Przedszkole sportowe – dlaczego warto uczyć dziecko aktywności?

prywatne przedszkole sportowe

Małe dzieci mają w sobie naprawdę wiele energii, którą zdecydowanie chcą w jakiś sposób spożytkować. Przedszkolaki uwielbiają się bawić, interesuje je wszystko i lubią rozwiązywać zagadki. To jest właśnie ten wiek dziecka, w którym jest ono się w stanie uczyć najszybciej. Nic dziwnego, nie zostało ono wciśnięte jeszcze w sztywne ramy szkoły, a nowe rzeczy poznaje poprzez zabawę i proste ćwiczenia, które jednak pewnego wysiłku od nich wymagają. Większość przedszkoli, które są w naszym kraju, jest przedszkolami zwykłymi, w których są normalne zajęcia dydaktyczne, takie jak rytmika, czy rozwój mowy. Jednak można też swoje dziecko posłać do przedszkola sportowego, gdzie jego energia będzie miała więcej możliwości ujścia.

Dlaczego sport i aktywność fizyczna są takie ważne?

Jak już zostało wspomniane, dzieci w wieku przedszkolnym wykazują naprawdę spore pokłady energii, która musi mieć jakieś ujście. Oczywiście dużo z tej energii jest wykorzystywane podczas zabaw, jednak warto jest w tym wieku także zachęcić dziecko do tradycyjnych aktywności fizycznych takich, jak pływanie, jazda na łyżwach, czy też gry zespołowe. Bo to właśnie w przedszkolu dziecko może najszybciej nauczyć się tego, jak wykonywać dane czynności. Jego mózg wszystko chłonie niesamowicie szybko.

prywatne przedszkole

Warto więc jest zadbać o rozwój fizyczny już od tego momentu. Ponadto, ruch i sport są ważne także z punktu zdrowotnego. Niestety dzisiejsze czasy obfitują w dużą ilość osób, które mają problem z nadwagą i wręcz otyłością. A otyłość jest chorobą, która może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także i życiu! Osoba z otyłością żyje przeciętnie znacznie krócej, od osoby, która ma wagę normalną. Dlatego już w małych dzieciach, w wieku przedszkolnym, warto jest zasiewać miłość do aktywności fizycznej i sportu. Dziecko, które pokocha się ruszać, będzie mogło łatwiej zachować zdrową sylwetkę w przyszłości.

Poza tym ruch to dobra zabawa sama w sobie. Na boiskach do piłki nożnej, kortach tenisowych, czy na pływalniach można przez cały rok zobaczyć całe tabuny ludzi (także dzieci), którzy chcą uwolnić się od stresu i odpocząć w sposób aktywny. Taką samą popularnością cieszą się sporty sezonowe – zimą, lodowiska zapełnione są dziećmi i dorosłymi, a na turnusy narciarskie jeździ bardzo wiele osób i zawsze znajdują się chętni.

Co oprócz aktywności stricte fizycznej?

Oczywiście sportem jest także gra w szachy, która raczej fizyczności nie buduje. Natomiast szachy są świetne dla mózgu, który w trakcie rozgrywki intensywnie myśli, a co za tym idzie rozwija swoje zdolności logicznego, oraz strategicznego myślenia. W przedszkolach sportowych jak najbardziej dzieci są w stanie nauczyć się zasad gry w szachy oraz taktyk i strategii tego, jak można grać.

Oczywiście także cała dydaktyka przedszkolna, tak by przedszkolaki nauczyły się żyć w grupie, dogadywać się między sobą, czy też rozwiązywać problemy, jeżeli na takie natrafią. Ponadto równie ważne są w dzisiejszych czasach zajęcia z języków obcych. Angielski to obowiązek, ale możliwe jest uczenie także innych języków.

Tak przygotowane dziecko z przedszkola może trafić do szkoły, gdzie z pewnością będzie radziło sobie bardzo dobrze. Ważne jest to, aby w dziecku podsycać ciekawość do świata, chęć do nauki i radość z poznawania nowych rzeczy!

 

 

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *