Zabawki sensoryczne to dla niektórych rodziców wciąż obco brzmiąca nazwa. Wprowadzenie ich do życia dziecka może nieść ze sobą bardzo dużo korzyści, dlatego warto zgłębić się w temat i dowiedzieć się więcej o pozytywnych właściwościach tego typu zabawek. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym są zabawki sensoryczne i dlaczego zawsze występują w intensywnych, kontrastowych kolorach, koniecznie czytaj dalej!
Czym są zabawki sensoryczne?
Zabawki sensoryczne mają na celu łączyć zabawę dziecka ze wspieraniem jego rozwoju. Mają one za zadanie wspomagać rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, poprzez stymulację wszystkich zmysłów: wzroku, węchu, dotyku, słuchu a czasem nawet smaku. Zabawki sensoryczne zazwyczaj mają różne, kontrastowe kolory, ciekawe faktury, które są miękkie, puszyste bądź szorstkie i twarde, szeleszczące i wydające dźwięki elementy, mogą też pachnieć, by pobudzać zmysł węchu dziecka, a nawet mieć smak, by maluch wkładający wszystko do buzi rozwijał także ten zmysł. Zabawki sensoryczne mają na celu wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka i pomaganie mu odkrywać świat w przyjemny, przystępny i bezpieczny sposób.
Dla kogo są dedykowane zabawki sensoryczne?
Zabawki sensoryczne przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku. Najlepiej wprowadzić je już od wieku niemowlęcego, kiedy to rozwój postępuje najbardziej gwałtownie. Najlepszym wyborem dla niemowląt będą różnego rodzaju grzechotki, wydające różne dźwięki i w odmiennych kolorach, maty edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych oraz miękkie zabawki takie jak kostki wypełnione gąbką z różnymi fakturami, książeczki czy metkowce.
Dla niemowląt warto wybierać zabawki w intensywnych lub kontrastowych kolorach np. w bieli i czerni, żółci i czerwieni, dlatego, że niemowlęta mają bardzo słabo rozwinięty zmysł wzroku i nie widzą wielowymiarowo, kontrastowe kolory świetnie wpłyną na rozwój wzroku dziecka. Ciekawą zabawką dla noworodka jest szumiący miś, którego można głaskać i przytulać, a wydobywający się z niego szum uspokoi dziecko i pozwoli mu spokojnie usnąć.
Dla dzieci w wieku dwóch lat sprawdzą się piłeczki z różnymi fakturami i kolorami, które może dotykać i układać, proste instrumenty muzyczne takie jak cymbałki czy klocki. Książeczki również będą świetnym wyborem, wciąż wspierają rozwój malucha i uczą go dobrego nawyku, jakim z pewnością jest obcowanie z książką! Starsze dzieci wciąż się rozwijają i potrzebują wsparcia, dlatego nie rezygnuj z zabawek sensorycznych u kilkulatków! W tym przypadku możesz postawić na trudniejsze i bardziej angażujące zabawki takie jak puzzle, w tym puzzle sensoryczne z różnego rodzaju fakturami w intensywnych kolorach, labirynty, układanki, klocki, książeczki, piłki czy piasek kinetyczny lub popularny slime. Świetnie sprawdzą się także farby do malowania dłońmi, które rozwijają zmysł dotyku, wzroku, a także wyobraźnię i talent plastyczny.
Intensywne kolory w zabawkach sensorycznych – jaką rolę pełnią i dlaczego się ich używa?
Większość zabawek sensorycznych dostępnych zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych ma mocne, intensywne i kontrastowe kolory. Nie dzieje się tak przypadkowo, bowiem dobór kolorów ma duży wpływ na działanie takiej zabawki. Barwy, które są mocne, mocniej stymulują zmysł wzroku, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które nie widzą tak dobrze jak starsze dzieci. Intensywne kolory zachęcają do zabawy i zwracają uwagę, co również jest ważne przy wyborze zabawki. Zastosowanie różnorakich barw to także świetny sposób na naukę w nazywanie kolorów, wystarczy, że poprosimy dziecko, by pogrupowało zabawki kolorami lub rzuciło nam piłkę o konkretnej barwie. Niektóre zabawki mają nawet połyskujące, błyszczące lub świecące w ciemności elementy, ponieważ jeszcze mocniej angażują one zmysł wzroku, a także zachęcają dziecko do częstszego sięgania po właśnie ten konkretny przedmiot.
Dlaczego warto kupować swojemu dziecku zabawki sensoryczne?
Zabawki sensoryczne to przedmioty wspierające prawidłowy rozwój dziecka w każdym wieku. Wstępnie były one dedykowane dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi, jednak u dzieci w normie intelektualnej równie dobrze się sprawdzą. Wpływają na zmysł węchu, dotyku, wzroku, słuchu a czasem nawet smaku. Zabawki te wspierają także motorykę oraz są świetnym przedmiotem pomagającym uczyć dziecko kolorów, kształtów itp. Każdy element zabawki sensorycznej, począwszy od jej kształtu, koloru czy faktury, a zakończywszy na sposobie jej używania, jest dobrze przemyślany i służy do stymulowania poszczególnych części mózgu malucha. Warto wprowadzić zabawki sensoryczne już od wieku niemowlęcego i od najmłodszych lat wspierać rozwój naszego dziecka.