki temu można uniknąć kolizji, a w razie gdy potrzebujemy pomocy, możemy podać naszą dokładną lokalizację. Radio musi posiadać także odpowiedni system audio lub być podłączone do takiego systemu w kokpicie jachtu. Dzięki temu wszelkie komunikaty będą dobrze słyszalne, co jest bardzo ważne. 

Jakie radio do jachtu warto wybrać i gdzie go szukać?

Decydując się na zakup radia jachtowego, należy dokładnie określić, czego od niego oczekujemy i jakie będzie jego przeznaczenie. Urządzenie tego typu to bardzo ważny element wyposażania każdej jednostki pływającej i to od niego w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo jachtu i osób, które na nim przebywają. Z tego względu nie warto oszczędzać w tej kwestii i należy zawsze wybierać radia sprawdzonych marek, które z pewnością nie zawiodą nas w sytuacji, gdy będą potrzebne. Godne zaufania są na pewno radia takich firm jak np. Garmin. Producent ten znany jest na całym świecie z wysokiej jakości różnego rodzaju urządzeń, które świetnie sprawdzają się w każdych warunkach. Radia jachtowe tej marki z pewnością będą służyły przez wiele lat i zapewnią bezpieczeństwo podczas morskiej podróży. W sklepie Ocean Shop można znaleźć radia tej oraz innych marek, stworzone specjalnie z myślą o jachtach i innych jednostkach pływających. 

Rate this post