Każdy warsztat zarówno profesjonalny jak i przydomowy powinien być wyposażony w podstawowe narzędzia, pozwalające na dokonywanie napraw. Są to absolutnie niezbędne produkty, bez których takie miejsce nie może funkcjonować.
W wyposażeniu powinny znajdować się klucze warsztatowe, między innymi dynamometryczne.
Dlaczego klucz dynamometryczny jest niezbędny w każdym warsztacie?
Klucze dynamometryczne powinny znajdować się w każdym warsztacie samochodowym i przydomowym, gdyż są niezbędne przy wszelkiego rodzaju naprawach w aucie, ale nie tylko. Niektóre urządzenia wymagają dokręcenia śrub z odpowiednią siłą wskazaną przez producenta. Jest ona szczególnie istotna w pojazdach, rowerach i innych urządzeniach, wykonanych z delikatnych i kruchych materiałów W innym przypadku przy dokręcaniu na wyczucie gwint zostanie uszkodzony. Dokręcenie śruby z odpowiednią siłą, do określonego momentu jest możliwe tylko przy użyciu klucza dynamometrycznego. Moment, do którego można dokręcić śrubę, wyraża się w jednostkach określanych jako niutonometry. Najczęściej dokręcanie odbywa się na wyczucie, co powoduje, że śruby są przeciągnięte i z tego powodu uszkodzone.
Jak działa klucz dynamometryczny?
Działanie klucza dynamometrycznego opiera się na prawie Hooka, który stwierdził, że ciało odkształca się pod wpływem działania siły w stopniu wprost proporcjonalnym do jej wartości i właśnie wartość tej siły określa klucz dynamometryczny. Momenty dokręcania podane są przez producentów i zależą od materiału, z jakiego produkt został wykonany i jego rozmiaru. Narzędzie to posiada sprężynę, napinającą się w czasie dokręcania i za jej pomocą można ustalić jej wartość. Po jej osiągnięciu zapadka blokuje klucz.
Zalety i wady klucza dynamometrycznego
Klucz dynamometryczny ma szerokie zastosowanie, ale przede wszystkim jest wykorzystywany w warsztatach samochodowych. Ułatwia on dokręcanie i odkręcanie śrub, szczególnie w delikatnych urządzeniach lub podzespołach. Jeśli czynność ta zostanie niewłaściwie przeprowadzona, może dojść do uszkodzenia uszczelki lub na przykład całego silnika. Klucz dynamometryczny jest niezwykle pomocy przy dokręcaniu śrub kół samochodowych. W przypadku niewłaściwego wykonania tej czynności może dojść do zapieczenia, co uniemożliwi odkręcenie śruby i wymianę koła. Powinno się wykorzystywać klucze dynamometryczne o różnych zakresach momentów. Innym posłużymy się do delikatnego urządzenia, a odmienny wykorzystamy do cięższych pracy. Przy zakupie klucza dynamometrycznego trzeba pamiętać, że nie wszystkie tego typu produkty są precyzyjne. Niektóre z nich są niedokładne i trzeba użyć większego momentu obrotowego do ich precyzyjnego dokręcenia. Drogie profesjonalne klucze są najbardziej precyzyjne, natomiast do warsztatu przydomowego wystarczy zaopatrzyć się w narzędzie dużo tańsze.
Rodzaje kluczy dynamometrycznych
Ze względu na rodzaje wyróżniamy klucz dynamometryczny wskazówkowy, mechaniczny, łamany i elektroniczny. Klucz dynamometryczny wskazówkowy należy do klasycznych narzędzi. Wyposażony jest w specjalną wskazówkę ze skalą o różnych wartościach momentów, z jakimi dokręca się śrubę lub uszczelkę. Podczas pracy wskaźnik się odchyla i wskazuje, z jaką siłą działamy. Niektóre modele kluczy wskazówkowych posiadają system blokujący narzędzie po osiągnięciu odpowiedniego momentu siły. Klucz mechaniczny umożliwia dokręcanie z siłą od 20 do 200 Nm. Posiada on również system blokujący w postaci specjalnej zapadki, która w momencie blokowania wydaje specyficzne kliknięcie, dając sygnał, że przekroczono się dokręcania. Natomiast klucz łamany wyposażony jest w zawias, który powoduje złamanie produktu przy osiągnięciu ustalonej siły. Po zakończeniu pracy powraca on do pierwotnej pozycji. Klucz elektroniczny posiada wysoką dokładność i jest wygodny w użytkowaniu. Może być wyposażony w pamięć ustawień i współpracować z komputerem. Posiada ekran, na którym odczytać można wartość ustawień. Po ich przekroczeniu pojawia dźwięk, a urządzenie zostanie zablokowane poprzez schowanie się zapadek.
Klucz dynamometryczny jest niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie.