Jakie są najpopularniejsze chwyty w krav madze?

kobieta ćwiczy samoobronę

Izraelski system walki krav maga obecnie cieszy się dużą popularnością. Choć powstał wiele lat temu, to obecnie zainteresowanie tą dyscypliną stale wzrasta, a w Polsce powstaje coraz więcej szkół krav magi, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Jaka jest historia krav magi i na czym dokładnie ten system walki polega? Jakie stosuje się w nim chwyty i jaki jest cel nauki oraz wykorzystywania krav magi w praktyce? Dowiedz się więcej na temat tego wymyślonego w latach 30. XX wieku systemu walki.

Bezpieczeństwo i samoobrona w trudnych czasach

Krav maga została wymyślona w latach 30. XX wieku na potrzeby młodzieży żydowskiej, która atakowana była przez uzbrojone i agresywne bojówki nazistowskie. Twórca tego systemu walki, Imi Lichtenfeld, połączył różne style walki, takie jak judo i zapasy, jiu jitsu, muay thai oraz boks, aby stworzyć bardzo wydajny i skuteczny system walki do samoobrony.

trening krav magiGłównym celem krav magi jest obrona, a nie atak. Nie chodzi o to, aby zrobić krzywdę przeciwnikowi, ale o to, aby odpowiednio kontratakować. Najważniejsze jest odparcie ataku oraz unieszkodliwienie agresywnego przeciwnika, aby móc swobodnie uciec lub wezwać pomoc. Dlatego też w tym systemie walki chodzi przede wszystkim o przemyślaną taktykę, skuteczne chwyty oraz brak zawahania i pewność podczas wykonywania kolejnych ciosów w celu obezwładnienia przeciwnika. W przeciwieństwie do wielu innych sztuk walki krav maga nie skupia się na filozofii ani moralności. Jest to system walki do samoobrony, który ma na celu przede wszystkim ułatwić ucieczkę i pozwolić na uratowanie życia w sytuacji jego zagrożenia. Podczas nauki krav magi wykorzystywane są naturalne odruchy człowieka oraz jego reakcje na sytuacje zagrożenia życia. Istotne jest zachowanie zimnej krwi i opanowanie emocji, przede wszystkim paniki.

Ten system samoobrony nie jest uznawany za dyscyplinę sportową ani zaliczany do klasycznych sztuk walki, ponieważ krav maga nie polega na rywalizacji między uczniami czy też na nauce poszczególnych sekwencji jak ma to miejsce w innych sztukach walki. W tym systemie istotne jest, aby całość wykonywanych chwytów była możliwie jak najbardziej skuteczna i okazała się wystarczającym sposobem na obronę przed przeciwnikiem.

Najpopularniejsze chwyty wykorzystywane w krav madze

trening samoobronyIstnieje naprawdę wiele różnych chwytów w krav madze. Część z nich jest zaczerpnięta z innych stylów walki, część z nich została mocno zmodyfikowana, a jeszcze inne dołożone na potrzeby skutecznej samoobrony w walce z agresywnym przeciwnikiem. Wiele wykorzystywanych w krav madze chwytów ze względu na swoją brutalność jest niedozwolonych we wschodnich sztukach walki, a także w walce sportowej. Jednak krav maga to sposób na to, aby uratować swoje życie, dlatego też wykorzystywane w niej ciosy nie muszą być wykonywane z myślą o zasadach fair play, ponieważ nie jest to sport.

Najpopularniejsze chwyty w krav madze to ciosy skierowane w stawy, uderzenia w splot słoneczny oraz poniżej pasa, a także uderzenia w oczy i ich okolice. Są to bardzo skuteczne techniki walki, które pozwalają na ogłuszenie przeciwnika i jego rozproszenie. Ponadto w krav madze wykorzystywane są bardzo często proste i szybkie ciosy pięściami, kopnięcia i uderzenia łokciami. Podczas walki można wykorzystywać również przedmioty znajdujące się w zasięgu ręki, które ułatwią rozproszenie i unieszkodliwienie przeciwnika na czas ucieczki lub wezwanie odpowiednich służb mundurowych na pomoc.

Rate this post