Pomieszczenia czyste – czym są i gdzie się przydają?

pomieszczenia czyste wymagania

Nowoczesne technologie związane są z coraz wyższą jakością wykonywanych produktów, badań czy analiz z różnych branż oraz o bardzo różnym zastosowaniu.

Wraz z rozwojem dostępnych technologii, rośnie również świadomość dotycząca działania czynników zewnętrznych i tego, jak bardzo duży wpływ mogą mieć one na jakość produktu finalnego. Aby ograniczyć dostawanie się do procesu produkcyjnego lub do przeprowadzanych badań zanieczyszczeń oraz innych niepożądanych czynników, coraz częściej wykorzystywane są w firmach różnego typu tak zwane pomieszczenia czyste. Na czym polega ich funkcjonalność i gdzie najczęściej są one wykorzystywane? Jak przygotować tego typu pomieszczenie i dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów? Podpowiadamy, o co w tym wszystkim chodzi.

Zasada działania i wykorzystanie pomieszczeń czystych

Pomieszczenia czyste to specjalistyczne miejsca, odizolowane od innych pomieszczeń, które mają za zadanie zapewniać sterylne warunki pracy, pozbawione wszelkich zanieczyszczeń z zewnątrz. Jest to bardzo istotne w wielu gałęziach przemysłu, w których istotną rolę odgrywa na przykład brak kurzu oraz drobnych pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza, które często są niewidoczne gołym okiem, a także, w których nie mogą dostawać się do przeprowadzanych czynności żadne wirusy, bakterie czy drobnoustroje. Nowoczesne pomieszczenia czyste są  bardzo często ruchomymi boxami, co znacznie ułatwia korzystanie z nich i pozwala na ich wygodny i prosty transport w różne miejsca, w zależności od potrzeb. Składają się one z pomieszczenia właściwego oraz swego rodzaju przedsionka, w którym dokonywane jest oczyszczenie oraz założenie specjalnego, sterylnego kombinezonu przez osobę, która ma wykonywać swoją pracę w pomieszczeniu czystym.

Podczas projektowania i budowy pomieszczeń czystych niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie stuprocentowego bezpieczeństwa i sterylności. Takie pomieszczenia mają swój własny system klimatyzacyjny i wentylacyjny, aby do obiegu nie zostały dopuszczone żadne zanieczyszczenia z zewnątrz. Tego typu pomieszczenia są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Znaleźć można je w firmach farmaceutycznych, gdzie odbywa się opracowywanie, testowanie oraz produkcja leków, a także w przemyśle biotechnologicznym i elektronicznym. Tego typu miejsca są przydatne na oddziałach zakaźnych w szpitalach i klinikach o różnej specjalizacji, a także jako izolatki. Pomieszczenia czyste szeroko wykorzystywane są również w specjalistycznych laboratoriach i innych miejscach badawczych, w których dokonywane są analizy pod kątem biologicznym, fizycznym oraz chemicznym. Ze względu na to, że w pomieszczeniach czystych wykonywane są bardzo precyzyjne prace, doświadczenia czy analizy, tego typu boxy muszą być bardzo sterylne, bezpieczne i szczelne.

pomieszczenia czyste

Postaw na sprawdzone rozwiązania od renomowanej firmy

Pomieszczenia czyste w wielu nowoczesnych przedsiębiorstwach odgrywają niezwykle istotną rolę. Aby mogły one w stu procentach spełniać swoje najważniejsze funkcje, powinny być odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Ważne jest, aby były one naprawdę wysokiej jakości, odpowiednio szczelne i wyposażone w urządzenia umożliwiające pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z ubrań czy specjalnych kombinezonów przed wejściem dalej. W przeciwnym razie pomieszczenie czyste nie spełni Twoich oczekiwań. Żeby tego uniknąć, warto zdecydować się na profesjonalną ofertę renomowanej firmy z doświadczeniem. W tej kwestii nie warto ryzykować i wybierać oferty tylko i wyłącznie na podstawie ceny. Tego typu pomieszczenia są bowiem inwestycją na lata, która ma ogromny wpływ na jakość wykonywanych prac i wytwarzanych produktów czy uzyskiwanych wyników podczas rozmaitych analiz.

Nie ryzykuj, zaufaj profesjonalistom i dobrze zapoznaj się z ofertą firmy, u której chcesz zamówić projekt i wykonanie pomieszczeń czystych w Twojej firmie. Zapoznaj się dokładnie ze specyfikacjami, sprawdź całą ofertę i dowiedz się, czy to przedsiębiorstwo cieszy się dobrymi opiniami w branży oraz czy korzystają oni z wysokiej jakości produktów i komponentów od sprawdzonych marek. Szeroką ofertę na wykonywanie pomieszczeń czystych zgodnie z najwyższymi standardami oraz spełniających wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz sterylności znajdziesz w firmie LONGAR, która specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu na zamówienie tego typu pomieszczeń oraz oferuje profesjonalne wyciszenia i panele akustyczne, które również są przydatne w wielu dziedzinach przemysłu.

Rate this post