Najczęstszą usterką występującą wśród użytkowników smartfonów jest pęknięty wyświetlacz. Wyświetlacze to ta część smartfonów, która zdecydowanie została jeszcze przez producentów niedopracowana. Niekiedy jeden niefortunny wypadek skutkuje pękniętym wyświetlaczem. Wiemy, że telefon automatycznie traci na wartości. Dlatego też warto zastanowić się, co z takim uszkodzonym urządzeniem zrobić. Dodatkowo — jakie skutki może przynieść zaniechanie naprawy pękniętego wyświetlacza oraz jak zapobiec takim uszkodzeniom w przyszłości.
Jak zabezpieczyć nasz smartfon przed pęknięciem wyświetlacza?
Producenci powinni dopracować szkło, z którego wykonywane są wyświetlacze do smartfonów. Jednak zaradni użytkownicy znaleźli rozwiązanie dla kłopotliwego i częstego problemu — szkło hartowane. W każdym punkcie ze sprzętem GSM możemy zakupić szkło hartowane dedykowane do naszego modelu telefonu. Szkło hartowane stanowi szybkę, którą przykleja się (bez użycia kleju) na wyświetlacz. Pozwala to na zabezpieczenie go przed niechcianymi usterkami. Warto jednak wiedzieć, że szkło hartowane, które po upadku pękło — przy kolejnym upadku nie będzie skuteczne. Zdarza się również, że telefon uderzając o ziemię trafi na przykład na drobny kamyczek. Niekiedy uderzenie trafia w sam kant telefonu i szkło hartowane pozostaje nienaruszone w przeciwieństwie do ekranu. Są to jednak rzadkie sytuacje. Najczęściej szkła hartowane okazują się bardzo skuteczne i pomocne. Dobrym sposobem na ochronę naszego wyświetlacza, a także obudowy — jest zaopatrzenie się w silikonowy case na telefon. Taki pokrowiec nie tylko ochroni ranty wyświetlacza, ale też całą obudowę. Dodatkowo case’y dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych, a także deseniach. Zaopatrzenie się w taki pokrowiec pozwoli na zabezpieczenie telefonu przed zniszczeniem.
Kiedy wyświetlacz pęknie
Jeżeli zdarzy się, że wyświetlacz pęknie — warto jak najprędzej udać się do punktu w celu jego wymiany. Taka procedura jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze wyświetlacze wykonane są ze szkła, którego pokruszone drobinki mogą nas ranić. Na ekranie telefonu zbiera się wiele bakterii, które dodatkowo negatywnie wpłyną na ewentualne skaleczenia. Drugim aspektem jest fakt, że kiedy wyświetlacz jest pęknięty — narażamy cały telefon na nieodwracalne szkody. Idąc nawet w drobnym deszczu — możemy zalać telefon przez otwory w pajęczynce, która pojawiła się po rozbiciu ekranu. Jak wiadomo — odratowanie zalanego telefonu jest kosztowne, ponieważ wymaga oczyszczenia wielu drobnych elementów. Jeżeli przez przypadek na pęknięty ekran rozleje się inna substancja — na przykład alkohol — telefon „ugotuje się”, ponieważ to co w środku wda się w reakcję. Pamiętajmy, że jeśli wyświetlacz pęknie — należy jak najszybciej go wymienić. Naprawa wyświetlacza będzie polegać na rozkręcenie telefonu w sterylnych warunkach, odłączeniu zniszczonego wyświetlacza i zamontowaniu na jego miejsce działającego, nowego wyświetlacza.
Czy możemy samodzielnie wymienić wyświetlacz w domu?
W internecie możemy znaleźć wiele filmów instruktażowych — jak wymienić zniszczony wyświetlacz. Warto jednak pamiętać, że serwisy zrobią to poprawnie. Podczas demontażu i montażu wyświetlacza możemy uszkodzić bardzo delikatne części, które odpowiadają za pracę całego telefonu. Jeśli nie posiadamy kompletnej wiedzy o telefonach — nie powinniśmy się zabierać za wymianę wyświetlacza. Najlepiej oddać telefon do specjalistów z Nano-serwis. Wrocławska firma wykonuje te i wiele innych czynności wielokrotnie każdego dnia. Jeśli przysiądziemy do niej samodzielnie — będziemy uczyć się na własnym urządzeniu, a jak wiadomo nauka często związana jest z pomyłkami i stratami. Tak więc próba zaoszczędzenia na samodzielnej wymianie wyświetlacza może zakończyć się fiaskiem i kosztami nowego telefonu.
Post your comments