Kuchnia chińska ma do zaoferowania wiele ciekawych, orientalnych, wyjątkowo smacznych przepisów zupełnie odbiegających od smaków, do których przyzwyczaiła nas kuchnia polska. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, stale testujesz nowe przepisy, a kuchnia azjatycka pada częstym wyborem przy wyjściu do restauracji, sprawdź najlepsze dania chińskie i orientalne które z łatwością przygotujesz w swojej kuchni.
Domowe sajgonki i dania chińskie
Sajgonki to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych dań chińskich. Wypełnione mięsem i świeżymi warzywami, zawionięte w papier ryżowy bądź cieniutkie ciasto, sajgonki są dobrą przystawką do dań kuchni chińskiej lub samodzielnym lunchem w sam raz na zaspokojenie małego głodu. Czego będziesz potrzebować?
- 1/2 cebuli;
- 1 startą, średnią marchewkę;
- 1/2 łyżeczki startego imbiru;
- 1 ząbek czosnku
- 200 g drobno zmielonego mięsa (może być pierś z kurczaka, wołowina lub pokrojone drobno owoce morza);
- 3 łyżki sosu sojowego;
- 2 łyżki sosu rybnego;
- Posiekana natka pietruszki, mięty, szczypiorek;
- Szpinak;
- Grzyby Mun;
- 1 – 2 jajka;
- Papier ryżowy.
Przygotowanie sajgonek jest niezwykle proste i przypomina smażenie polskich krokietów. Na początek rozgrzej na patelni łyżkę oleju, zeszklij posiekaną cebulkę, dodaj imbir, marchewkę i starty czosnek, wszystko lekko podsmaż i dodaj mięso mielone. Mięso smaż krótko, od obsmażenia (kurczak zmieni kolor na biały, wołowina na szary), a następnie całość zalej sosem sojowym i rybnym, wymieszaj, przełóż na miskę i dodaj natkę pietruszki, miętę i szczypiorek.
Tak przygotowany farsz możesz wymieszać z posiekanym, świeżym szpinakiem, ugotowanymi i posiekanymi grzybami mun. Dodaj surowe jajko i wymieszaj. Przygotuj papier ryżowy, namaczając go przez kilkanaście sekund w ciepłej wodzie, ułóż papier na desce, nałóż łyżkę farszu, złóż brzegi do środka i zawiń całość w naleśnik. Sajgonki podsmażaj na patelni lub woku na cienkiej warstwie oleju i poczekaj, aż przyrumienią się na złoto.
Sushi jak z restauracji
Akcesoria i produkty niezbędne do przygotowania domowego sushi coraz łatwiej dostać w Polsce, w sklepach azjatyckich online oferujących cały szereg podstawowych produktów kuchni chińskiej. Do domowego sushi będziesz potrzebować m.in. Nori, kleistego ryżu, świeżych warzyw, pędów bambusa, imbiru, grzybów Shitake lub Mun, a także sosu sojowego, tofu, dobrej jakości ryby lub krewetek. Do zwijania sushi przyda się też specjalna mata bambusowa, która ułatwi przygotowanie perfekcyjnych rolek ryżu zawiniętych w Nori.
Przepisów na domowe sushi jest tak wiele, jak wariantów sushi dostępnych w chińskich restauracjach. Zanim zabierzesz się do przygotowania własnego, domowego sushi, sprawdź jakie smaki dobrze się ze sobą komponują i które warianty sushi lubisz najbardziej. Inspiruj się menu ulubionej restauracji i pamiętaj – nie liczy się tu ilość, a jakość i technika nałożenia składników. Praktyka czyni mistrzem.
Ryż z warzywami po chińsku – klasyka kuchni orientalnej
To chyba najłatwiejsze, a w Polsce najbardziej popularne danie w stylu chińskiej kuchni które z łatwością przygotujesz na szybki obiad. Do przepisu potrzebne będą:
- Chiński, kleisty ryż,
- Marchew,
- Papryka kolorowa,
- Mieszanka przypraw do potraw chińskich,
- Sos sojowy,
- Olej sezamowy,
- Papryczka chilli,
- Zielony groszek,
- Sok z cytryny,
- Grzyby Mun.
Ugotuj ryż według przepisu na opakowaniu. W woku rozgrzej olej i podsmaż pokrojoną w paski marchewkę, paprykę, paprykę chilli i cebulę. Gdy warzywa zmiękną, dodaj zielony groszek i sok z cytryny. Przygotuj chiński sos, mieszając ze sobą 300 ml wody, sos sojowy, olej sezamowy i przyprawy do potraw chińskich. Dolej sos do woka, wymieszaj z warzywami i podawaj z ryżem. Do zestawu można dorzucić podsmażone mięso z kurczaka lub kaczki.