Owczarek holenderski, czy niemiecki — którą rasę wybrać?

owzcarek holenderski czy owczarek niemiecki

Owczarki to bardzo popularne psy, które można spotkać w wielu domach w Polsce, ale i na całym świecie. O owczarku niemieckim słyszał prawie każdy i nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z bardziej popularnych ras psów. Warto jednak wiedzieć, że odmian owczarków jest znacznie więcej i jednym z ciekawszych z pewnością jest owczarek holenderski. Mimo tego, że rasy te są ze sobą spokrewnione, to istnieją między nimi pewne różnice, które sprawiają, że ich cechy charakteru, wygląd czy zachowanie mogą się znacząco różnić w niektórych kwestiach. Zastanawiając się nad wyborem jednej z tych ras, warto wiedzieć więcej na ich temat, poznać różnice i podobieństwa tych ras oraz wiedzieć dla kogo owczarek niemiecki lub holenderki będzie dobrym rozwiązaniem?

Owczarek holenderski

Owczarek holenderski to bardzo posłuszny, inteligentny i łagodny pies, który nie lubi samotności i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz regularnej aktywności fizycznej. Rasa ta charakteryzuje się dość mocną i wysportowaną sylwetką i nietrudno się domyślić, że psy te są bardzo sprawne fizycznie i mają znakomitą kondycję. Z tego też względu często wykorzystywane są jako psy wielozadaniowe do pracy np. w Policji, czy innych służbach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to również rasa, która sprawdza się w domach prywatnych, gdzie oprócz bycia przyjacielem rodziny może również pełnić rolę stróża. 

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to jedna z bardziej rozpoznawalnych ras, głównie z powodu dużej popularności oraz dość charakterystycznego wyglądu. Pies ten jest średniej wielkości, jego klatka piersiowa jest głęboka, grzbiet wydłużony, a zad charakterystycznie obniżony. Rasa ta występuje w dwóch typach owłosienia jako krótkowłosy owczarek niemiecki (stockhaar) oraz długowłosy owczarek niemiecki (langstockhaar). Psy te z reguły są bardzo inteligentne i wszechstronne, dzięki czemu spisują się świetnie zarówno jako stróże jak i psy do zadań specjalnych. Jest to również rasa, która mocno przywiązuje się do swojego właściciela, dlatego też może być doskonałym psem rodzinnym. 

owczarek holenderski - czym się różni od niemieckiego

Podobieństwa i różnice

Oprócz pewnych różnic w wyglądzie nie da się jednak ukryć tego, że rasy te są spokrewnione. Widać to szczególnie po charakterystycznych stojących i szpiczastych uszach, oczach czy samym kształcie głowy. Owczarki niemieckie są nieco większe i cięższe od holenderskich, a ponadto rasy te wyróżnia także zupełnie inne umaszczenie. Owczarki niemieckie w przeciwieństwie do holenderskich są też mniej ufne do innych psów, dlatego warto mieć to na uwadze. Oprócz tego oczywistą różnicą jest także pochodzenie tych ras. Jak wskazują ich nazwy, owczarki holenderskie pochodzą z Holandii natomiast niemieckie z Niemiec i to właśnie w tych krajach po raz pierwszy zostały wyhodowane. 

Dla kogo rasy te będą dobrym wyborem?

Wszystkie owczarki to bardzo aktywne i przywiązujące się do swojego właściciela psy. Z tego też względu wymagają one poświęcenia sporej ilości czasu i nie nadają się do kojca. Rasa ta będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla samotnych osób jak i rodzin z dziećmi, ale sprawdzi się również w pracy np. jako piec policyjny. Warto jednak pamiętać, że psy te potrzebują sporej ilości ruchu i odpowiedniego szkolenia oraz socjalizacji już od najmłodszych lat, po to, aby późnej nie było z nimi problemu.

1.5/5 - (2 votes)