Powszechnie wiadomo, że rynek motocykli, zarówno nowych, jak i używanych jest o wiele szerszy zza oceanem niż w Polsce. Naturalnie więc fani jednośladów myślą o sprowadzeniu swojej wymarzonej maszyny ze Stanów Zjednoczonych. Poniżej przestawiamy, jak wyglądają procedury i formalności i w jaki sposób najłatwiej sprowadzić motocykl.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem powinno być wybranie modeli lub modelów jakie bierzemy pod uwagę oraz określenie budżetu, jakim dysponujemy. W tym celu polecamy przejrzeć amerykańskie portale aukcyjne takie, jak craiglist.com czy ebay.com w celu zorientowania się w obowiązujących cenach. Uważa się, że amerykańscy sprzedawcy, szczególnie prywatni, są bardziej uczciwi niż ich polscy odpowiednicy, jednak jak w przypadku każdej transakcji należy podchodzić ostrożnie do prezentowanych na aukcji informacji.
Kiedy wybraliśmy już motocykl następnym krokiem jest oczywiście jego zakup. Możemy pojechać po niego osobiście lub wynająć pośrednika, który zawrze w naszym imieniu umowę kupna-sprzedaży i załatwi resztę formalności. Niezależnie od tego czy dokonujemy transakcji sami czy poprzez wyspecjalizowaną firmę musimy pamiętać, że aby zgodnie z prawem sprowadzić pojazd do Polski musi on posiadać odpowiednie dokumenty: Bill of Sale (czyli umowa kupna-sprzedaży), oraz Certification of Title (czyli certyfikat własności).
Posiadając komplet dokumentów możemy nasz świeży nabytek wysłać do Polski drogą morską wybierając jedną z firm zajmujących się transportem kontenerów drogą morską. Powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu. Po około dwóch tygodniach motocykl powinien być gotowany do rozładowania w wybranym przez nas porcie – tu czeka jest nas jeszcze opłata za rozładowanie, cło i podatki. Następnie tłumaczenie dokumentów, pierwszy przegląd oraz rejestracja….jeśli wszystko pójdzie sprawnie po upływie trzech tygodni od zakupu będziemy mogli pierwszy raz cieszyć się wiatrem we włosach prowadząc nasz nowy jednoślad.
Jak widać procedura jest czasochłonna i wymaga dużej dozy zdolności organizacyjnych i logistycznych. Warto zatem rozważyć skorzystanie z pośrednika, np. Mankar. Wyspecjalizowana firma zadba o każdy z poszczególnych etapów kupna i transportu.
Współpraca z pośrednikiem
Jeśli chcemy skorzystać z usług pośrednika powinniśmy skontaktować się z nim przedstawiając nasz wymarzony model motocyklu oraz budżet jaki posiadamy. Poproszeni zostaniemy o podanie innych informacji – jaką pojemność ma posiadać silnik, jaki może być maksymalny przebieg pojazdu, jego rocznik, czy chcemy kupić pojazd uszkodzony itp. Dla doświadczonego pośrednika wszystkie te informacje stanowić będą podstawę do poszukiwań w imieniu zainteresowanego. Przedstawi on ofertę tego, co jest w danej chwili dostępne na rynku oraz wszystkie opłaty i formalności tak, aby kupujący był świadomy końcowej ceny zakupu.
Po podjęciu decyzji i podpisaniu umowy z firmą pośredniczącą w zakupie pozostaje już nam jedynie czekać. Nie musimy martwić się dokumentami, transportem, ubezpieczeniem czy opłatami- wszystko zostanie załatwione za nas. Unikniemy kosztownej i długiej podróży do Stanów Zjednoczonych, nie musimy również znać języka angielskiego czy martwić się o logistykę. Po kilku tygodniach wymarzony motocykl zostanie dostarczony w umówione wcześniej miejsce.
Jak widać skorzystanie z profesjonalnej firmy zajmującej się importem pojazdów ze Stanów Zjednoczonych pomoże nam oszczędzić czas, którego byśmy potrzebowali na podróż i załatwianie wszelkich formalności, a także stresu związanego z dopilnowaniem transportu oraz dokumentów. Warto więc wybrać sprawdzoną firmę, a nasz czas poświęcić na wybór celu pierwszej przejażdżki na nowym motocyklu.
Post your comments