Praca kierowcy zawodowego – wymagania

Na europejskim rynku  cały czas brakuje kierowców zawodowych – sektor transportowy rozwija się w szybkim tempie, ale liczba kierowców nie rośnie proporcjonalnie szybko do tego wzrostu. Firmy transportowe starają się więc w każdy możliwy sposób zachęcić potencjalnych pracowników do zatrudnienia – w tym celu zwiększane są pensje kierowców zawodowych oraz oferowane różne dodatki, takie jak ubezpieczenia, pakiety socjalne i dodatki na wakacje.

Będąc kierowcą zawodowym można więc zarobić spore sumy, dzięki czemu jest to zawód, który ciesz się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi. Jak zostać kierowcą tira? Poniżej wymienimy wszelkie wymagania, które muszą spełnić potencjalni kandydaci.

Podstawą do zostania kierowcą zawodowym jest posiadanie specjalnego prawa jazdy – większość transportów opiera się na wysokotonażowych przewozach, do których trzeba posiadać specjalne uprawnienia. W większości przypadków wystarczy prawo jazdy kategorii C bądź C1 – to pierwsze uprawnia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (z wyjątkami), natomiast kategoria C1 dotyczy pojazdów o masie pomiędzy 3,5 a 7,5 tony.

Istnieje jednak możliwość dodatkowego podwyższenia kwalifikacji. Kategoria C+E uprawnia do kierowania pojazdem określonym w kategorii C wraz z przyczepą.

Autodiagnostyka - Interfejsy Szczecin

Świadectwo kwalifikacji

Świadectwo jest elementem niezbędnym do uzyskania zawodowego prawa jazdy. W Polsce wyróżniamy dwa rodzaje świadectw: wstępnie przyśpieszone oraz wstępne pełne. Jaka jest różnica? W czasie trwania oraz cenie – kurs przyśpieszony trwa 140 godzin i kosztuje ok. 3,5 tysiąca złotych, natomiast pełny trwa 280 godzin, a jego kosz wynosi prawie 5,5 tysiąca złotych. Kurs pełny skierowany jest do osób poniżej 21. roku życia. Istnieje możliwość otrzymania przez takie osoby świadectwa przyśpieszonego, ale i tak będą musiały one poczekać do 21. urodzin na rozpoczęcie pracy jako kierowca zawodowy.

Badania psychotechniczne

Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo odpowiedzialny i wymaga sprawności psychicznej oraz fizycznej – w celu sprawdzenia kondycji kierowcy przeprowadzane są badania, mające na celu stwierdzenie zdolności do prowadzenia pojazdami danej kategorii. Badania muszą być powtarzane co 5 lat w przypadku kierowców poniżej 60 roku oraz co 30 miesięcy w przypadku osób powyżej. Sprawdzane są różne narządy zmysłu, ruchu oraz układ nerwowy.

Karta kierowcy

Karta kierowcy to dokument służący do identyfikacji kierowcy oraz zbieżność danych z informacjami znajdującymi się w tachografie. Karta jest wymagana w przypadku kierowców samochodów powyżej 3,5 tony oraz wyposażonych w tachograf cyfrowy.

Ilość formalności, które muszą spełnić osoby ubiegający się o stanowisko kierowcy zawodowego może początkowo przerazić, ale nie brakuje chętnych. Praca w tej branży to gwarantowany zarobek.


Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Autodiagnostyka AD: http://interfejsy.szczecin.pl, oferującym m.in. interfejsy i programatory. Zachęcamy do odwiedzin portalu!

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *