Mata filtracyjna w systemie wentylacyjnym

mata filtracyjna w systemie wentylacyjnym przedsiębiorstwa produkcyjnego

W każdym systemie wentylacyjnym – bez względu, czy znajduje się w biurze, w hali przemysłowej czy w budynkach handlowych – konieczna jest mata filtracyjna. Mata filtracyjna (czasem wymiennie nazywana włókniną filtracyjną) to bardzo ważny produkt, używany we wstępnym procesie filtracji. Jak można się domyślić, służy do wyłapywania zanieczyszczeń, zanim świeże powietrze dostanie się do pomieszczenia. Jest ona dość uniwersalna, bo można ją wykorzystać na różnych etapach oczyszczania powietrza – zarówno wstępnego, jaki i dokładnego. We wstępnej filtracji dochodzi do wychwycenia największych drobinek, aby w kolejnym etapie pozbyć się już tylko tych najmniejszych. Duże drobinki usuwane są wcześniej przez co w drugim etapie nie są przeszkodą. Dwuetapowe oczyszczanie powietrza jest bardzo wydajne i zaoszczędza ewentualnych awarii. 

Rola maty filtracyjnej w systemie wentylacyjnym

Z czego wykonane są maty filtracyjne? Najczęściej podstawowym składnikiem jest poliester, choć istnieją też maty z włókien szklanych. Oprócz systemów wentylacyjnych maty filtracyjne znajdują zastosowanie w klimatyzatorach, rekuperatorach, oczyszczaczach powietrza oraz kabinach lakierniczych. Maty te tworzą jeszcze filtry kieszeniowe i kasetowe, a także filtry sufitowe.

rola maty filtracyjnej w przemyśle

Mówiąc o matach filtracyjnych trzeba wspomnieć o tym, że odgrywają one szczególnie ważną rolę w miejscach, w których korzysta się z farb, lakierów czy klejów. Dokładne oczyszczanie powietrza w takich pomieszczeniach jest konieczne, aby nie doszło do zatrucia się toksycznym zapachem. Filtry działają też tak, że szkodliwe substancje zatrzymują się na nich, nie są więc przenoszone do środowiska, gdzie również mogłyby spowodować szkody.

Wybór dobrej maty filtracyjnej

Im lepszej jakości mata filtracyjna, tym większa pewność jej właściwego działania. Wyróżnia się kilka klas filtracji:

  • G – filtry tej klasy „z grubsza” oczyszczają powietrze (we wstępnej fazie filtracji)
  • M – ta klasa charakteryzuje się filtracją średnio-dokładną,
  • F – to filtry zapewniające dokładną filtrację.

Klasa filtracji dobierana jest w zależności od miejsca w systemie wentylacyjnym, w którym mata ma się znajdować. Oprócz tego podziału maty filtracyjne różnią się jeszcze gramaturą oraz grubością. Te elementy również będą zależeć od konkretnego miejsca, w jakim ma się znaleźć mata oraz od rodzaju wentylacji. Gramatura wpływa na nieprzepuszczalność konkretnych zanieczyszczeń (np. jedna mata lepiej będzie blokować pyłki, inna natomiast wyłapie pyłki oraz drobnoustroje).

bezpieczeństwo pracowników, a mata filtracyjna w systemie wentylacyjnym

Dobra mata filtracyjna charakteryzuje się wysoką odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne (mrozy, deszcze). Im lepsza jakość wykonania, tym lepiej będzie wyglądać proces filtracji. W końcu mata ma służyć wyłapywaniu zanieczyszczeń, więc dobrze gdyby spełniała swoje zadanie. Najważniejsze, aby była porządnie wykonana z wytrzymałego materiału oraz aby była chłonna. Przed zakupem maty filtracyjnej warto sprawdzić, czy ma ona odpowiednie certyfikaty i atesty, które potwierdzą jej jakość i bezpieczeństwo.

Wymiana maty filtracyjnej

Mata filtracyjna to produkt, który należy regularnie czyścić lub gdy zauważy się zużycie – wymienić. Wymiana jednak nie jest zbyt częsta, a samo wykonanie tego zadania jest łatwe i nie wymaga pomocy ekspertów. Po zapoznaniu się z instrukcją każdy poradzi sobie z jej wymianą.

Od takiej zwykłej maty może zależeć wiele. Źle przefiltrowane powietrze może doprowadzić do dostania się zanieczyszczeń lub drobnoustrojów do organizmu pracownika i wywołać u niego różnego rodzaju choroby. Mając swoją firmę warto dbać o najmniejsze szczegóły i nie oszczędzać na nich pieniędzy. Najlepiej więc skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj maty pod konkretne warunki.

Rate this post