Naprawa prostownika trakcyjnego – komu ją zlecić

naprawa baterii w wózku widłowym

Prostowniki trakcyjne są jednym z najważniejszych elementów układu zasilania w wózkach widłowych i wielu innych pojazdach korzystających z baterii jako źródła zasilania.

To właśnie od prostownika trakcyjnego zależeć będzie sprawność sprzętów w fabrykach czy magazynach, co pośrednio wpłynie także na dynamikę pracy całego przedsiębiorstwa. Niestety, prostowniki trakcyjne, podobnie jak wiele innych części, mogą ulec uszkodzeniom i rozregulowaniu – aby dawały możliwość sprawnego ładowania baterii i zapewnienia ciągłej pracy maszyny powinny być regularnie poddawane przeglądom, a jeśli to konieczne, niezbędnym naprawom. Komu zlecić takie zadanie i na czym polega naprawa prostowników trakcyjnych?

Prostownik trakcyjny – kiedy wymaga naprawy?

Prostowniki znane użytkownikom samochodów osobowych nie sprawdzą się przy ładowaniu akumulatorów cięższych maszyn, takich jak choćby wózki widłowe. Z tego też względu wykorzystuje się do nich specjalne prostowniki trakcyjne, stworzone wyłącznie do ładowania dużych akumulatorów różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, w tym elektrycznych samochodów czy właśnie wózków widłowych. Właściwie wybrany prostownik trakcyjny, dopasowany do wykorzystanej w maszynie baterii będzie w stanie zapewnić jej ciągłą pracę i sprawne ładowanie. Zadbanie o dobry stan i pełną sprawność prostownika trakcyjnego jest tak samo ważne jak pamiętanie, że baterie trakcyjne w wózkach widłowych mogą po pewnym czasie wymagać wymiany na nową.

Prostowniki trakcyjne warto przede wszystkim poddawać regularnym przeglądom serwisowym – to właśnie w trakcie przeglądu najłatwiej wykryć drobne usterki i problemy z regulacją prostownika wpływające na jego prawidłowe działanie. Przegląd może wykazać, że do uzyskania stuprocentowego działania prostownika konieczne będzie czyszczenie urządzenia, sprawdzenie jego parametrów technicznych, rekalibracja, wymiana pewnych elementów czy doposażenie w peryferia. Doświadczony serwis specjalizujący się w prostownikach trakcyjnych jest w stanie przygotować pełną wycenę naprawy na podstawie wstępnego przeglądu i sprawdzić, czy naprawa urządzenia nie przewyższa kosztów jego wymiany.

naprawa prostownika trakcyjnego

Po co naprawia się prostowniki trakcyjne?

Przeprowadzona naprawa prostownika trakcyjnego jest w stanie przywrócić jego pełną sprawność i zagwarantować, że urządzenie skróci czas ładowania baterii w wózku widłowym oraz wydłuży jej żywotność dzięki zmniejszeniu koniecznych cykli ładowania.

Dla maszyn takich jak wózki widłowe, pracujących w trybie ciągłym i wymagających częstego ładowania zadbanie o pełną sprawność baterii będzie dla przedsiębiorcy wyjątkowo ważne – bez napraw prostownika trakcyjnego wymiana baterii może być konieczna znacznie częściej, a trzeba pamiętać że baterie takie nie należą do najtańszych.

Komu zlecić naprawę prostownika trakcyjnego?

Przede wszystkim profesjonalistom. Znalezienie serwisu naprawiającego prostowniki nie będzie problemem, ale warto skupić się na tym by firma oferowała naprawę prostowników trakcyjnych lub precyzowała, że zajmuje się prostownikami do ładowania akumulatorów o wysokich pojemnościach. Jedynie współpraca z doświadczonym zespołem pracującym na co dzień z prostownikami trakcyjnymi może zagwarantować pełną sprawność sprzętu po naprawie i dać pewność, że sam proces naprawy zapewni oczekiwane rezultaty i poprawę wydajności maszyn w firmie.

Z perspektywy firmy korzystającej z dużej floty maszyn działających z poziomu akumulatora i wpływających na sprawne działanie całego przedsiębiorstwa, dobrą decyzją będzie oddanie naprawy prostowników trakcyjnych w ręce specjalistów zajmujących się nie tylko naprawą, ale samym projektowaniem i montażem prostowników, baterii do wózków widłowych i innych elementów zasilania. Znając doskonale budowę i działanie prostowników najpopularniejszych marek oraz mając własny wgląd w proces budowy takich urządzeń technicy mogą jeszcze lepiej skupić się na przyczynach awarii, a nie jedynie usuwaniu istniejącej usterki.

Rate this post