Prywatna opieka medyczna – jak wygląda rynek w Polsce

Długi czas oczekiwania na wizytę, kolejki i opóźnienia u lekarza, problem ze znalezieniem dogodnego i dopasowanego do trybu pracy terminu. To tylko niektóre z powodów, które skłaniają Polaków do tego, że coraz częściej i chętniej korzystają z opieki medycznej świadczonej przez prywatne placówki. Jak wygląda rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce i jak znaleźć idealną opiekę w tym zakresie?

Dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego

W Polsce funkcjonują dwa podstawowe typy ubezpieczenia i świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej, czyli ubezpieczenie publiczne i prywatne. Pierwsze jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, oraz osób zatrudnionych na umowę o pracę. Jest ono ściągane automatycznie z wynagrodzenia i wynosi 9% całej jego wysokości. Daje gwarancję przyjęcia w jego ramach u lekarzy specjalistów oraz w klinikach i przychodniach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Wizyty nie są dodatkowo płatne, jednak często wymagają długiego oczekiwania na termin. Ponadto należy pamiętać o skierowaniu od lekarza rodzinnego, które jest niezbędne do odbycia wizyty na NFZ.

Drugi rodzaj ubezpieczenia to ubezpieczenie prywatne. Jest ono dobrowolne i może być grupowe lub indywidualne. Pierwsza forma to ubezpieczenie opłacane przez pracodawcę dodatkowo po odciągnięciu z pensji pracownika dodatkowej kwoty, a drugie może być opłacane samodzielnie przez osobę indywidualną. W ramach ubezpieczenia prywatnego pacjenci mogą korzystać z usług prywatnych klinik, przychodni i centrów medycznych, które współpracują z ubezpieczycielem lub są jego własnością.

Ze względu na rosnące wymagania pacjenci coraz częściej decydują się na drugą opcję. Opieka medyczna na NFZ często wiąże się z długim czasem oczekiwania. Ponadto opieka medyczna refundowana przez państwo nie cieszy się w Polsce dobrymi opiniami w kwestii jakości, co dodatkowo zniechęca wielu pacjentów do korzystania z publicznych przychodni i klinik. O wiele chętniej płacą dodatkowe sumy na prywatne wizyty, aby mieć pewność, że ich jakość będzie na wysokim poziomie, a sama usługa dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

prywatna opieka medyczna

Odwiedzaj prywatne kliniki i centra medyczne w ramach abonamentu

Wizyty u lekarzy prywatnych dla wielu osób są normą.  Umożliwiają one szybkie dostanie się do wybranego specjalisty, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Idealnie sprawdzają się w sytuacjach pilnych i nagłych. Nadal duża ilość pacjentów wybiera jednak opcję jednorazowej opłaty za wizytę u lekarza w jego prywatnym gabinecie. Często jest to koszt od 100 do nawet 300-400 zł za jedną wizytę. Przy konieczności regularnych kontroli generuje to naprawdę duże koszty.

Ciekawą alternatywą są specjalne abonamenty, które można wykupić w firmach ubezpieczeniowych. Dają one możliwość korzystania z kilkuset, a czasami nawet z kilku tysięcy różnych placówek w całym kraju, w których można udać się do lekarzy o różnej specjalizacji. Dzięki opłacaniu regularnych składek u ubezpieczyciela nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na wizyty. Ponadto, tak samo, jak w przypadku wizyty w prywatnym gabinecie za jednorazową opłatę, niepotrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, co również pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Nowoczesne poradnie i centra medyczne, takie jak na przykład Prywatna Poliklinika Na Grobli we Wrocławiu, oferują również coraz częściej własne oferty finansowania leczenia, które można spłacać w dogodnych ratach. Jest to opcja szczególnie przydatna w przypadku konieczności wykonania pilnego i kosztownego zabiegu, na który w przypadku refundacji z NFZ zazwyczaj trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Jest to opcja przydatna również w przypadku wykonywania specjalistycznych badań.

Pamiętaj, że wybierając ubezpieczenie prywatne, nie musisz rezygnować z świadczeń prywatnych oraz odwrotnie, korzystanie z usług refundowanych przez NFZ nie wyklucza posiadania dodatkowego abonamentu prywatnego. W prywatnych klinikach również można korzystać z usług refundowanych przez NFZ i są one na tak samo wysokim poziomie, jak te, które opłaca się z abonamentu u ubezpieczyciela. Łącz opcje i korzystaj z nowoczesnych klinik i centrów medycznych, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

 

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *