Przegląd najskuteczniejszych nawozów rolniczych
Każdy rolnik wie, że podstawą dobrych plonów musi być odpowiednie nawożenie gleby. Nawozy to inaczej środki używane w uprawie roślin, które mają na celu zwiększenie jakości plonowania, wzbogacenie gleby w odpowiednie składniki pokarmowe, które bardzo pozytywnie wpływają na rośliny, polepszają właściwości gleby, fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biologiczne, pochodzenia mineralnego lub organicznego.
W zależności od rodzaju nawozu, zawarte w nim cenne składniki mogą być w formie bezpośrednio przyswajalnej przez rośliny lub nastąpić dopiero po przemianach zachodzących w glebie. Okres jednorazowego nawożenia może trwać od roku do nawet kilku następnych lat, przez co działanie nawozów może trwać w ciągu jednego roku nawożenia lub nawet 3-5 następnych lat. Musimy jednak z tym uważać, ponieważ różne parametry nawozów glebowych przechodzą w formę trudniej przyswajalną lub całkowicie nie przyswajalną dla roślin. Dlatego trzeba to niezmiennie kontrolować, a przede wszystkim dobrać odpowiedni sposób nawożenia do gleby i rodzaju naszych upraw.
Jakie są rodzaje nawozów?
Pierwszą grupą nawozów, która przychodzi nam na myśl, są oczywiście znane przez wszystkich nawozy naturalne i organiczne. Nawozy organiczne wyprodukowane są z naturalnych – organicznych substancji lub ich mieszanin. Mogą być używane przez cały rok, zarówno przez osoby, które mają doświadczenie, jak też i przez amatorów. Największy efekt przynoszą po wymieszaniu z podłożem. Działanie większości nawozów naturalnych na ich korzystnym oddziaływaniu na zawartość gleby, która ma bezpośredni wpływ m.in. na wzrost i rozwój roślin, a również na dostarczaniu im składników pokarmowych. Nawożenie ma za zadanie zniwelować niekorzystne oddziaływanie nie tylko niedoboru, ale także nadmiaru pewnych składników i braku równowagi nawożenia mineralnego i zakwaszenia gleby.
Na stronie ampol-merol.pl możemy znaleźć nawozy dolistne, znanej i cenionej w branży firmy Agravita. Produkty tej marki to specjalistyczne preparaty najnowszej generacji dla rolnictwa i ogrodnictwa. Nie potrzeba dużej ilości takich produktów, aby były one skuteczne. Niskie dawki i wysoka skuteczność tych produktów, sprawia, że marka Agravita spełnia wymogi systemu Integrowanej Produkcji Roślin (IP), którego celem jest uzyskanie płodów rolnych najwyższej jakości i bezpiecznych dla zdrowia ludzi.
Kolejnym rodzajem nawozów są nawozy płynne
Na stronie firmy ampol-merol.pl nabyć możemy nawozy płynne RSM. Są to wysoko skoncentrowane nawozy azotowe w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego, zaś RSM®S to konkretnie roztwór saletrzano-mocznikowy z siarką, otrzymywany na bazie roztworu saletrzano-mocznikowego i roztworu mocznika z siarczanem amonu. Te składniki niesamowicie pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji roślin, a także wpływają na jakość plonów.
Ostatnią już grupą nawozów, są nawozy mineralne – to, substancje używane w uprawie roślin dzięki którym gleba wzbogacana jest w składniki pokarmowe niezbędne dla rozwoju roślin. Do najważniejszych składników nawozów należą: azot, fosfor, potas, bor, siarka oraz wapń i magnez. Nawozy mineralne to te, które dostarczane są rolnictwu przez przemysł chemiczny i najczęściej mają tylko jeden składnik. Istnieją też nawozy wieloskładnikowe to te, zawierające dwa lub więcej składników pokarmowych.
Podsumowując z całą pewnością warto zaopatrzyć się w jeden z tych nawozów, które zapewnią nam dobre plony i wspaniałą kondycję naszych roślin. Polskie uprawy, często doświadczają wielu trudności takich jak: niekorzystne warunki pogodowe, stres, uszkodzenia, opóźnione siewy, osłabiony wzrost, oraz brak ważnych pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego rozwoju roślin.