Najlepsze lokalizacje na budowę domu na Dolnym Śląsku

projekt domu na dolnym śląsku

Wybudowanie domu jednorodzinnego to naprawdę ogromne przedsięwzięcie, które jednak jest warte każdego wysiłku i poświęcenia. Wbrew powszechnie panującej opinii, budowa domu jest często o wiele bardziej opłacalna niż zakup mieszkania w mieście.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego?

Ceny nieruchomości cały czas idą w górę, a koszt metra kwadratowego, mówiąc krótko, jest po prostu zaporowy. Kupno działki i budowa domu wbrew pozorom nie jest wcale aż tak drogie.  Całkowity koszt takiego przedsięwzięcia jest bowiem ściśle uzależniony od lokalizacji działki, jak i samego projektu. Dom jednorodzinny o powierzchni 200-300 metrów kwadratowych faktycznie pochłania wiele pieniędzy. O wiele bardziej opłacalna jest budowa domu o powierzchni 100-180 metrów kwadratowych, które i tak mają dwukrotnie większą powierzchnię niż większość mieszkań zlokalizowanych w miastach. 

Własny projekt domu otwiera również wiele możliwości aranżacyjnych. W projekcie można bowiem uwzględnić własne preferencje i potrzeby wszystkich domowników, dzięki czemu każdy członek rodziny będzie mógł czuć się swobodnie. Duży metraż jest naprawdę ogromnym komfortem, ponieważ niweluje problem konfliktów rodzinnych, które często są wynikiem zbyt małej przestrzeni, powodującej “przesycenie” i “przebodźcowanie”. W domu jednorodzinnym każdy domownik może mieć swój własny pokój, w którym może spędzać czas “po swojemu”, nikomu jednocześnie nie przeszkadzając. Elastyczność projektowa w przypadku domów jednorodzinnych jest bez wątpienia dużo większa niż w gotowych mieszkaniach na sprzedaż, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania. 

Dom jednorodzinny – czy lokalizacja jest ważna?

Lokalizacja domu jest naprawdę bardzo istotna. Nawet w najlepiej zaprojektowanym domu może się źle mieszkać, jeśli będzie usytuowany w nieodpowiednim miejscu. Wybór lokalizacji powinien być determinowany wieloma czynnikami. Jednym z podstawowych są bez wątpienia dobre połączenia komunikacyjne. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na drogi dojazdowe – czy są one dobrej jakości, czy tworzą się tam korki/zatory itp. Ważna jest również komunikacja. Do większości miejscowości kursują autobusy miejskie, podmiejskie lub prywatnych przewoźników. Warto również zwrócić uwagę, czy w wybranej lokalizacji znajduje się nieopodal stacja kolejowa. Pociągi poprawiają bowiem komfort życia, ponieważ dzięki nim można przemieszczać się szybko i bezproblemowo. 

Projekt domu do zbudowania na Dolnym Śląsku

Dom najlepiej wybudować niedaleko miasta, w którym wszyscy członkowie rodziny przebywają na co dzień. Wiele osób decyduje się na wyprowadzkę poza miasto, jednak miejsce pracy, szkoła, uczelnia czy przedszkole pozostają bez zmian. Wówczas warto wybrać bliską lokalizację – np. przy wylocie na obwodnicę, autostradę lub inną drogę, którą dojazd do miasta i danej dzielnicy nie będzie zajmował zbyt wiele czasu. Wybór zbyt odległej lokalizacji może być powodem do frustracji i niezadowolenia domowników, co może bardzo niekorzystnie wpłynąć na relacje rodzinne.

Najlepsze lokalizacje na budowę domu na Dolnym Śląsku

Jedną z najlepszych lokalizacji na budowę domu na Dolnym Śląsku jest gmina Kobierzyce, w której znajduje się wiele pięknych miejscowości. Do takich można zaliczyć Tyniec Mały, Wysoka, Bielany Wrocławskie, Wierzbice czy Magnice. Do wszystkich tych miejscowości jest bardzo dogodny dojazd – są wyremontowane drogi i kursuje wiele autobusów. Gmina Kobierzyce należy do jednych z najbogatszych w Polsce, co przekłada się na panujący tam klimat.

Inną, równie dobrą lokalizacją na terenie Dolnego Śląska jest gmina Kąty Wrocławskie. Do jednych z najpopularniejszych miejscowości można zaliczyć Mokronos Dolny i Górny, Smolec, Pietrzykowice czy Cesarzowice. Tutaj również ogromną zaletą są świetne drogi i doskonałe połączenia autobusowe. Na dodatek w Mokronosie Górnym i Smolcu zatrzymują się pociągi, do których codziennie wsiadają setki mieszkańców. 

Nieco dalszym rejonem, ale nadal usytuowanym w okolicach Wrocławia, jest gmina Trzebnica. Zaletą tej lokalizacji jest wszechobecnie panująca cisza i wspaniałe lasy. Kryniczno, Ligota Piękna, Wisznia Mała, Szewce, Oborniki Śląskie czy Wilczyn Leśny to miejscowości, które spodobają się wszystkim miłośnikom przyrody. 

Dobrą lokalizacją na Dolnym Śląsku jest również Oleśnica, Oława, Brzeg, Strzelin czy okolice Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby. Miasta te są jednak dość sporo oddalone od Wrocławia, ale jest to świetna propozycja dla osób, które pracują zdalnie lub posiadają własną firmę. 

Rate this post