Przegląd systemów grzewczych do domu

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do naszego domu jest dziś bardzo duży. Obecnie, można zakupić dowolne urządzenia, do których będziemy dokupować odpowiednie surowce. Do tego, musimy przeznaczyć osobne pomieszczenie w naszym domu. Jednak istnieje wiele systemów, które nie mają zbyt dużych wymagań i są stosunkowo tanie. To, jaki wybierzemy typ ogrzewania, w dużej mierze zależy od tego, jaki będzie się nam najbardziej opłacał. Należy wziąć pod uwagę koszta montażu i instalacji, jednak nie należy zapomnieć o koszcie eksploatacji. Odpowiednie dla nas systemy grzewcze wymieniamy poniżej. Są to najbardziej znane i najczęściej stosowane sposoby na ogrzanie naszego domu. System grzewczy do naszego domu wybieramy skupiając się na kilku kryteriach. Są to oczywiście koszta, ilość pomieszczeń w domu, miejsce w jakim mieszkamy i dostępność do konkretnych surowców. Oprócz tego musimy być pewni skuteczności konkretnych systemów.

Przegląd systemów grzewczych do domu

Kolektory słoneczne – inaczej znane jako panele solarne. Sposób ten pozwoli na szybkie i wbrew pozorom tanie rozwiązanie. Kolektor taki korzysta ze źródła odnawialnego, którym są promienie słoneczne. Oprócz ogrzewania domu, kolektory mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody. Poza tym, taka instalacja jest bezobsługowa. Koszta ogrzewania są niższe dzięki panelom solarnym. Ich wykorzystywanie zapobiega przedostawaniu się do atmosfery groźnych substancji.

Pompy ciepła – system ten może być wykorzystywany jako samodzielne lub dodatkowe ogrzewanie naszego domu. Ogromną zaletą wykorzystywania pomp ciepła jest nieduży koszt. Mniejsza część energii jest zasilana poprzez elektryczność. Reszta natomiast działa dzięki zasobom naturalnym (woda lun powietrze). Nie tylko eksploatacja jest tania, ale także montaż pompy. Pompa ciepła nie wymaga bowiem posiadania komina ani kotłowni. Dodatkowo – pompy cechują się długą żywotnością oraz dodatkową funkcją – jej wykorzystanie pozwala nam na chłodzenie pomieszczeń latem. Dzięki swojemu działaniu, pompa ciepła jest przyjazna środowisku.

Paliwo stałe – ogrzewanie paliwem stałym może odbywać się w różny sposób. W kotle można bowiem wykorzystywać takie surowce jak węgiel, drewno kominkowe, brykiet czy pelet. Wybór surowców jest zależny od ceny oraz od dostępności. Warto podkreślić, że systemy te stanowią bardzo tanie źródła ciepła. Poza tym, wszelkie surowce stosowane do pieca są przyjazne dla środowiska.

Ogrzewanie olejowe – jest to rozwiązanie, które stosują osoby niemające połączenia z siecią gazową. Cechą szczególną kotłów olejowych jest samodzielna praca. Brak konieczności obsługiwania ich wiąże się więc z wygodą. Poza tym, paliwo olejowe nie przyczynia się do osadzania popiołu lub sadzy. Dodatkowo – ogrzewanie za pomocą pieca olejowego nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Paliwo olejowe jest dość tanie, a jego dostępność duża.

Płyta grzewcza – szczególny przypadek ogrzewania podłogowego, który charakteryzuje się bardzo dużą efektywnością. To propozycja dla projektów korzystających z płyty fundamentowej w której stosuje się specjalne systemy ogrzewania powietrzem. Więcej na ten temat na stronie: www.termico.info <<<

Ogrzewanie gazowe stanowi obecnie najbardziej popularne rozwiązanie. Jest ono tanie i praktyczne. Poza tym, liczba urządzeń grzewczych jest na tyle duża, iż każdy z nas może dopasować odpowiednie urządzenie według swoich potrzeb. Ogrzewanie gazowe nie powoduje powstawania sadzy ani popiołu. Dodatkowo – piece takie są samoobsługowe. Nie trzeba też organizować osobnego pomieszczenia, w którym umieścimy piec. Emisja zanieczyszczeń jest bardzo niska.

Ogrzewanie elektryczne pozwala nam sporo zaoszczędzić. Ten rodzaj systemu grzewczego nie wymaga zamontowania komina. Dodatkowo, nie musimy przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię, w której stanie piec. Stosunkowo niewielka kwota pozwoli nam na zapewnienie ogrzewania w całym domu.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *