Kupuj świadomie i pomagaj

Pomoc innym

W obecnych czasach piętnowana jest świadomość pro-ekologiczna. Trwa niekończąca się walka z dbałością o środowisko naturalne w każdym elemencie naszego życia. Czy to przy zakupach czy przy wyrzucaniu odpadów jesteśmy zobligowani do świadomych czynów. Nie mniej jednak wszystko zmierza w dobrym kierunku, ma bardzo szczytny cel – ratowania naszej planety. Tak samo ważna jak ekologia, ważna jest pomoc innym ludziom. Niewiele osób z nas wie, że można pomagać kupując różne produkty. Niewiele też osób wie, że już pomogło wielu osobom zakupując wyroby specjalnie oznaczone. Jak rozpoznać te, z kwoty przeznaczonej na zakup których część z niej zostanie podarowana potrzebującym? Jakie oznaczenia są stosowane na produktach i co oznaczają?

Do jednych z takich akcji zalicza się Fair Trade. Stosunkowo niedawno założona działalność charytat

ywna, która ma na celu zapewnienie kupujących, że osoba pracująca przy wyrobie danego produktu otrzymała godziwe wynagrodzenie np. chińczyk pracujący przy zbiorze ryżu, będzie w stanie za kwotę swojego wynagrodzenia nakarmić swoją rodzinę. Produkty należące do tej akcji oznaczone są takim logiem:

Fairtrade

Duże przedsiębiorstwa i korporacje coraz częściej i chętniej starają się spełnić wymogi by oznaczyć swoje produkty takimi logami. Oczywiście motywują swoją działalność chęcią pomocy najbardziej potrzebującym, jednak nie zawsze jest tak naprawdę, bardzo często chodzi wyłącznie o sprawy PR. Nam konsumentom pozostaje jednak wierzyć w cel tych akcji i wspierać w największym możliwym stopniu biednych ludzi, tak aby godnie żyli. Starajmy się więc wybierać produkty specjalnie oznaczone.