Planujesz zakup kominka wolnostojącego ? Zobacz na co zwracać uwagę podczas zakupu

piec wolnostojący

Wolnostojące kominki to świetny sposób, aby nadać pomieszczeniu ciepłą, magiczną atmosferę, a przy okazji jeśli jest taka potrzeba zadbać o jego ogrzanie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, dzięki czemu każdy znajdzie opcję dopasowaną do swoich oczekiwań. Aby się nie rozczarować warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Położenie i przeznaczenie pieca kominkowego

To, gdzie stanie nasz kominek jest niezwykle istotne przy jego wyborze. Możemy go umieścić zarówno we wnętrzu, na przykład w salonie, czy sypialni, ale również na zewnątrz. Ustawiając go na tarasie czy patio zyskamy piękną ozdobę oraz przedłużymy wieczory, które spędzamy na zewnątrz, dzięki tlącemu się ogniu. Trzeba pamiętać, że niektóre kominki przeznaczone są włącznie do wnętrz lub tylko do użytku zewnętrznego.
Oprócz tego warto zastanowić się, czy piec wolnostojący będzie pełnić jedynie rolę dekoracyjną, czy będzie również głównym źródłem ciepła lub częścią systemu ogrzewania całego mieszkania. W takim wypadku o wiele uważniej należy przyjrzeć się parametrom technicznym opisanym poniżej.

piec kominkowy w salonie

Parametry techniczne kominka

Jeśli chcemy wykorzystać piec do ogrzewania wybranego pomieszczenia lub całego domu należy zwrócić uwagę na sprawność pieca oraz czas palenia. W opisie producenta sprawność musi być określona na co najmniej 70%. Im dłuższy czas palenia, tym rzadziej trzeba będzie dokładać opału, dlatego, gdy piec kominkowy ogrzewa mieszkanie w nocy warto wybrać taki, który utrzyma żar ponad 10 godzin.
Istotną sprawą jest również materiał z jakiego wykonany jest piec. Najczęściej jest to aluminium lub żeliwo. W przypadku tego pierwszego materiał nie akumuluje ciepła, natomiast piece żeliwne nagrzewają się i jeszcze jakiś czas po wypaleniu się oddają ciepło do otoczenia.
Aby odpowiednio ogrzać pomieszczenie należy wybrać kominek o odpowiedniej mocy. Przyjmuje się, że 1 kw powinien wystarczyć, na zapewnienie ciepła na 1 metrze kwadratowym pokoju o wysokości 2,5 metra o porządnej izolacji. Trzeba więc dobrać moc również pod kątem stanu technicznego budynku.
Jeśli piec ma posłużyć do ogrzania całego mieszkania czy domu doskonałym rozwiązaniem będzie model wyposażony w płaszcz wodny. Taki kominek ogrzewa też wodę, która następnie jest pompowana do instalacji centralnego ogrzewania.

Paliwo

Czynnikiem, który wpłynie na użytkowanie pieca jest materiał, jaki będzie w nim spalany. Do wyboru są kominki opalane drewnem, rzadziej można spotkać takie, do których można włożyć węgiel lub pellet.

Design

Skoro wszystkie parametry techniczne zostały jasno określone to spośród dostępnych modeli pozostaje wybrać ten najpiękniejszy. Dla każdego oczywiście będzie oznaczać to coś innego, ale na szczęście rynek oferuje różnego rodzaju wzornictwo. W ofercie znajdziemy więc kominki pasujące do tradycyjnych wnętrz, z większą ilością rzeźbionych elementów, a także bardziej nowoczesne modele, o prostych, minimalistycznych formach. Oprócz kształtu o wyglądzie całego pieca decyduje, jaka szyba została w nim zamontowana. Do wyboru są szyby płaskie lub panoramiczne, a także gładkie lub ze szprosami. Niezależnie od stylu kominki wolnostojące prezentują się bardzo efektownie i niewątpliwie mogą stać się centralnym punktem dekoracyjnym pomieszczenia.

Jest coś magicznego w płonącym drewnie, szczególnie w długie, zimowe wieczory.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *