Oświetlenie przenośne stosowane w pracy jest powszechne i co ważniejsze – absolutnie niezbędne. Po pierwsze, jesienią i zimą słońce zachodzi dużo wcześniej niż podczas letniego wieczora, więc wymagane jest dodatkowe źródło światła do wykonywania precyzyjnej pracy. Po drugie jednak, są miejsca, gdzie latarki stosowane są codziennie, niezależnie od niczego, ponieważ wymaga tego specyfika sytuacji.
Na przykład latarki są niezbędne podczas napraw pod powierzchnią ziemi, w kanalizacjach, w zakładach przemysłowych oraz w górnictwie. Pracując w tych miejscach, kierownik profesjonalne latarki traktuje jako sprzęt obowiązkowy, dlatego ważny jest wybór takich urządzeń, by spełniały wszystkie wymagania. Nie jest to prosta decyzja, ponieważ jest wiele parametrów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem, oto one:
- Ergonomia – w zakładach pracy stosowane są tzw. latarki bezpieczeństwa, czyli dostosowane do potrzeb sytuacji oraz zabezpieczone tak, aby nie stwarzały potencjalnego zagrożenia dla osób w otoczeniu. Pracownicy szkoleni są nie otwierać samodzielnie pokrywy latarki w celu wymiany baterii lub żarówki, ponieważ może to sposowodach poważne zagrożenie. Chcąc dopasowania funkcjonalność latarki i jej przeznaczenia do swoich potrzeb należy zdecydować jak ma ona wyglądać, a do wyboru mamy:
– latarki czołowe
– latarki ręczne (proste lub kątowe)
– reflektory
– lampy obszarowe
- Natężenie oświetlenia – czynnik niezwykle istotny, dlatego należy dobrać go odpowiednio do potrzeb. Natężenie określa lumen, ta jednostka decyduje o stopniu strumienia światła wytwarzanego przez żarówkę. Wybierając latarkę z większym natężeniem – światło będzie sięgać dalej. Nie oznacza to jednak, że im większe tym lepsze, ponieważ sytuacje i stanowiska pracy mają rózne preferencje. Należy pamiętać, że zbyt wiele lumenów w małym pomieszczeniu może oślepiać osoby w otoczeniu i przyczynić się to niefortunnych wypadków. W drugą stronę działa to podobnie – zbyt mało lumenów np. w ciemnym korytarzu czy tunelu, może znacznie skrócić niezbędną widoczność.
- Przeciwwybuchowość – jest to kluczowa cecha każdej latarki bezpieczeństwa. Jeżeli miejsce pracy zalicza się do strefy zagrożonej wybuchem, czyli znajdują się w pobliżu materiały łatwopalne, chemiczne substancje czy pył kopalniany, należy wyposażyć pracownika w latarkę eliminującą niebezpieczeństwo eksplozji i samozapłonu.
- Materiał obudowy – tworzywo z jakiego wykonana jest latarka także przekłada się na bezpieczeństwo w pracy, dlatego przed zakupem koniecznie należy zwrócić na to uwagę. Bezpieczna latarka nawet w przypadku, gdy jest wadliwa, nie jest w stanie doprowadzić do wytworzenia iskry elektrycznej, ponieważ zbudowana jest głównie z plastiku. Wszelkie miejsca metalowe na latarkach powinny być zlikwidowane lub zasłonięte, by nie doszło do ewentualnego porażenia prądem lub wspomnianego wyładowania elektrycznego w atmosferze.
Bezpieczeństwo pracy to podstawa każdego zakładu robotniczego, ponieważ pozwala na eliminuje potencjalnych zagrożeń, dlatego nawet z pozoru tak prosta czynność, jak zakup latarki, powinna być dokładnie przemyślana. Pamiętaj, aby dopasować format latarki do potrzeb swojej pracy, np czołówki są niezastąpione gdy obie ręce są w ciągłym ruchu. Rodzaje latarek mają zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort korzystania z nich. Obecnie rynek oferuje nam bogaty wybór latarek jak i sklepów BHP. Wystarczy zapoznać się z ich ofertą i wybrać idealna latarkę dla siebie.
Post your comments