Odzież sportowa – jakie materiały wybierać?

sport

Wybór odpowiedniej odzieży sportowej gwarantuje komfort i bezpieczeństwo treningów, dlatego nie należy na niej oszczędzać. Wynalazki technologiczne współczesności obejmują również branżę odzieżową. Producenci udoskonalają materiały w celu polepszenia jakości uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Cena często przekłada się na profesjonalizm odzieży sportowej i komfort treningów. 

Popularne materiały stosowane do wyrobu odzieży sportowej

Odzież sportowa wykorzystuje materiały, które doskonale radzą sobie z wentylacją ciała i odprowadzaniem potu. Jej funkcjonalność związana jest z materiałem stosowanym do jej produkcji. Ze względu na wygodę tego rodzaju ubiór wykorzystują profesjonalni zawodnicy w niemalże każdej dyscyplinie w celu znalezienia najlepszego rozwiązania, odpowiadającego ich  potrzebom. Odzież sportowa musi być wygodna, umożliwiająca swobodę ruchów, dopasowana do pogody. W zależności od dyscypliny tkaniny różnią się składem. Jednak najczęściej do jej produkcji używa się: poliestru, poliamidu, polipropylenu, elastanu i naturalnej bawełny. 

sport

Czym charakteryzują się materiały wykorzystywane do produkcji odzieży sportowej?

Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży sportowej należy:

  • Poliester, który jest funkcjonalnym materiałem syntetycznym, charakteryzującym się właściwościami hydrofobowymi, dlatego materiał w bardzo niskim stopniu pochłania wilgoć. Umożliwia odprowadzanie wody na zewnątrz, powodując, że skóra pozostaje sucha, nawet podczas wymagającego wysiłku fizycznego. Dzięki temu posiada właściwości antybakteryjne. Wykonane z poliestru części garderoby sportowca są odporne na ścieranie, wszelkie mechaniczne uszkodzenia, promieniowanie UV, co zapewnia długotrwałe użytkowanie. Ubrania tego rodzaju zwykle posiadają domieszkę elastanu, który jest elastyczny i doskonale dopasowuje się do ciała, co zapewnia komfort treningów. Wykonuje się z niego bluzki, topy, legginsy, a nawet bieliznę sportową.
  • Poliamid jest tkaniną podobną do poliestru, ale o wiele trwalszą, wytrzymałą, odporną na działanie promieni UV, poza tym nie wchłania wody, przez co jest odporny na działanie bakterii, szybko schnie i nie ulega gnieceniu. Zwykle wykorzystuje się go do produkcji wierzchniej odzieży sportowej, bielizny, a także strojów kąpielowych, spodni, dresów ortalionowych. Jego zaletą jest doskonałe dopasowanie do ciała i nie krępowanie ruchów. 
  • Polipropylen jest materiałem lekkim, który doskonale odprowadza wodę. Najczęściej szyje się z niego materiały termo aktywne, takie jak: bluzy, spodnie, koszulki, bieliznę. Jednak jego wadą jest brak odporności na promieniowanie słoneczne, dlatego odzież wykonana z polipropylenu blaknie i nie zachowuje pierwotnego koloru. 
  • Elastan cechuje się rozciągliwością, dlatego idealnie dopasowuje się do ciała. Poza tym jest wytrzymały, lekki, przewiewny i zapewnia maksimum komfortu w trakcie treningu, na przykład fitness.
  • Bawełna jest włóknem naturalnym, który jest bezpieczny dla skóry alergicznej. Cechuje się lekkością, przewiewnością, miękkością i przyjemnością w dotyku. Ubrania wykonane z bawełny przeznaczone są do mniej intensywnych treningów. Innym naturalnym włóknem coraz częściej wykorzystywanym do produkcji odzieży sportowej jest bambus, który odznacza się przewiewnością i właściwościami termoregulacyjnymi. 

Wybierając odzież sportową warto postawić na najbardziej znanych i zaufanych producentów. Od jej właściwego wyboru zależy efektywność, komfort i bezpieczeństwo uprawiania różnych dyscyplin sportowych. 

Jak dobrać odzież sportową do uprawianej dyscypliny indywidualnej lub drużynowej?

Każda dyscyplina sportowa lub aktywność fizyczna wymaga zastosowania nieco odmiennego stroju i akcesoriów. Odzież sportowa musi zapewnić nie tylko poczucie komfortu w trakcie treningów, ale również wygodę i swobodę wykonywania ruchów. Powinna być zawsze dobrze dopasowana do sylwetki, często wodoodporna i oddychająca. Rynek oferuje wysokiej jakości odzież odpowiadającą potrzebom nie tylko sportowców indywidualnych, ale również drużyn. Znajdują się tu stroje reprezentacyjne i indywidualne, odzież ochronna do uprawiania aktywności outdoorowych. Odzież sportowa dla drużyn to nie tylko koszulki i spodenki, ale także praktyczne, drużynowe i reprezentacyjne dresy, dresy ortalionowe, a także funkcjonalne skarpety, getry i opaski dopełniające stroju i wspomagające wygodny trening w każdych warunkach. Dostępne są różne rozmiary i kolory odzieży sportowej zarówno damskiej, męskiej, jak i dziecięcej. Można się zaopatrzyć nie tylko w pojedyncze sztuki, ale również w całe zestawy, służące komfortowi uprawiania różnych dyscyplin sportowych indywidualnych i zespołowych. zestawach. Sklepy internetowe z odzieżą sportową oferują również  możliwość wykonania spersonalizowanych nadruków na odzieży.

Rate this post