Stomatolog prywatnie, czy na NFZ?

dentysta

Ostatnimi czasy gabinety stomatologiczne stały się jednymi z najczęściej uczęszczanych gabinetów medycznych. O zęby zaczęło dbać naprawdę sporo ludzi ze względu na zapewnienie higieny i estetyki jamy ustnej przez dentystów. Samemu również można dbać o wiele aspektów, regularnie szczotkować, nitkować, czy rzuć gumy, jednak to właśnie stomatologiczne usługi oferują najlepsze rezultaty.

W usługach stomatologicznych pojawia się jednak jeden problem. Są one stosunkowo drogie i żeby posiadać naprawdę zdrowe i ładne uzębienie trzeba się sporo wykosztować. Mamy na to jednak pewne rozwiązanie.

Czy leczenie zębów popłaca?

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto zastanowić się, czy w ogóle warto inwestować dzisiaj jakiekolwiek pieniądze w pomoc stomatologiczną? Oczywiście, że tak! W dzisiejszych czasach coraz więcej produktów ma negatywny wpływ na nasze zęby. Kawa, przetworzone jedzenie, słodycze, czy nawet niektóre pasty  i szczoteczki do zębów uszkadzają szkliwo i mogą prowadzić do poważnych chorób zębów. Dlatego też systematyczne (zazwyczaj coroczne) wizyty u dentystów są potrzebne, aby monitorować wszystkie zmiany zachodzące w naszej jamie ustnej.

Jakie mamy możliwości?

Umawianie wizyt u stomatologów odbywa się w dwojaki sposób. Jednym z nich są wizyty prywatne, drugim zaś wizyty finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każda z opcji ma oczywiście swoje wady i zalety, którym warto jest się przyjrzeć, żeby wybrać odpowiednią opcję dla siebie.

Wizyta prywatna u stomatologa

Prywatne badanie dentystyczne niesie ze sobą niewątpliwie dużo korzyści. Przede wszystkim znalezienie odpowiedniego terminu jest dużo szybsze i nie trzeba czekać miesiącami na zwykłą profilaktykę. Innym aspektem jest szeroka gama oferowanych usług. Prywatne gabinety stomatologiczne oferują naprawdę wiele zabiegów, począwszy od zwykłego plombowania i czyszczenia kamienia, poprzez leczenie kanałowe wybielanie, aż po profesjonalne wyrywanie zębów.

Największym minusem prywatnych wizyt jest ich cena. Za każdy, nawet najprostszy zabieg trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Ponadto niektórzy dentyści wykorzystują okresowe wizyty, by znaleźć u pacjentów inne warte poprawy usterki w zębach, by umówił się on ponownie w najbliższym czasie. Zdarza się to już jednak coraz rzadziej, gdyż wraz ze wzrostem potrzeby leczenia dentystycznego wzrósł również profesjonalizm specjalistów.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym na NFZ

Gabinety oferujące swoje zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia są przeciwieństwem gabinetów prywatnych. Wizyty są oczywiście dużo tańsze, a nawet darmowe, ale za to bardzo ograniczone. Dentyści mogą wykonać tylko podstawowe zabiegi i to najczęściej tylko na przednie zęby, w innym wypadku trzeba się umawiać prywatnie. Jest dużo mniej wolnych terminów, przez co czas oczekiwania jest  dużo dłuższy. Na zwykłe profilaktyczne badanie można czekać kilka miesięcy, aczkolwiek w nagłych wypadkach, tj. silnym bólu, uszczerbku przednich zębów czy wypadnięciu plomby dentysta ma obowiązek przyjąć pacjenta jak najszybciej.

Dentysta prywatnie czy na NFZ – którą opcję wybrać?

Porównując stosunek wad do zalet, można stwierdzić, że najlepiej udać się na prywatną wizytę do dentysty, by badanie było przeprowadzone szybko, a konkretne usługi obejmowały całą jamę ustną, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Bardzo wiele osób decyduje się podzielić wizytę i to, co da się wykonać na NFZ, wykonują, a resztę załatwiają prywatnie. Jest to dobra opcja na zaoszczędzenie, jednak musimy liczyć się z tym, że prywatna wizyta będzie szybsza niż na NFZ i jeśli nie lubimy chodzić do dentysty, podstawowe badania możemy mieć szybciej z głowy, rezygnując z NFZ.

dentysta

Dobry prywatny stomatolog w Zielonej Górze

Nie każdy gabinet oferuje wizytę na NFZ, dlatego przed zapisem warto znaleźć takiego stomatologa, który oferuje te dwa rodzaje wizyt. Współcześnie większość specjalistów ma już swoje strony internetowe, gdzie te opcje są wypisane. Tak działa większość stomatologów, dentystów w Zielonej Górze, dlatego tam nietrudno znaleźć dobrego stomatologa. Czasem jest też tak, że zapis na wizytę odbywa się online, co znacznie ułatwia i nieraz przyspiesza całą czynność.

Widać więc, że systematyczne wizyty u stomatologów są bardzo ważne i choć są to kosztowne badania, to dzięki NFZ można nieco zaoszczędzić, mając przy tym zdrowy i piękny uśmiech, również dzięki wielu prywatnym badaniom.

Rate this post