Główną rolę w określeniu, który rodzaj drewna został wybierany do stworzenia rzeźby miała dostępność regionalna. Warto również zaznaczyć, że oczywiście właściwości poszczególnych drzew były również istotnym czynnikiem. Najważniejszą właściwością drzewa było jego twardość, czyli gęstość jego materiału. W zależności od tego parametru, przykładowo łatwiejsze do rzeźbienia są drzewa iglaste takie jak cedr, sosny a trudniejsze te z twardszego drewna drzew liściastych. Do tej kategorii należą przede wszystkim dęby, orzechy czy bukszpany. Dzięki większej twardości poszczególnych drzew jesteśmy w stanie uzyskać rzeźbę o bardziej złożonych szczegółach.
Jak powstaje rzeźba z drewna?
Rzeźba w drewnie podobna jest do dobrze wszystkim znanej rzeźby z kamienia. Projekt rzeźby na samym początku odrysowywany jest na pniu drzewa, podzielony jest on na poszczególne części i wielkości oraz określane są wymiary gotowej rzeźby. Dodatkowe sekcje rzeźby można oczywiście sztukować. Forma rzeźby w drewnie początkowo wykonywana jest szerokimi narzędziami, z szerokimi ostrzami by potem w fazie dopracowywania szczegółów można było użyć dług płaskich, o dopasowanym pochyleniu ostrza do aktualnych potrzeb artysty. Po wykonaniu rzeźby całe dzieło poddawane jest obróbce papierem ściernym, który wygładza powierzchnię rzeźby i nadaje jej odpowiedni charakter.
Zapewnianie stabilności materiału
Drewno jest materiałem, które samo w sobie nie jest suche i zawiera pokłady wilgoci. Należy pamiętać, że drewno ma również zdolność do absorpcji wilgoci z otoczenia. Podczas suszenia nie można zapominać, że bardzo ważną rolę odgrywa równomierne suszenie drewna. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zapewnić, że drewno nie będzie wykazywało pęknięć na całej objętości materiału. Rzeźbiarze starają się eliminować te różnice w dosuszeniu czy poziomach wilgotności poszczególnych części drewna dzięki czemu otrzymują stabilny materiał. Również istotnym zagrożeniem z punktu widzenia rzeźbiarzy są szkodniki a w przypadku drewna – korniki. Działanie korników jest wszystkim dobrze znane, a mogą mieć one wpływ na stabilność drewna.
Malarze pomocni w dekorowaniu rzeźb
Rzeźbiarze drewniani często podejmowali współpracę z malarzami. Rzeźby z drewna były często dekorowane malowidłami lub zdobione artystycznymi wstawkami. Również do wzbogacenia rzeźby dodawało się szkło czy kamienie szlachetne. Rzeźby nie zawsze były malowane, ale często stosowano ich barwienie.