Rynek nieruchomości w Polsce – co czeka nas w 2017?

Wrocław

Ostatnie lata na polskim rynku nieruchomości upływały pod znakiem stabilności, o czym świadczą m.in. praktycznie niezmienne ceny mieszkań i lokali usługowych w okresie 2014-2017. Deweloperzy, przyzwyczajeni do takiego obrotu sytuacji, patrzą na obecnie zachodzące zmiany z lekkim niepokojem. Czy rynek nieruchomości czekają diametralne zmiany? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – eksperci nie są zgodni co do tego, jak potoczą się wydarzenia, które oddziałują na ceny nieruchomości w Polsce. Deweloperzy muszą przygotować się do dynamicznie zachodzących zmian, o których powiemy nieco więcej w tym artykule.

Ostatni rok z MDM!

Mieszkanie Dla Młodych to gorący temat w ostatnich miesiącach. Informacje o zakończeniu finansowania tego programu sprawiły, że duże grono młodych chce rzutem na taśmę załapać się na dopłaty udzielane przez państwo. Prawdziwy boom na MDM nastąpił w roku 2016 i trwa po dziś dzień. MDM daje możliwość osobom planującym zakup nowego mieszkania na otrzymanie dofinansowania w kwocie ponad 100 tys. złotych.

Zakończenie programu Mieszkanie Dla Młodych w 2018 roku przyczyni się do mniejszego zainteresowania mieszkaniami od deweloperów wśród osób do 30. roku życia. Z uzyskanych środków młodzi mogli finansować m.in. koszta wkładu własnego. Przy obecnej sytuacji mało osób może pozwolić sobie na wyłożenie 20% kwoty mieszkania z własnej kieszeni.” – tak o zakończeniu programu MDM mówi pracownik firmy Properco.

Wkład własny – 20% poza zasięgiem

Duże zmiany czekają osoby ubiegające się o uzyskanie kredytu hipotecznego. Podniesienie wysokości wkładu własnego w części banków do poziomu 20% w ceny kupowanej nieruchomości sprawiło, że nie każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać kredyt. Przy zakupie mieszkania za 300 tys. złotych musimy liczyć się na wyłożenie 60 tys. z własnej kieszeni. Mało która osoba w dzisiejszych realiach jest w posiadaniu takiej gotówki, przez co przewiduje się spadek liczby przyznawanych kredytów hipotecznych.

Taka sytuacja z pewnością odbije się na deweloperach, w przypadku których większość mieszkań sprzedawana była dzięki kredytom hipotecznym.

Mieszkanie +, czyli następca MDM?

Z programem MDM pożegnamy się na początku 2018 roku, ale jego miejsce zastąpi nowy projekt – Mieszkanie + to pomysł nowego rządu, który skierowany jest głównie do osób młodych. W ramach tego programu mają powstać tanie mieszkania pod wynajem. Mieszkanie + koordynowane jest przez BGK Nieruchomości. Wysokości czynszu mają wynosić od 10 do 20 złotych za mkw., co jest stawką atrakcyjną w porównaniu do tych obecnych. Najemca może stać się właścicielem mieszkania, jeżeli przez okres 30 miesięcy będzie płacił stawkę 20% większą. Jest to więc sytuacja podobna, jak w przypadku zaciągania kredytu mieszkaniowego na 30 lat, ale w kwocie praktycznie o połowie mniejszej.

Ożywienie na rynku deweloperskim

Stabilna sytuacja ostatnich lat zachęciła deweloperów do dużych inwestycji w ostatnich dwóch latach – w tym roku będą oddawane mieszkania, których budowa rozpoczęła się w latach 2015-2016. Rok 2016 był rekordowym pod względem sprzedaży, ale przybywająca ilość mieszkań może przyczynić się do pobicia tego rekordu w tym roku. Przewiduje się, że tempo inwestycji zwolni ze względu na osłabienie złotówki i obecną sytuację gospodarczą w naszym państwie, ale efekty tego widoczne będą w najbliższych latach. Duży ilość pojawiających się mieszkań jest obecnie związana z dobrą sytuacją sprzed kilku lat.


Komentarz i wsparcie merytoryczne – Properco.pl – lider nieruchomości w Kielcach

properco

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *