Stwórz piękne i funkcjonalne wnętrze – projektowanie wnętrz

projektowanie wnętrz w nowoczesnym domu

Projektowanie wnętrz cieszy się dziś większą niż kiedykolwiek popularnością. Choć aranżowanie pomieszczeń zgodnie z trendami pojawiało się już w branży od dawna, tak naprawdę dziś dostrzega się największe zainteresowanie tematem nie tylko ze strony samych projektantów, ale i wielu osób nie związanych z branżą wnętrzarską. Rosnąca popularność blogerów wnętrzarskich oraz pojawiające się regularnie nowe wariacje istniejących trendów sprawiły, że wiele osób podchodzi do tematu projektowania wnętrz jako pasji, której realizowanie jest czystą przyjemnością i sposobem na sprawianie radości zarówno sobie, jak i innym. Dlaczego projektowanie wnętrz, zarówno samodzielne jak i wykonywane przez profesjonalistów stało się tak popularne i w jaki sposób dobrze zaprojektowane pomieszczenia odbijają się na życiu codziennym zwyczajnego człowieka?

O czym warto pamiętać podczas projektowania wnętrz

Trendy to oczywiście doskonała pożywka dla wszystkich projektantów wnętrz – to właśnie od nich zaczyna się dziś większość pomysłów, które z chęcią pokazywane są w magazynach dekoratorskich czy w mediach społecznościowych. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że wiele trendów to tymczasowe elementy które choć piękne, z perspektywy czasu mogą okazać się zbędną inwestycją. Jak zapobiec zbędnym wydatkom i wciąż trzymać się trendów? Dodatki to klucz do sukcesu. Popularnym motywem wśród projektantów wnętrz jest dziś tak zwane czyste płótno, czyli białe ściany i klasyczne, drewniane podłogi. To właśnie na jego tle najłatwiej jest osiągnąć jakikolwiek styl wystroju bez konieczności ingerencji w architekturę wnętrza. Białe lub delikatnie mleczne ściany sprawdzą się w stylu skandynawskim, klasycznym i retro, a także w bardzo modernistycznych i industrialnych wnętrzach. To, co będzie „robiło” styl to doskonale dobrane meble i dodatki. Jak je wybrać?

Funkcjonalność ponad modą

Funkcjonalne wnętrza to jeden z kluczowych kryteriów, jakie stawiają dziś przed projektantami wnętrz ich klienci. Choć wiele rzeczy przewijających się w popularnych trendach wygląda pięknie, ich praktyczność i funkcjonalność są dalekie od ideału. Kto miałby czas i fundusze na inwestowanie w przedmioty większe, na przykład meble, które po kilku latach będą „przeterminowane”, a ich powierzchnie będą wymagały codziennego sprzątania i wciąż nie będą wyglądały dobrze? Niepraktyczne i niefunkcjonalne rozwiązania zostawmy katalogom meblowym i sesjom fotograficznym – projektując piękne mieszkanie stawiamy dziś na to, by żyło się w nim dobrze.

projektowanie wnętrza sypialniJakie rozwiązania są dziś uważane za najbardziej funkcjonalne, a przy tym wpasowujące się w trendy? Rozpocznijmy od kuchni. Tu królują bowiem monochromatyczne zabudowy pełne szafek i szuflad zdolnych pomieścić zastawę dla przysłowiowej armii. Jasne meble w kuchni otwierają przestrzeń i wbrew pozorom czyszczą się znacznie łatwiej, niż te ciemne. Co do pozostałych części domu, w salonie i sypialni stawiamy przede wszystkim na wygodę i klasykę. Łóżka, sofy, stoliki kawowe muszą być wytrzymałe i wygodne oraz wymagające minimalnego wkładu pracy. Stąd też tak duża popularność dużych, miękkich narożników w ciemnych kolorach. Skórzane sofy to już przeszłość – pięknie wyglądają tylko na zdjęciach.

Na koniec pozostawiliśmy jeszcze kwestię szafy i mebli. Pomijając pokoje dziecięce, chyba każdy zgodzi się że tradycyjne meblościanki są już passe. Dziś stawiamy na minimalizm, a drobne gadżety które aktualnie nie posiadają swojego miejsca chowamy na strych, do piwnicy lub… bardzo pojemnej szafy w sypialni. Nowoczesne, przeszklone szafy są dziś wielkości niejednej garderoby i to chyba jedno z najbardziej funkcjonalnych, a zarazem modnych rozwiązań, jakie możesz zastosować.


Projektowaniem i aranżowaniem wnętrz w Bydgoszczy, Toruniu i Trójmieście zajmuje się z powodzeniem MJ Atelier sprawdź.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *