Na dzień dzisiejszy już ponad 70% Polaków dokonuje regularnych zakupów w wirtualnym świecie. Jest to wygodny, sprawdzony, a czasami też jedyny sposób nabycia wymarzonego przedmiotu. Są jednak jeszcze takie sklepy w sieci, których wątpliwie intuicyjna obsługa pozostawia definitywny niesmak. Co w takim razie wyróżnia dobry sklep internetowy? W jaki sposób dokonać świadomego wyboru i przeprowadzić udany zakup bez wychodzenia z domu?
Zakupy w 5 minut
Wzrost zainteresowania zakupami online spowodował ogromny napływ wszelkiej maści sklepów oferujących swoje usługi w Internecie. Większy wybór podkręca konkurencyjność, ale to tylko z pozoru działa na korzyść klienta. Paradoksalnie okazuje się, że większy wybór niesie ze sobą całkiem realne ryzyko trafienia do sklepu, w którym zakupy nie będą kojarzyły nam się z niczym przyjemnym.
Pierwszą sprawą, na jaką zwraca uwagę klient – niezależnie czy wchodzi do salonu firmowego w galerii, czy na stronę główną danego sklepu – jest estetyka wszystkiego, co rzuca się na pierwszy rzut oka. Zgodnie z tym, co twierdził pewien znany bard, nigdy nie ma się drugiej okazji na zrobienie pierwszego wrażenia, dlatego ten element jest tak niezmiernie ważny. Nie ma się więc co dziwić, że internetowy sklep, po którym już od samego początku ciężko jest się nam poruszać, ma małe szanse na sprzedanie nam czegokolwiek – i to niezależnie od jakości oferty! Liczy się tutaj każdy drobny detal: od zastosowania odpowiedniej czcionki, przez rozsądne umieszczenie menu, po trafnie dobrane barwy. Dobrym przykładem wizualnie zachęcającego sklepu jest http://mensahome.eu/ Wszystko znajduje się w nim ‘na miejscu’, a komfortowe poruszanie się po menu jest w 100% intuicyjne. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które z komputerem nie mają styczności na co dzień – np. ludzi starszych.
Check, Please!
Drugim, nie mniej istotnym czynnikiem, na jaki będziemy zwracać uwagę, jest sama jakość oferty. Innymi słowy, chodzi po prostu o pożądane przez nas przedmioty w atrakcyjnej cenie. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Powszechnie uważa się, że ceny w sklepach online są niższe od tych ze sklepów stacjonarnych. Jest to w zdecydowanej mierze prawda, ale nawet w samym Internecie dochodzi bardzo często do ogromnych różnic. Skąd one wynikają? Przede wszystkim, nawiązując przykładowo do przypadku sklepów specjalistycznych, utworzył się pewien trend, polegający na permanentnych obniżkach cen na stały asortyment. Dwa z największych sklepów outdoorowych w Polsce oferują praktycznie przez okrągły rok mniejsze lub większe promocje. Mogą sobie na to pozwolić ze względu na skalę działania i stałe, korzystne kontrakty z zagranicznymi producentami. Jest to dość kontrowersyjna sytuacja, ponieważ mniejsi przedsiębiorcy nie mają najmniejszych szans w starciu z tymi gigantami i coraz częściej słyszy się oskarżenia dotyczące nieuczciwej konkurencji. W sytuacji, gdy chodzi o nasze ciężko zarobione pieniądze, niełatwo jest zwrócić uwagę na problem z każdej możliwej strony i pozostawię tym samym tę sprawę do oceny czytelnikom. Pozwolę sobie jednak nadmienić w tym miejscu, że w obliczu mocno ograniczonego budżetu, warto jest się rozejrzeć po różnych miejscach w sieci, ponieważ różnice w cenach sięgają niejednokrotnie blisko 50%!
Osobiście uważam, że trend robienia zakupów przez Internet będzie się jeszcze rozwijał przez długi czas. Sama jakość sklepów online stale rośnie, ale to nie oznacza że nie powinniśmy zwracać uwagi na to, gdzie dokonujemy zakupu. Myślę, że świadomość dokonywanego wyboru i zdrowa dawka krytyki sprawią, że w szerszej perspektywie obydwie strony transakcji znacznie na tym skorzystają.
Post your comments