Najważniejsze aspekty doradztwa gospodarczego

Doradztwo gospodarcze, inaczej doradztwo biznesowe, to usługi na rzecz różnych podmiotów świadczone przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy. Bez względu na dziedzinę w której dane przedsiębiorstwo funkcjonuje, doradztwo tyczy się zarówno jego bieżącej, jak i przyszłej działalności. Wszystko zależy tu od potrzeb i oczekiwań konkretnej jednostki.

I choć wielu przedsiębiorcom z początku wydaje się, że w gąszczu przepisów, marketingowych chwytów, kruczków prawnych i tym podobnych — poradzą sobie sami, rzeczywistość bardzo szybko sprowadza ich na ziemię. Są bowiem takie obszary prowadzenia firmy, w których pomoc fachowców jest po prostu niezbędna.

Najważniejsze aspekty doradztwa gospodarczego

Ciężko wskazać najważniejsze aspekty doradztwa gospodarczego. Tak naprawdę obejmuje ono bowiem szereg usług z różnych, często zupełnie odmiennych dziedzin. Są to między innymi porady prawne, finansowe, ale również doradztwo w zakresie zagadnień podatkowych, prowadzenia ksiąg i sporządzania tak zwanych biznesplanów. Usługi świadczone w ramach doradztwa biznesowego, to również IT, public relations czy po prostu — zarządzanie zasobami ludzkimi.

Co więcej, doradztwo gospodarcze zajmuje się też optymalizacją kosztów. Używa do tego nowoczesnych systemów ekonomicznych. Firmy działające w tej dziedzinie, tak zwane firmy konsultingowe często wdrażają wtedy audyt, który finalnie ocenić  ma stan finansowy przedsiębiorstwa. Z kolei w zakresie prawnym liczy się merytoryczne i praktyczne podejście do przepisów prawa. Skomplikowane procesy z którymi nierzadko mierzą się przedsiębiorcy, wymagają bowiem pomocy prawników. Ich doświadczenie i wiedza często okazują się po prostu niezbędne.

Warto również zaznaczyć, że usługi z zakresu doradztwa biznesowego świadczone mogą być na różne sposoby. W zależności od potrzeb firma zdecydować może się na stałe wsparcie lub zamówienie określonego projektu. Wszystko zależy tu również od obszaru w którym pomoc ta jest wymagana. Jeśli chodzi o kwestie prawne, większość podmiotów decyduje się na współpracę ciągłą. A już w szczególności duże, mierzące się z wieloma wyzwaniami przedsiębiorstwa.

Doradztwo gospodarcze — Warszawa

W dużych miastach łatwiej o podmioty, które kompleksowo zajmują się doradztwem gospodarczym. Jeśli interesuje nas doradztwo w zakresie prawa, tym bardziej. Duże, prężnie rozwijające się kancelarie coraz częściej bowiem specjalizują się właśnie w tym zakresie. W Warszawie na przykład funkcjonuje Kancelaria Prawnicza SGP Siwek Gaczyński & Partners, która by sprostać oczekiwaniom klientów otacza się specjalistami z różnych dziedzin prawa. Jej doradztwo odnosi się więc do prawa pracy i zamówień publicznych, prawa budowlanego, energetycznego i autorskiego, ale również windykacji czy doradztwa gospodarczego właśnie.

Kancelaria Siwek Gaczyński & Partners, która na rynku funkcjonuje od 1998 roku, dziś z dużym powodzeniem zajmuje się bieżącą obsługą prawną w zakresie działalności prowadzonej przez wszelkiej maści przedsiębiorców. Co więcej, kancelaria pomaga również w zakładaniu i rejestracji spółek handlowych, a także przygotowywaniu i opiniowaniu kontraktów handlowych oraz innych dokumentów związanych z działalnością. Za jej pośrednictwem możemy również dokonywać różnego rodzaju przekształceń, fuzji, przejęć i restrukturyzacji. Specjaliści, o ile będziemy tego chcieli, mogą również reprezentować nas przed sądami wszystkich instancji.

Usługi świadczone przez prawników SGP, to również kolejno: pomoc prawna w trakcie windykacji należności i uzyskiwaniu różnego rodzaju zezwoleń i koncesji, ocena dokumentacji przetargowej, uczestniczenie w negocjacjach z kontrahentami oraz przygotowywanie i prowadzenie postępowania upadłościowego i układowego.

Wniosek? Prowadząc firmę, która mierzyć musi się z wieloma sytuacjami wymagającymi wiedzy prawnej, musimy wiedzieć, że współpraca z kancelarią podobną do opisanej powyżej – jest po prostu kluczowa. Doradztwo w tym zakresie bardzo często należy bowiem do tego z gatunku priorytetowych.