Instalacje fotowoltaiczne są obecnie bardzo często spotykaną formą pozyskiwania ekologicznej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Wiele osób w Polsce zainwestowało już w tego typu rozwiązanie, a branża fotowoltaiki z każdym rokiem się rozwija tak samo jak wzrasta popularność tego rozwiązania. Analizując wszelkie informacje niezbędne do procesu projektowania instalacji fotowoltaicznych, bardzo ważne jest określenie zapotrzebowania domu na energię elektryczną.
Dzięki temu ma się pewność, że instalacja fotowoltaiczna dostarczy odpowiednią ilość energii. Podczas ustalania mocy instalacji zawsze wybiera się delikatnie większą moc, żeby zapewnić zapas w przypadku np. zakupu jakiś dodatkowych urządzeń elektrycznych. Jednak nie zawsze ten zapas mocy jest wystarczający.
Czasami po przeprowadzeniu większego remontu w domu i zainwestowaniu w dodatkowy sprzęt elektryczny lub zmianie sposobu ogrzewania, czy też np. zmianie pracy jednego z domowników na pracę zdalną może spowodować, że moc instalacji stanie się niewystarczająca. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się rozbudowa instalacji fotowoltaicznej.
Kiedy można rozbudować instalację fotowoltaiczną oraz jak ten proces wygląda?
Instalację można rozbudować praktycznie w każdym przypadku, jednak nie w każdej sytuacji będzie to tak samo łatwe. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, już na etapie audytu warto zastanowić się, czy w niedalekiej przyszłości nie będziemy zmieniać w domu czegoś, co mogłoby zwiększyć w znacznym stopniu zużycie energii elektrycznej.
Pomimo że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie się na ewentualność wzrostu zużycia energii elektrycznej poprzez montaż instalacji posiadającej pewny zapas mocy.
Dzięki temu w sytuacji, gdy dokupimy jakieś nowe urządzenie elektryczne lub w jakikolwiek inny sposób przyczynimy się do wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, nasza instalacja sobie z tym poradzi. Jednak, jeśli nastąpiło zwiększenie zapotrzebowania, a nasza instalacja nie posiada odpowiedniego zapasu mocy, niezbędna będzie jej rozbudowa.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w główniej mierze polega na zwiększeniu jej mocy poprzez dołożenie dodatkowych paneli fotowoltaicznych. Ilość paneli potrzebnych do rozbudowy, zależna jest od aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Warto, aby nowa moc instalacji została wyliczona przez profesjonalnego specjalistę, który dostosuje również inne parametry instalacji do potrzeb jej właściciela.
Tak samo jak w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej tak samo w przypadku jej rozbudowy niezbędne jest zebranie odpowiednich informacji i stworzenie projektu rozbudowy. Dokładna analiza przeprowadzona przez specjalistę jest w tym przypadku bardzo ważna i powinna ona skupiać się na wszelkich czynnikach wpływających na możliwość rozbudowy instalacji takich jak np. dostępność wolnego miejsca.
Decydując się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, czasami wystarczające jest podłączenie dodatkowych paneli fotowoltaicznych i odpowiednie ustawienie całej instalacji. Jednak w przypadku, gdy potrzebujemy więcej mocy i rozbudowa polegać będzie na dołożeniu kilku nowych paneli, to falownik (inaczej inwerter) nie będzie w stanie obsłużyć tak dużej mocy i konieczna będzie jego wymiana.
Wymiana falownika na nowy wiąże się zazwyczaj ze sporymi wydatkami, dlatego czasami lepszym rozwiązaniem jest zakup mikroinwerterów, które działają na takiej samej podstawie jak główny inwerter, ale obsługują tylko pojedyncze panele fotowoltaiczne. Często jest to bardziej opłacalne rozwiązanie.
To czy falownik poradzi sobie z nową instalacją, należy określić już na etapie analizy możliwości przeprowadzanej przed decyzją o rozbudowie.
Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest opłacalna?
W sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna nie spełnia swojego zadania w pełni, czyli nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania domu w energię elektryczną, warto rozważyć jej rozbudowę. Rozwiązanie to jest opłacalne, ponieważ pozwala utrzymać niezależność energetyczną od dostawcy energii.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w odpowiednio mocną instalację już na początku, jednak czasami z powodu różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji, jest to niemożliwe. Fotowoltaika w woj. Dolnośląskim jest bardzo popularnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej na własny użytek. W sytuacji, gdy jej moc jest nie wystarczająca, warto zastanowić się nad jej rozbudową, aby mogła ona działać w sposób zapewniający odpowiednia ilość energii elektrycznej.