Lekcje pianina – czy to dobry pomysł?

graj na pianinie

Talent plus praktyka pozwolą dziecku na twórcze zrealizowanie się?

Odnalezienie talentu u dziecka to bardzo ważne zadanie stojące przed każdym rodzicem. Oczywiście w idealnych warunkach nie da się na dziecku niczego wymóc i w naturalny sposób, na przestrzeni mijających lat edukacji i socjalizacji, talenty i predyspozycje potomka powinny wyjść na światło dzienne. W rzeczywistości jednak bardzo ważne jest stymulowanie dziecka różnymi bodźcami i tworzenie mu okazji do posmakowania zupełnie nowych zajęć i zadań. Dziecko, szczególnie we wczesnych fazach rozwoju, nie musi zdawać sobie sprawy z tego, jak bogata jest lista możliwości, zawodów i pasji, w których można się sprawdzić, więc w zupełnie naturalny sposób to rodzice starają się kierować, chociaż w ograniczonym stopniu, poczynaniami i decyzjami swojego dziecka. Szczególnie w materii wybranych zajęć dodatkowych czy uczestniczenia w zajęciach lub warsztatach zupełnie dobrowolnych – udział rodziców ma duże znaczenie. Decydując się na lekcje pianina dla małego dziecka rodzice często nie kierują się tym, że dziecko z pewnością najbardziej interesuje się aktualnie dźwiękami pianina – niejednokrotnie decyduje moda na konkretne instrumenty lub po prostu chęć spróbowania czegokolwiek.

Edukacja muzyczna sposobem na harmonijny rozwój

Z pedagogicznego punktu widzenia zbyt duże nagromadzenie wielu dodatkowych zajęć, szczególnie w młodym wieku, może bardzo utrudnić dziecku skupienie się na tym, czego tak naprawdę oczekuje od życia i raczej uniemożliwia przeżywanie dzieciństwa na równi z innymi, bardziej beztroskimi rówieśnikami. Jednocześnie z punktu widzenia socjalizacji i edukacji wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to idealny okres na wprowadzanie dziecka w zupełnie nowe światy – także nauka gry na instrumentach, zaszczepianie ducha rywalizacji sportowej, czy ćwiczenie pamięci poprzez recytowanie. Nie bez powodu właśnie w tym wieku tak szybko dzieci przyswajają języki obce i już w nawet niedużych miastach spotkać można się z licznymi przedszkolami i szkołami dwujęzycznymi. Młode umysły szybko chłoną i dlatego tak ważne jest znalezienie złotego środka pomiędzy beztroskim dzieciństwem a koniecznością wykorzystania tego okresu dojrzewania na zdobycie jak największej liczby kompetencji i umiejętności. Tym bardziej, że podstawowe zdolności, jakie dają lekcje panina czy regularne uczęszczanie na zajęcia SKS, nie muszą prowadzić od razu do rozpoczęcia ogólnoświatowej kariery muzyka czy piłkarza.

lekcje nut pianino

Niekiedy chodzi tylko o sam fakt nawyknięcia do pewnego rygoru zdobywania dodatkowych umiejętności i samokształcenia – jeśli dziecko przywyknie do tego, że stale musi się rozwijać i uczęszczanie na lekcje oraz zajęcia dodatkowe jest czymś zupełnie naturalnym w cotygodniowym harmonogramie, najpewniej przeniesie tę pracowitość także do swojego dorosłego życia. A to powinno być priorytetem dla każdego rodzica – stworzenie dziecku takich warunków do rozwoju, by najpierw zdobyło wszystkie kluczowe w życiu zdolności i umiejętności, a następnie mogło w wieku młodzieńczym świadomie i samodzielnie zadecydować o swojej dalszej karierze zawodowej lub też edukacyjnej.

Rate this post