Oświetlenie przemysłowe LED – jakie są jego zalety?

Oświetlenie obiektów przemysłowych to duże wyzwanie, bowiem lampy muszą pracować w różnorodnych warunkach – zarówno niskich, jak i nieraz wysokich temperaturach, z dużą ilością kurzu bądź wilgoci. Takim wyzwaniom jest w stanie sprostać oświetlenie przemysłowe typu LED, które wypiera z użycia w obiektach przemysłowych tradycyjne metody oświetlenia. Jakie są zalety oświetlenia przemysłowego w stosunku do dawnych rozwiązań i dlaczego warto w nie zainwestować?

Oświetlenie przemysłowe LED to niższe koszty energii elektrycznej

Istnieje wiele możliwości wprowadzenia oszczędności w naszej firmie, a jedną z nich jest właśnie wymiana przestarzałego, tradycyjnego oświetlenia na diody LED, które generują nawet o 70% niższe wydatki na energię elektryczną ze względu na to, że są wysoce energooszczędne.

oświetlenie led dla przemysłu

Oprawy przemysłowe LED to możliwość wprowadzenia systemów inteligentnego sterowania światłem

Rozwijająca się technologia sprawia, że w dzisiejszych czasach już nie musimy samodzielnie włączać światła. Może zrobić to za nas komputer, który nie tylko wyłączy światło, gdy nie będzie potrzebne, ale także dopasuje jego natężenie do zmieniających się warunków w ciągu dnia dzięki zastosowaniu systemów inteligentnego sterowania. Takie rozwiązania również pozwalają na oszczędności i obniżenie kosztów, bowiem minimalizują ryzyko zbędnego załączania światła bądź jego nadmiernej mocy, niedopasowanej do naturalnego oświetlenia otoczenia. Właśnie dlatego lampy LED świetnie sprawdzą się w zakładach przemysłowych, w tym w halach czy magazynach, ale także tam, gdzie wymagane jest światło odpowiednie do wykonywania robót precyzyjnych.

System oświetleniowy LED to wydajne światło w Twojej firmie

Tradycyjne żarówki mają niewielką wydajność, wynoszącą zaledwie 10%. O wiele lepiej pod tym względem wypadają właśnie żarówki LED, osiągając poziom wydajności w okolicach 90%. To sprawia, że dość spore koszty związane z instalacją przemysłowych żarówek LED szybko się zwracają. Ponadto żarówki takie posłużą nam dłużej – mogą pracować do 50 000 godzin, czyli około 25 razy dłużej niż żarówki tradycyjne i 10 razy dłużej od oświetlenia typu halogenowego; dzięki temu możemy ograniczyć ilość odpadów.

Lampy LED uwidaczniają swoje zalety w przypadku, gdy w danym zakładzie przemysłowym istnieje konieczność montażu dużej liczby źródeł światła. Tradycyjne żarówki w takim przypadku będą wytwarzać bardzo dużą ilość ciepła, co po pierwsze nie jest korzystne dla ludzkiego organizmu, a po drugie stwarza ryzyko przypadkowego poparzenia.       

Co o oświetleniu przemysłowym mówią przepisy prawne?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) określają wymogi, jakie musi spełniać oświetlenie w halach produkcyjnych. Regulacje w tym zakresie znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa  higieny pracy oraz tak zwanych Polskich normach dotyczących oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach pracy. Jakie zatem musi być oświetlenie w pomieszczeniach przemysłowych i jakie warunki musi spełniać? Po pierwsze światło nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie pracowników, w tym na wzrok. Oświetlenie takie musi być rozłożone równomiernie, nie powodując jednocześnie nadmiernego ciepła, a to ze względu na różnego rodzaju produkty przechowywane w magazynach, nieraz wymagające ujemnej temperatury. Te kryteria spełnia oświetlenie przemysłowe LED – nie męczy wzroku, ale jednocześnie podnosi efektywność i wydajność pracy zatrudnionych osób. Ponadto stosując diody LED, można dowolnie wybrać barwę światła najbardziej przyjazną dla pracowników.

przemysłowe oświetlenie LED

Oświetlenie przemysłowe LED to ukłon w kierunku ekologii

Tradycyjne żarówki powoli odchodzą w niepamięć, a zastępują je coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które oprócz tego, że mają służyć człowiekowi, to także nie powinny mieć negatywnego wpływu na środowisko. Takie są właśnie diody LED – pozwalają nie tylko oświetlić całe pomieszczenie, ale także poszczególne stanowiska pracowników w danej hali, a dzięki niewielkiej ilości wytwarzanego ciepła nie powodują nadmiernego ogrzewania atmosfery i emisji CO2. Na popularność żarówek LED wpływ miała też Unia Europejska, nakazując do września 2016 roku wyłączenie z użytku żarówek tradycyjnych, typu C, w gospodarstwach domowych. Coraz niższe ceny oświetlenia LED miały nie mniejsze znaczenie. Diody LED pozwalają bowiem na dopasowanie ich do swoich potrzeb – łącząc je w większe grupy (tzw. moduły), można uzyskać pożądany poziom oświetlenia na danej przestrzeni. Powodów dla zainwestowania w nie jest zatem wiele.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *