Obowiązkowa wyprawka dla każdego psa – o czym pamiętać przy adopcji?

spacer z psem

Adopcja psa to ogromna radość, ale także wiele obowiązków związanych z nowym lokatorem. Pierwszą z kwestii, którą należy zająć się jeszcze przed pojawieniem się psa w domu, jest zakupienie dla niego wyprawki. Akcesoria dla psa są niezbędne, aby zwierzak nie tylko mógł poczuć się komfortowo w nowym domu, ale także ze względu na konieczność nauki go podstawowych umiejętności i komend. Jakie produkty należy zakupić przed pojawieniem się psa w domu? W co koniecznie trzeba zainwestować i dlaczego tak ważne jest, aby mieć to wszystko jeszcze przed pojawieniem się zwierzęcia w domu?

Wygodne miejsce do spania, jedzenia i do zabawy

Decydując się na zwierzaka, należy w pierwszej kolejności zapewnić mu jego własny kąt. Pies potrzebuje swojego miejsca, które będzie przeznaczone specjalnie dla niego. Choć są to zwierzęta bardzo towarzyskie, które lubią spędzać czas z domownikami, to jednak każdy czworonóg potrzebuje swojego legowiska lub kojca. Jest mu to potrzebne, ponieważ w takim miejscu będzie czuł się bezpiecznie oraz będzie to jego oaza spokoju i miejsce do odpoczynku. Dlatego też w legowisko należy zainwestować jak najszybciej i wybrać dla niego stałe miejsce, aby pies zawsze wiedział, dokąd może się udać na drzemkę, gdy będzie chciał odpocząć po zabawie czy po spacerze, lub poczekać na powrót właścicieli z pracy. Legowisko powinno być dopasowane do rozmiaru psa, tak samo specjalny kojec. Za duże nie da poczucia bezpieczeństwa, a zbyt małe może okazać się niewygodne. 

Poza miejscem do spania i odpoczynku, pies potrzebuje stałego miejsca otrzymywania i spożywania posiłków. Może być karmiony w klatce albo w specjalnie wyznaczonym miejscu w kuchni. Ważne jest, aby miał swoje miski lub inne akcesoria do spożywania jedzenia, na przykład matę węchową.

Stałe miejsca spożywania głównych posiłków jest bardzo istotne, ponieważ psy bardzo lubią rutynę.

Pozwala to także na wyrabianie u nich pożądanych nawyków i znacznie przyspiesza naukę komend. Chcąc jak najlepiej wychować swojego zwierzaka, nie można zapomnieć także o kupieniu mu zabawek dopasowanych do jego wieku oraz wielkości. Bardzo istotne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości rozrywki i aktywności w ciągu dnia. W przeciwnym razie może być on nadpobudliwy lub po prostu niegrzeczny, bo zamiast swoich zabawek, będzie szarpał brzegi kanapy czy innych mebli. 

Spacerowy niezbędnik to podstawa

Przygotowując wyprawkę dla psa, nie można zapomnieć o przygotowaniu dla niego akcesoriów spacerowych. Jest to niezbędne, ponieważ spacery odgrywają bardzo istotną rolę w życiu każdego psa. Dlatego też należy koniecznie zainwestować w dobrą i wytrzymałą smycz, dopasowaną do rozmiarów czworonoga. Istnieją różne typy tych produktów, dlatego też warto dobrze zastanowić się, jaki model będzie najlepszy w przypadku naszego psa oraz jednocześnie będzie najwygodniejszy dla nas.

pies na wybiegu

Szelki czy obroża?

Kolejną istotną rzeczą, która niezbędna jest podczas spaceru, są oczywiście szelki dla psa. Można stosować je zamiennie z obrożą, jednak od dłuższego czasu szelki cieszą się znacznie większą popularnością, ponieważ zapewniają wysoki komfort psa, świetne panowanie nad zwierzęciem oraz nie uciskają go tak mocno, jak obroża ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru. Sprawiają one, że spacery stają się przyjemnością i są naprawdę bezpieczne. 

Pamiętaj, aby posprzątać po pupilu – woreczki na psie kupy

Na spacery z psem należy zabrać także woreczki na psie odchody. Należy pamiętać, że sprzątanie po psie należy do obowiązków właściciela – psiak sam tego nie zrobi. Za niesprzątanie odchodów po swoim pupilu do worka na psią kupę można dostać mandat od straży miejskiej za zanieczyszczanie przestrzeni publicznej, dlatego warto o tym pamiętać. Istotne jest także, aby zabierać ze sobą na spacery smaczki dla naszego pieska, aby nagradzać go za poprawnie wykonane zadanie i sztuczki, a także za poprawne zachowanie przy spotkaniu z innymi zwierzętami. Smaczki mogą przydać się także do krótkich treningów spacerowych, które znacznie uatrakcyjnią każde wyjście. 

Rate this post