Popularne rodzaje butów do tańca

Buty do tańca bardzo różnią się od wszelkiego rodzaju obuwia używanego na co dzień. Są zaprojektowane tak, aby były lżejsze i idealnie pasowały do ​​stopy tancerza. Chociaż istnieje wiele stylów tańca, istnieją tylko trzy główne rodzaje butów do tańca. Jakie są więc różnice między nimi?

Baletki

Baletki to prawdopodobnie pierwszy rodzaj butów, które przychodzą na myśl, gdy myślimy o „butach do tańca”. Buty baletowe lub buty pointe są noszone przez tancerzy baletowych podczas tańca punktowego. Są one bardzo lekkie. Wykonuje się je bardzo podobnie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ich najważniejszym celem jest to, aby pomóc tancerzom pozostać w doskonale wyważonych pozycjach na samych palcach. Zostały one opracowane z myślą o artystach, aby wyglądali na pełnych wdzięku, wręcz nieważkich, oraz aby byli w stanie utrzymać się na palcach przez dłuższy czas.

Baletki są wykonywane ze skóry, satyny i płótna. Płótno jest najtańsze i dlatego powszechnie wykorzystuje się buty z tego tworzywa na próbach. Buty satynowe są zazwyczaj używane wyłącznie do występów, ponieważ szybko się zużywają.

Rodzaj butów baletowych, które wybiera tancerz, zależy od ich poziomu doświadczenia i osobistych preferencji.

Jazzówki

Buty jazzowe mają na celu zapewnienie tancerzom niezbędnej elastyczności stopy, aby mogli wykonać swój występ. Są one używane w tańcu jazzowym i innych stylach tańca, w tym w tańcu akrobatycznym, rock-and-rollu i hip-hopie. Mogą być niskie lub wysokie, wsuwane lub sznurowane.

Buty jazzowe pozwalają na zwiększenie elastyczności obuwia i ułatwiają tancerzom zginanie palców. Niektóre mają gumową podeszwę, która zapewnia dodatkową amortyzację i pochłania wstrząsy podczas skoków i innych zaawansowanych ruchów. Większość butów jazzowych wykonana jest ze skóry lub płótna, a niektóre mają grubsze obcasy dla lepszej absorpcji wstrząsów. Niektóre z nich mają dodatkową zamszową łatkę pod stopą, która ułatwia szybkie skręcanie.

Buty do stepowania

Buty do stepowania mają różne kształty, style i kolory. Wykonane mogą być z takich materiałów jak skóra, płótno, drewno czy plastik. Bardziej niedoświadczeni tancerze, którzy dopiero zaczynają stepować, będą wybierać inne obuwie niż Ci doświadczeni. Zazwyczaj zaawansowani pasjonaci stepowania wybierają płaskie skórzane buty. Jednak dostępne są też takie, które mają wyższą cholewkę czy obcasy. Mistrzowie stepu zazwyczaj wybierają obuwie z podwójną podeszwą, które umożliwiają większą elastyczność w wykonywaniu zaawansowanych kroków.

Jak wybrać właściwe buty do tańca?

Buty taneczne to niezwykle istotny element wyposażenia tancerza. Żeby odpowiednio wykonać swój występ każdy pasjonat tańca wymaga od swojego obuwia wsparcia w zachowaniu równowagi i wykończenia każdego ruchu, a także ochrony przed urazami czy kontuzjami. Z tego powodu różne rodzaje tańca wymagają różnego rodzaju butów. Z tego powodu zawsze powinniśmy kupować profesjonalne buty w sklepie oferującym takie wyposażenie. Nie decydujmy się na zakup zwykłych adidasów ponieważ się nie sprawdzą. Wybierzmy obuwie, które jest zaprojektowane w ten sposób, by ułatwiać nam wykonanie danego tańca i pamiętajmy o odpowiednim doborze rozmiaru. Buty baletowe muszą idealnie przylegać do naszej stopy i mogą być od rozmiaru do trzech mniejsze niż te, które nosimy chodząc po ulicy. Podobnie jest zresztą z jazzówkami. Dla mężczyzn są one znacznie mniejsze, często nawet o 2 i pół rozmiaru. U kobiet takie rozbieżności są mniejsze, ale również to zazwyczaj od połowy do całego rozmiaru.

Rate this post