Instalacja fotowoltaiczna oraz kolektory słoneczne, zwane potocznie solarami, są często mylone. Niesłusznie, dlatego że wbrew pozorom występuje pomiędzy nimi więcej różnic, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim nieco inne jest przeznaczenie obu instalacji, różni się też zatem ich opłacalność i zakres wykorzystania. Poniżej przedstawiamy porównanie pomiędzy tzw. solarami a panelami słonecznymi.
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Warto rozważyć ją w pierwszej kolejności, dlatego że to przede wszystkim na nią zwracamy uwagę. Zastosowanie kolektorów słonecznych jest bardziej ograniczone, ze względu na to, że pozyskaną z nich energię wykorzystujemy przede wszystkim do podgrzania wody użytkowej. Nieliczna grupa osób próbuje dogrzewania domu za pomocą solarów, najczęściej jednak jest to mało opłacalne. Niemniej jednak ograniczone możliwości wykorzystywania solarów przekładają się na niższą cenę w porównaniu z fotowoltaiką. Do kosztów początkowych, jakie ponosimy na instalację, doliczyć trzeba również koszty konserwacji, napraw i eksploatacji. Jednak ze względu na popularność fotowoltaiki, jej ceny są coraz bardziej porównywalne do cen za instalację i użytkowanie kolektorów słonecznych.
Dofinansowania
Obecnie popularność fotowoltaiki jest dużo większa niż solarów, ze względu na jej szerokie możliwości. Mowa o tym, gdyż mimo że dla wielu odstraszająca nadal jest cena całej inwestycji, to obecnie możliwe jest skorzystanie z licznych, bardzo opłacalnych dofinansowań oraz niskooprocentowanych kredytów.
Rządzący coraz bardziej stawiają na proekologiczne rozwiązania, dzięki czemu inwestorzy, pragnący prowadzić swoje domy w zgodzie z naturą, mogą liczyć na interesujące oferty w bankach – to duży plus dla fotowoltaiki.
Szybki zwrot kosztów
Kolektory słoneczne nie dają możliwości przekazania nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna z kolei tak – jej duża wydajność, zwłaszcza w sezonie letnim, sprawia, że produkowanej energii jest zbyt wiele, możemy ją zatem odsprzedać dystrybutorom lub też powierzyć do zmagazynowania, po czym wykorzystać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to efektywność paneli będzie mniejsza ze względu na mniejszy dostęp do promieni słonecznych.
Główne zastosowanie PV i solarów
Energia słoneczna, pozyskana przez kolektory słoneczne, zamienia się w energię cieplną, wykorzystywaną do podgrzewania wody, która po oddaniu ciepła powraca do kolektora. Z kolei energia wychwytywana przez panele słoneczne przemienia się w energię elektryczną, wykorzystywaną do zasilania znajdujących się w domu urządzeń.
Zasada działania
Jak już zostało wcześniej wspomniane, kolektory przemieniają energię słoneczną w ciepło, a panele fotowoltaiczne dokonują zamiany promieniowania słonecznego na prąd. W kolektorach słonecznych promienie padają na powierzchnie tzw. absorbera, ulegając rozgrzaniu i przenosząc się do zbiornika z wodą użytkową. Następnie, po oddaniu ciepła, jego nośnik powraca z powrotem do absorbera.
Z kolei w panelach słonecznych promienie słońca padają na ogniwa, w których dochodzi do przemiany w prąd stały, a następnie, gdy prąd dociera do falownika, który przekształca go w prąd zmienny, dopasowując jego napięcie do możliwości domowej instalacji elektrycznej i poszczególnych urządzeń.
Która instalacja jest bardziej opłacalna?
Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam bardziej na ogrzaniu wody, wybierzmy kolektory. Jeśli jednak stawiamy na darmowy prąd, wybierzmy panele fotowoltaiczne. Rozglądając się jednak wokół, nietrudno dojść do wniosku, iż dziś stawiamy zdecydowanie częściej na fotowoltaikę. Szerokie zastosowanie, liczne dofinansowania i inne zalety sprawiają, że początkowy duży nakład finansowy może zwrócić się dość szybko.
Montażem paneli fotowoltaicznych w woj. dolnośląskim zajmuje się m.in. firma INNEX, oferująca także pomiary termowizyjne instalacji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępną na https://fotowoltaika.innex.pl/.