Odkażanie mieszkania po zgonie a bezpieczeństwo

groby

Właściwe odkażenie mieszkania po zgonie stanowi kluczowy element, zapewniający bezpieczeństwo innym osobom, które użytkują lub będą w przyszłości użytkować pomieszczenia po zmarłym. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, niezbędne jest dokładne usunięcie wszelkich czynników biologicznych i płynów fizjologicznych, w tym także śladów niewidocznych gołym okiem. Zabiegi czyszczące powinny być wykonane przez doświadczonych specjalistów dysponujących odpowiednim sprzętem i posługujących się sprawdzonymi, skutecznymi metodami. Próby samodzielnego odkażenia mieszkania po zgonie są bowiem nie tylko nieefektywne, lecz także potencjalnie niebezpieczne ze względu na obecność wirusów, bakterii, grzybów oraz trupiego jadu.

Czym jest trupi jad?

Trupi jad to substancja powstająca w wyniku rozkładu ludzkiego ciała, przybierająca postać oleistej, przezroczystej i bezbarwnej cieczy, która w niektórych wypadkach może posiadać lekko żółtą barwę. Cechuje się intensywnym, nieprzyjemnym zapachem wywołującym mdłości, torsje oraz wymioty u osób, które się z nią zetknęły. Zbyt długi kontakt z trupim jadem jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego powinno się ograniczać kontakt ze zwłokami do minimum i dokładnie zdezynfekować pomieszczenia po zmarłym przed ich ponownym użytkowaniem.

Metody wykorzystywane do odkażania mieszkania po zgonie

W celu odkażania mieszkania po zgonie stosowane są profesjonalne, sprawdzone metody wykorzystujące zaawansowane technologicznie narzędzia i specjalistyczne środki chemiczne.

Neutralizacja płynów ustrojowych, tkanek oraz krwi

Odkażenie mieszkania po zgonie powinno rozpocząć się od neutralizacji pozostałości po zmarłej osobie, takich jak płyny ustrojowe, tkanki oraz krew. Neutralizacja ta przeprowadzana jest z użyciem odplamiaczy białkowych oraz odplamiaczy o neutralnym i kwaśnym pH. W wypadku dywanów, tapicerek i materacy, zabiegi neutralizacyjne wykonywane są z użyciem profesjonalnych odkurzaczy piorących posiadających funkcję natryskowo-ssącą.

Mechaniczne usuwanie zabrudzeń

Do skutecznego oczyszczenia mieszkania po zgonie wykorzystywana jest metoda mechanicznego usuwania zabrudzeń z użyciem zaawansowanego technologicznie urządzenia GTX 40 w technologii SGP. Usunięte zabrudzenia zostają następnie zabezpieczone w przeznaczonych do tego celu pojemnikach.

Dezodoracja

Metodą stosowaną podczas profesjonalnego odkażania mieszkań po zgonie jest dezodoracja, dzięki której można skutecznie usunąć trupi odór. Stanowi ona uzupełnienie zabiegów czyszczących i pozwala na zwalczanie nieprzyjemnej woni nawet na bardzo dużej powierzchni.

Ozonowanie

Odkażanie mieszkania po zwłokach może być uzupełnione o ozonowanie wykonywane przy użyciu przemysłowego generatora DS-46-RHR. Metoda ta pozwala na dezynfekcję pomieszczeń po zmarłych i usunięcie z nich nieprzyjemnego zapachu.

Zamgławianie

Zamgławianie to kolejna skuteczna metoda stosowana do oczyszczania pomieszczeń po zmarłych. Wykonywana jest przy użyciu zamgławiacza Airfog ULV w metodzie kapsułkowej.

Mikrodyfuzja

Mikrodyfuzja to metoda pozwalająca na skuteczne pozbycie się z mieszkania po zmarłym bakterii, wirusów, grzybów oraz drobnoustrojów. Stanowi uzupełnienie pozostałych zabiegów dezynfekcyjnych. Mikrodyfuzja polega na nasyceniu powietrza mgłą ze środkiem dezynfekującym i  przeprowadzana jest przy pomocy specjalistycznego dyfuzora.

Czyszczenie suchym lodem

Wśród metod stosowanych w czyszczeniu pomieszczeń po zwłokach znajduje się również czyszczenie suchym lodem. Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim do czyszczenia wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu zmarłego.

Czy metody odkażania mieszkania po zgonie są bezpieczne dla mieszkańców?

Środki chemiczne wykorzystywane przez profesjonalne firmy sprzątające pomieszczenia po zmarłych mają silne właściwości bakteriobójcze, dzięki którym skutecznie usuwają wszystkie zabrudzenia oraz ślady biologicznego skażenia powstałe w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi, tkankami oraz krwią. Bezpośredni kontakt z tego typu preparatami nie jest wskazany, dlatego, z uwagi na ich bezpieczeństwo, mieszkańcy użytkujący pomieszczenia po zmarłym proszeni są o ich opuszczenie na czas trwania czynności czyszczących. Pomieszczenia stają się bezpieczne do użytkowania po upływie 24 godzin od zakończenia procesu odkażania.

groby

W celu właściwego zadbania o zdrowie i życie osób użytkujących pomieszczenia po zmarłym, ich czyszczenie powinno zostać wykonane przez posiadających odpowiednie kwalifikacje specjalistów, z użyciem sprawdzonych metod oraz atestowanych środków dezynfekcyjnych. Firmą realizującą tego typu usługi jest działająca zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej łódzkie przedsiębiorstwo Vector, którego pracownicy dysponują wymaganą wiedzą oraz doświadczeniem.

Rate this post