Odkażanie przez ozonowanie – na czym to polega?

ozonowanie

Dezynfekcja jest obecna w życiu każdego człowieka już od bardzo dawna, czy to podczas mycia rąk mydłem lub innymi środkami czyszczącymi, czy też podczas oczyszczania różnego rodzaju powierzchni przy użyciu specjalnych środków chemicznych.

Obecnie, w dobie panującej na całym świecie pandemii, dezynfekcja stała się nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Wykorzystuje się ją zarówno w życiu codziennym jak i w różnych miejscach użytku publicznego, a także komunikacji miejskiej.

Dzięki niej możliwe jest zachowanie sterylności pomieszczeń oraz powierzchni, co ma szczególnie ważne znaczenie podczas panującej pandemii. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji jest ozonowanie, które niszczy wszelkie szkodliwe drobnoustroje i jednocześnie usuwa nieprzyjemne zapachy.

Na czym polega proces ozonowania?

W procesie ozonowania używa się – jak sama nazwa wskazuje – ozonu. Jest to trójatomowy tlen aktywny, który posiada działanie utleniające i bakteriobójcze. W tej metodzie stosowany jest w formie gazu, który w temperaturze pokojowej uzyskuje bladoniebieski kolor i ma bardzo charakterystyczny zapach. Wytwarzany jest on za pomocą ozonatora, który pobiera z atmosfery dwuelementowe cząsteczki tlenu i poprzez wyładowania koronowe przekształca go w ozon, czyli cząsteczkę trójatomową tlenu.

Podobne zjawisko zachodzi podczas burzy, gdy w niedalekiej odległości uderzy piorun. Można wtedy wyczuć charakterystyczny zapach, którego źródłem jest właśnie ozon wytworzony w powietrzu podczas wyładowania atmosferycznego.

Ozon wytworzony przez ozonator po rozpyleniu ulega szybkiemu i samoistnemu rozkładowi na cząsteczki dwuatomowe tlenu oraz pojedyncze cząsteczki tego pierwiastka. To właściwe te jednoatomowe cząsteczki tlenu, nazywane często wolnymi rodnikami, odpowiadają za dezynfekcję. Uszkadzają one błony komórkowe, czego następstwem jest zatrzymanie procesu oddychania wewnątrzkomórkowego.

W przypadku niewielkich mikroorganizmów proces ten prowadzi do ich śmierci. Ozonowanie jest tym skuteczniejsze, im mniejszy jest organizm poddany tej metodzie dezynfekcji. Ozonowanie skutecznie zwalcza takie organizmy jak grzyby, pleśnie, bakterie wirusy, a nawet trochę większe organizmy takie jak roztocza lub niewielkie owady. Zastosowanie odpowiedniego stężenia ozonu, pozwala na całkowitą dezynfekcję danego miejsca, z wszelkich szkodliwych mikroorganizmów.

Należy pamiętać, że ozon posiada mocne właściwości aseptyczne i jest także w wysokim stopniu toksyczny. Dlatego decydując się na dezynfekcję przy użyciu tego gazu, warto zlecić to działanie profesjonalnym firmom, posiadającym wyszkolonych i doświadczonych pracowników, którzy wiedzą, jak obchodzić się z tym gazem, aby być w pełni bezpiecznym.

na czym polega ozonowanie

Zalety ozonowania jako metody dezynfekcji

Ozonowanie to bardzo popularna i często stosowana metoda dezynfekcji. Obecnie w czasach pandemii stała się ona rutynową czynnością w wielu miejscach użytku publicznego, a to za sprawą wielu zalet, jakie za sobą niesie.

Po pierwsze ozonowanie jest bardzo skuteczną metodą w zwalczaniu różnego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów oraz pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów. Po przeprowadzeniu tego procesu pomieszczenie jest całkowicie sterylne i bezpieczne dla ludzi. Metoda ta jest również bardzo szybka w działaniu.

Ozon już w niewielkim stężeniu wykazuje bardzo dobre właściwości bakteriobójcze, a obecnie stosowane ozonatory zapewniają bardzo dobrą wydajność, przez co proces dezynfekcji może przebiegać szybko i sprawnie. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku dezynfekcji dużej ilości pomieszczeń lub ogromnych hal.

Ozon radzi sobie znakomicie w miejscach i sytuacjach, w których tradycyjne metody dezynfekcji nie przyniosły zamierzonych skutków, o czym dokładnie można się zapoznać odwiedzając stronę sanitysystem.pl. Jest on także około 50 razy skuteczniejszy i 3000 razy szybszy w działaniu od chloru, czyli kolejnego bardzo popularnego środka dezynfekującego.

Warto pamiętać także o tym, że ozonowanie jest procesem bezpiecznym, o ile wykonywane jest przez profesjonalistów. Pomimo że sam ozon ma silne właściwości aseptyczne i jest w znacznym stopniu toksyczny, to jest on także gazem nietrwałym i dość szybko ulega rozkładowi.

Dzięki temu pomieszczenie poddanie procesowi ozonowania już po niedługim czasie jest gotowe do użytku. Ozonowanie jest także stosunkowo tanią metodą dezynfekcji pomieszczeń, po której zastosowaniu nie są wymagane żadne dodatkowe czynności dezynfekcyjne, ponieważ ozon pozbywa się wszelkich szkodliwych drobnoustrojów i zapachów z pomieszczenia.

Rate this post