Odpluskwianie – jak pozbyć się szkodników z domu?

karaluchy

Pluskwy domowe rozwijają się niepostrzeżenie, jednak ich obecność może być szczególnie uciążliwa. Istnieje wiele mitów na temat obecności pluskwy w domu, dlatego warto wgłębić się w temat jednocześnie zapoznając się z możliwościami usuwania owych szkodników.

Czym są pluskwy domowe?

Pluskwy domowe są niewielkimi, żywiącymi się krwią zwierząt owadami. Pluskwy szybko się mnożą dzięki składające ok 250 do 500 jaj samicy. Aby przetrwać muszą one pobierać krew co kilka dni, jednak bez żywiciela są także w  stanie przetrwać nawet przez kilka miesięcy przechodząc w stan hibernacji. Mimo, że pluskwy domowe w pewnym okresie były niemal całkowici wytępione obecnie odnotowuje się ich powrót w krajach rozwiniętych. Najczęściej gnieżdżą się one w meblach tapicerowanych, pod boazerią i tapetami. Pluskwy przenoszą się przez ludzi. Bardzo często występuje to w sytuacji gdy osoba nocowała w pomieszczeniu gdzie znajdowały się pluskwy i nieświadomie przeniosła owada do swojego domu. Pasożyty te są szczególnie uciążliwe ze względu na ugryzienia, które są wyjątkowo swędzące i pozostawiają duże ślady. W zależności od osoby efekty ukąszeń mogą się różnić, gdyż każdy inaczej może na nie reagować. Ugryzienia pluskiew są często mylone z alergią, wysypkami czy obecnością świerzbowca.

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy?

Najczęstszym objawem obecności pasożytów w domu są liczne, czerwone, bardzo często ułożone w potrójnych ciągach ukąszenia. Pojawiają się one po nocy i są wyjątkowo uciążliwe. Pluskwy domowe zazwyczaj rozpoczynają atak od północy do trzeciej nad ranem. Pluskwy najczęściej ukrywają się w łóżkach i materacach. Dokładne przyjrzenie się meblom niekiedy gwarantuje odkrycie siedlisk owadów, które można naocznie zobaczyć. Ostrzegawczym znakiem będzie także zauważenie jaj, które przypominają białe ziarenka ryżu lub młodocianych osobników o miodowym kolorze. Warto sprawdzić również meble, szafy, listwy, zwłaszcza szczeliny, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Jak zwalczać pluskwy?

W niektórych przypadkach wystarczą domowe sposoby aby pozbyć się szkodników ze swojego domu. Najlepiej zacząć od wyprania ubrań, pościeli, zasłon, obrusów gdyż wysoka temperatura skutecznie usuwa zarówno jaja jak i młode osobniki. Koniecznie w takiej sytuacji należy odkurzyć wszystkie zakamarki mieszkania. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji gdy pasożytów jest bardzo dużo i samice zdążyły złożyć jaja, samodzielne pozbycie się pasożytów może być niemożliwe. Wówczas należy zdecydować się na fachową usługę odpluskwiania.

deptanie karalucha

Metody odpluskwiania.

Odpluskwianie wykonywane jest za pomocą środków chemicznych, metodą fizyczną lub z zastosowaniem pary wodnej. W przypadku odpluskwiania pokoju w którym znajdują się dzieci konieczne jest wykorzystanie środków naturalnych, całkowicie bezpiecznych, które nie będą działały pod każdym względem szkodliwie. Najlepiej zawsze skonsultować się z wykwalifikowaną firmą zajmującą się odpluskwianiem. Na terenie Łodzi i okolic serdecznie zachęcamy do współpracy z http://vector-uslugi.pl.

Najskuteczniejszą metodą jest oprysk szczegółowy wykonany z użyciem chemii. Metoda ta ma szkodliwe działanie na zdrowie i nie chroni przez przemieszczaniem się pluskiew wewnątrz mieszkania. Innym sposobem zwalczania pasożytów jest gazowanie. Metoda ta jest jednak całkowicie zabroniona na terenie Unii Europejskiej ze względu na wysoki stopnień toksyczności. Stosowane jest także opylanie chemią w proszku. Zaletą jest fakt, ze jest to szybkie działanie i nie ma konieczności opuszczania budynku. Niestety niekiedy nie przynosi ona rezultatów. Obecnie często stosuje się zwalczanie termiczne. Można zastosować zwalczanie ogólne lub szczegółowe przy pomocy wysokiej temperatury. Niekiedy stosowane jest również skuteczne wymrażanie szkodników.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *