Jakiej powierzchni potrzebuję pod założenie farmy fotowoltaicznej?

farma fotowoltaiczna

Założenie farmy fotowoltaicznej to znaczna oszczędność dla budżetu, który przeznacza się na wydatki związane z wykorzystywaniem energii elektrycznej. Montaż paneli fotowoltaicznych jest niezwykle kosztowny jednak ze względu na oszczędności z nim związane oraz dotacje od Państwa można je zredukować do minimum i cieszyć się niemalże darmowym prądem.

Powierzchnia jaka potrzebna jest do założenia farmy.

W zależności od tego jak duża moc farmy ma zostać osiągnięta potrzebne są określone warunki dotyczące jej powierzchni. Jeżeli moc zamontowanych paneli słonecznych będzie sięgać rzędu 1mW to zajmie powierzchnię minimum 2ha. Dla większych mocy przerobowych potrzebna będzie o wiele większa powierzchnia.

Podczas wybierania terenu, na którym będzie znajdować farma należy uwzględnić też szerokość geograficzną oraz ukształtowanie terenu. Dla terenów, które są górzyste panele fotowoltaiczne powinny być montowane na uniesieniach, które pozwolą na swobodną ich pracę bez zakłóceń. Najlepsze zyski dla paneli fotowoltaicznych są na powierzchniach kilku hektarów o płaskiej strukturze terenu. Dzięki temu słońce pada równomiernie na wszystkie elementy systemu dając jak największą wydajność energetyczną.

Wpływ otoczenia na działanie paneli słonecznych.

panele słoneczneDziałanie paneli fotowoltaicznych jest ściśle uzależnione od charakterystyki terenu, na którym zostaną zamontowane. Istotny jest kąt nachylenia terenu oraz poziomom zacienienia w danym miejscu. Im większy kąt nachylenia montażu paneli słonecznych tym więcej plusów związanych z tym rozwiązaniem.

Kąt ustala się przede wszystkim ze względu na sposób padanie promieni słonecznych. Jednak jeśli system zamontowany jest pod dużym kątem to zanieczyszczenia, które osiadają na powierzchni paneli z większą łatwością są zmywane przez deszcz lub śnieg, dzięki czemu nie jest wymagana tak częsta ich konserwacja i oczyszczanie mechaniczne.

Warto jednak wiedzieć, że nadmierny brud, który osadzi się na powierzchni elementów systemu może doprowadzić nawet do wyłączenia danego panelu z użytku. Istotne jest także aby przeprowadzać wcześniejsze analizy związane z zacienieniem terenu jeszcze na etapie projektowanie całego systemu instalacji fotowoltaicznej. Farma, która ma na celu produkcję dużych ilości energii elektrycznej musi być odpowiednio zoptymalizowana oraz dopasowana technologicznie do ukształtowania terenu. Ze względu na prawo obowiązujące w kraju farmy takie nie mogą znacznie wpływać na wygląd danego obszaru. Dodatkowo decydując się na założenie farmy fotowoltaicznej należy liczyć się także z katastrofami przyrodniczymi oraz dużym zróżnicowaniem nasłonecznienia. Trzeba liczyć się z faktem, iż zyski, które przynosi farma w zimie będą znacznie niższe w stosunku do zysków, które osiągane są w miesiącach letnich, gdzie nasłonecznienie jest wysokie oraz przez dłuższy czas.

Zyski związane z założeniem farmy fotowoltaicznej.

Pomimo dużych nakładów pieniężnych na budowę tego typu przedsięwzięcia warto wiedzieć, że farma fotowoltaiczna może przynosić bardzo duże zyski, które pokrywają zarówno jej budowę, a także pozwalają zarobić dodatkowe pieniądze. Można stwierdzić, że tego typu działania sprawią, że właściciel farmy będzie całkowicie samowystarczalny. Nie tylko ze względu na darmową dostawę energii do własnych budynków, ale także zyski związane ze sprzedażą nadwyżek prądu do elektrowni. Cena za energię elektryczną stale wzrasta, dlatego coraz więcej osób decydują się na montaż paneli słonecznych bądź podpina się pod ogromne farmy fotowoltaiczne. Aby jednak zapewnić jak największą wydajność oraz czas działania należy zapewnić odpowiednie warunki.

Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Zdecydowanie warto zainteresować się tematem inwestycji w tego typu rozwiązania. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także pozwalają osiągnąć zyski, które są proporcjonalne do wyłożonych nakładów pieniężnych na ich budowę. Warto interesować się nowoczesnymi technikami pozyskiwania energii elektrycznej, a także ogrzewania za pośrednictwem paneli słonecznych. Wiele osób w dzisiejszych czasach uważa, iż jest to przyszłość w branży elektrycznej oraz istnieje szansa na wyparcie tradycyjnych elektrowni i metod pozyskiwania prądu na rzecz elektrowni słonecznych. Zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są farmy fotowoltaiczne oraz systemy przydomowe, które pozwalają zredukować koszty zużywanej energii niemalże do minimum, a nawet osiągać zyski ze sprzedaży nadmiaru prądu.

Rate this post