Przetargi dla konsumentów

przetargi budowlane

Prawna sytuacja podmiotów w przetargu

Istotą przetargu jest wybranie najkorzystniejszego z punktu widzenia organizatora wykonawca zamówienia, którego treść widnieje w umowie przedłożonej wszystkim uczestnikom. O organizowaniu oraz przebiegu przetargów mówi artykuł 70 (1-5) kodeksu cywilnego, jednakże zapisy z 1964 roku są stosunkowo ogólnie scharakteryzowane, dlatego też detale ustanawiane są przez samych organizatorów, a w przypadku nieporozumień częstym orzekającym może być Sąd. Kodeks cywilny mówi o tym, że w ogłoszeniu (otwartym bądź zamkniętym) podane muszą być informacje podstawowe z nim związane, tj. miejsce, czas, warunki, możliwe zmiany lub odwołania, a także wysokość wadium (które może zostać niezwrócone w przypadku odstąpienia od umowy przez zwycięzcę). Przetargi są zatem formą wyłaniania najlepszych podmiotów realizujących zlecenie o prostej formie, jednakże mogą być bardzo skomplikowane, gdyż wybranie najlepszej firmy, które podejmie się dużego zlecenia może być problematyczne.

przetargi dla inwestorów

Najbardziej wymagające są instytucje publiczne, która stawiają bardzo wysokie, szczegółowe wymagania, ich spełnienie może być niezwykle trudne bądź wręcz niemożliwe przez uczestników, dlatego też rozpisanie przetargu może występować nawet kilka razy, zanim dojdzie się do zadowalającego porozumienia. Wadium, o którym pisaliśmy wcześniej nie jest koniecznym wymogiem ze strony organizatora, jednakże dzięki niemu zapobiega się możliwości negocjacji z totalnie nieprzygotowanymi, nieprofesjonalnymi przedsiębiorstwami – marnowanie czasu takim firmom nie może wiązać się z brakiem przychodów, dlatego też najczęściej wadium występuje. Dzięki niemu do negocjacji przystępuję jedynie firmy, które rzeczywiście są w stanie sprostać wymaganiom oraz właściwie zrealizować zamówienie.

Kategorie przetargowe

Podstawowe trzy kategorie, które związane są z przetargami to roboty budowlane, usługi, a także dostawy, przy czym przetarg na budowy wykonywany jest w Polsce najczęściej. Firmy, które stawiają się na przetargi pozwalają sobie na zdobycie cennego kontraktu, który może być dla nich przepustką do znacznie poważniejszych kręgów oraz jeszcze większych zleceń, jest to także szansa na zauważenie przedsiębiorstwa, dzięki czemu nawet w przypadku przegrania przetargu zyskuje się rozpoznawalność, co może przyczynić się do zaproszenia na przetarg w przypadku innej (mniejszej ale równie ważnej) inwestycji.

Przetargi a finanse

Przetargi są także warunkowane finansowo – jeśli dokonuje się przetargu na zamówienia publiczne, to szacowana kwota wykonania zlecenia musi opiewać minimum około 60 000 tysięcy złotych. W przypadku zamówień na ponad 20 milionów złotych należy zaś spodziewać się najbardziej restrykcyjnego potraktowania uczestników, muszą oni spełnić nawet najbardziej szczegółowe wymagania.

Rate this post