Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe – co wybrać?

księgowość Warszawa

Wiele osób, które decydują się na własną działalność, przy okazji zastanawia się, w jaki sposób najlepiej zorganizować sprawy księgowe. Trzeba przecież płacić podatki dochodowe, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, prowadzić różnego rodzaju zestawienia czy księgi przychodów i rozchodów, dodatkowo pilnować różnorakich terminów. Można wybierać spośród kilku rozwiązań, popularne jest zarówno samodzielne prowadzenia księgowości, jak i zlecenie takiej działalności biurom rachunkowym. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe? Oto jest pytanie

Nie od dziś wiadomo, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce nie należy do wyzwań łatwych, zwłaszcza dla osób, które wcześniej w żaden sposób nie miały do czynienia z prawem. Postawione przed faktem dokonanym muszą jednak zmierzyć się ze skomplikowanymi regulacjami, i to już na etapie zakładania działalności. W trakcie jej prowadzenia pojawiają się kolejne obowiązki, które trzeba spełnić, między innymi te podatkowe czy związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, ze względu na to, że pracując na własny rachunek, jesteśmy zmuszeni samodzielnie wnosić tego typu opłaty, podczas gdy w przypadku zatrudnienia na etacie robi to za nas pracodawca. Czy zatem lepiej zdecydować się na samodzielną księgowość, czy może na biuro rachunkowe?

Samodzielna księgowość – zalety

Zarówno samodzielne prowadzenie księgowości, jak i zlecenie jej prowadzenia specjalistom z biura rachunkowego mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o samodzielną księgowość, to dzięki niej można z pewności obniżyć koszty prowadzenia działalności, ponieważ nie musimy płacić nikomu obcemu za pilnowanie naszych spraw podatkowych czy księgowych. Dodatkowo samodzielne prowadzenie księgowości może być dla nas świetną szkołą poruszania się w biznesie i związanej z nim dokumentacji. Dzięki temu zdobędziemy bowiem niezbędną prawniczą wiedzę, która może zaprocentować w przyszłości. Niestety samodzielne prowadzenie księgowości ma też swoje słabe strony.

„Czarna” strona samodzielnie prowadzonej księgowości – duża odpowiedzialność

Samodzielne prowadzenie księgowości w swojej firmie wiążą się z dużą odpowiedzialnością – jeśli decydujemy się na własną rękę pilnować wszelkiego rodzaju terminów, rozliczeń i innych księgowych kwestii, ryzykujemy także popełnieniem błędu. Nie jesteśmy bowiem specjalistami w dziedzinie księgowości – zajmujemy się sprawami naszej firmy i to na nich powinniśmy się skupić. Jak mawiał Henry Ford, jeśli nie potrafimy zrobić czegoś lepiej od innych, to zlećmy to tym „innym”. W ten sposób będziemy mieli pewność, że biuro rachunkowe, w którym pracują eksperci wyposażeni w specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, zajmą się naszymi sprawami.

biegły rewident wrocław

Zalety biura rachunkowego w prowadzeniu firmowej księgowości

W biurach rachunkowych pracują przede wszystkim ludzie po różnego rodzaju kursach, szkoleniach czy studiach. Dzięki nim zostali wyposażeni w umiejętności i wiedzę, której nam często brakuje. Sprawnie poruszają się w świecie prawniczych niuansów i obostrzeń pisanych drobnych drukiem. Rozumieją przepisy prawne związane z podatkami i potrafią je interpretować. Za nas będą kontaktować się z wszelkiego rodzaju urzędami, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić ani narażać na niepotrzebny stres. Ponadto koszty prowadzenia księgowości przez profesjonalne biuro rachunkowe wcale nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać – dla jednoosobowej działalności gospodarczej na pewno nie przekroczą kwoty 200-300 złotych miesięcznie [1], dlatego warto zainwestować w doświadczenie i wiedzę, nawet mimo niewielkiego nadwyrężenia budżetu. Zwłaszcza że w przypadku popełnienia błędu kary podatkowe czy grzywny mogą być dużo wyższe. Co więcej, prowadząc własną działalność, jesteśmy zmuszeni samodzielnie obliczyć wysokość należnych składek, co może okazać się problematyczne. Ryzyko nieprawidłowości w tym zakresie ponosimy oczywiście sami. Ponadto jeśli decydujemy się na samodzielną księgowość, musimy mieć miejsce, by najpierw drukować, a następnie przechowywać wszelkiego rodzaju dokumenty z nią związane. Warto ograniczyć tego typu problemy choćby po to, by skupić się na głównym przedmiocie działalności.

Postaw na biuro rachunkowe, jeśli chcesz czuć się pewnie

Jak widać, jeśli przedmiotem naszej działalności  jest sprzedaż towarów czy usług, lepiej skupić się na tej dziedzinie zamiast zagłębiać się w tajniki przepisów prawnych. Może się to dla nas okazać bowiem nie tylko czasochłonne, ale i bolesne, jeśli popełnimy błąd. Lepiej pomyśleć zawczasu i wydając niewiele pieniędzy, zainwestować w biuro rachunkowe Madg, w którym pracują doświadczeni eksperci będący w stanie nam pomóc. Biuro to specjalizuje się w audytach finansowych, doradztwie księgowym czy w badaniu sprawozdań finansowych.

[1] – Źródło: http://podatki-online.pl

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *