Rodzaje kosmetyków samochodowych

Pielegnacja karoserii auta

Rynek kosmetyków samochodowych jest bardzo różnorodny i bogaty. Sklepy prześcigają się w atrakcyjnych ofertach, mających zapewnić Twojemu samochodowi wszystko, co najlepsze. Aby uporządkować nieco kwestię kosmetyków samochodowych, przedstawię informacje na temat tego, jakie są ich rodzaje. Opisana klasyfikacja kosmetyków została wyodrębniona na podstawie kryterium przeznaczenia.

Jak dbać o elementy zewnętrzne?

            Jeżeli mowa o elementach zewnętrznych, rynek oferuje następujące rodzaje produktów: specyfiki do pielęgnacji szyb, karoserii, opon, felg, zderzaków i listew. Jeżeli producent nie umieścił innej informacji, produkty do szyb przeznaczone są również do reflektorów i lusterek. Najczęściej specyfiki tego typu występują w formie pianki lub sprayu. Mają właściwości hydrofobowe, dzięki którym woda nie zatrzymuje się na powierzchni. Trudniejszą sprawą jest pielęgnacja karoserii, o czym doskonale wiedzą wszyscy miłośnicy motoryzacji. Produkty używane w tym przypadku to:

  • różnego rodzaju szampony,
  • żele myjące,
  • środki polerskie,
  • pasty,
  • glinka
  • wosk.

Ważne, aby dopasować produkty do aktualnej pory roku. Dbając o opony, używa się dressingów, które zawierają polimery silikonu, chroniące oponę przed trudnymi czynnikami zewnętrznymi. Błyszczące felgi uzyskać można dzięki stosowaniu dedykowanych im silnie czyszczących środków, zawierających kwasy żrące.

Aby ułatwić sobie zadanie kolejnego czyszczenia, dobrze jest czyste felgi pokryć woskiem, co zmniejsza przyczepność brudu do powierzchni. Do konserwacji zderzaków i listew przeznaczone są specjalne czernidła, które utrzymują powierzchnie w odpowiednim kolorze i chronią przed mikropęknięciami.

Kilka słów o wnętrzu

            Wewnątrz pielęgnacji podlegają takie części samochodu jak tapicerka, plastikowe i metalowe elementy, szyby i lusterka. Środki do konserwacji tapicerki dzielą się ze względu na to, z jakiego materiału tapicerka została wykonana. Dobór odpowiednich preparatów jest szczególnie istotny, jeżeli jesteś posiadaczem tapicerki skórzanej, która jest dużo bardziej wymagająca w utrzymaniu. Plastikowe i metalowe elementy wyczyścisz bardzo prosto z pomocą różnego rodzaju sprayów lub ściereczek czyszczących. Pamiętaj, że kosmetyki przeznaczone do lusterek i szyb wewnątrz samochodu różnią się od tych stosowanych na zewnątrz. W środku samochodu ważne jest, aby specyfik sprawiał, że powierzchnie nie ulegną zaparowaniu.

Pielegnacja karoserii samochodowej

A co z silnikiem?

            Osobny rodzaj kosmetyków samochodowych stanowią te, które są przeznaczone do pielęgnacji komory silnika. Jest to jednak zagadnienie o wysokim poziomie skomplikowania i przed przystąpieniem do takich czynności należy zdobyć odpowiednią, fachową wiedzę, która pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie działań pielęgnacyjnych. Jeżeli nie czujesz się na siłach, nie bój się oddać swojego samochodu w ręce specjalistów.

Lśniąca czystość

            Już wiesz, z jakimi produktami możesz spotkać się na rynku kosmetyków samochodowych. Jeżeli wciąż czujesz niedosyt w tej dziedzinie, skontaktuj się ze sprzedawcą, aby uzyskać szczegółowe porady.

Rate this post