Tej miejscowości na pewno nie znałeś – piękne Plutycze

urlop

Plutycze to kolejna miejscowość wciąż nieznana w szerszym gronie turystów, co pozwala na odwiedzenie jej wszystkim miłośników spokojnych wakacji w miejscu, gdzie czas płynie wolno i leniwie, a wręcz zdawać by się mogło, że się zatrzymał.

Plutycze znajdują się w centralnej części Podlasia, w pobliżu Bielska Podlaskiego, dzięki czemu są doskonałą bazą wypadową do wielu innych, równie ciekawych miejscowości. Co możesz zobaczyć w Plutyczach?

Plutycze – odrobina historii

Aktualny układ architektoniczny, jaki panuje we wsi, pochodzi jeszcze z XVI wieku, kiedy to królowa Bona zarządziła porządki we wsiach królewskich. Chaty w Plutyczach są pięknie ozdobione ornamentami i okiennicami, co mieszkańcy podpatrzyli u wschodniego sąsiada, do którego zostali przymusowo przesiedleni w wyniku działań podjętych przez władze carskie. Unikatowa zabudowa, jaką możesz zobaczyć we wsi Plutycze wciąż opiera się architektonicznemu nieładowi, jaki możemy obserwować w różnych regionach kraju.

Plutycze – dlaczego warto do nich zajrzeć?

Wieś wyróżnia się mocno regularnym układem architektonicznym – niemal wszystkie domy to drewniane chaty, wybudowane w uroczym starym stylu, stojące jedna obok drugiej szczytem do drogi. Wieś jest częścią szlaku o nazwie “drzewo i sacrum”, obejmującego okoliczne miejscowości o najbardziej interesującym układzie architektonicznym. Niedaleko wsi przebiega Podlaski Szlak Bociani, jaki można wygodnie przemierzyć na rowerze.

Największy urok Plutycz, oprócz samej zabudowy tkwi po prostu w panującej tam atmosferze. Odwiedzający są mile widziani we wsi, a do tego mają szansę dużo się dowiedzieć na temat dawnego życia, zwyczajnie przesiadając się do mieszkańców czy to na ławce przed domem, czy też w sklepie.

Co warto zobaczyć w Plutyczach i okolicy?

Park linowy w Doktorcach

Doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych. W położonych o zaledwie 5 km od Plutycz Doktorcach znajdziesz atrakcyjny park linowy, określany mianem jednego z największych w Polsce. Oprócz samych tras, w parku znajduje się również ścianka wspinaczkowa, kolejka dla dzieci, symulatory, plac zabaw i mnóstwo innych atrakcji, dla których warto zarezerwować co najmniej kilka godzin wolnego czasu.

Kraina Otwartych Okiennic

Nie tylko Plutycze mogą pochwalić się urokliwą zabudową. Również nieco oddalone od nich miejscowości, takie jak Trześcianka, Puchły i Soce zachęcają odwiedzających do zobaczenia przepięknych cerkwi oraz rzeźbionych krzyży, na których cyrylicą zapisano intencje, którym w legendach przypisuje się ocalenie mieszkańców od panującej niegdyś zarazy.

Ziołowy Zakątek

Położony w pobliskich Korycinach będzie interesującym miejscem dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dzieciom spodoba się umieszczony w stodole plac zabaw, warsztaty i zagrody ze zwierzętami, zaś dorośli ucieszą się na możliwość nabycia produktów proekologicznych. Na miejscu znajduje się również restauracja, która ucieszy podniebienia i starszych i tych młodszych.

Noclegi w Plutyczach i okolicy – gdzie warto ich szukać?

Gdy już zdecydujesz się na zwiedzanie Plutycz wraz z mniej i bardziej znanymi okolicami, będziesz oprócz atrakcji potrzebować również noclegu. Obecnie sposobów na poszukiwanie go jest całkiem dużo – są zapewne osoby, które o możliwość przenocowania dopytują dopiero po przyjeździe na miejsce, dzięki czemu zapewniają sobie jeszcze lepszą możliwość poznania mieszkańców i ich obyczajów.

Są jednak również bardziej nowoczesne sposoby. Mowa tutaj m.in. o wyszukiwarce internetowej fajnewczasy.pl, na której możesz porównać interesujące Cię oferty nie tylko z danego regionu, lecz też i z całego kraju. Jest to ogromna wygoda i oszczędność czasu, a w dodatku to właśnie tutaj masz szansę znaleźć mniej znane, niekomercyjne noclegi w atrakcyjnej cenie.

urlop na wsi

Czy teraz zechcesz zajrzeć do Plutycz?

Jeśli już od pewnego czasu uwielbiasz odkrywać urok mało znanych miejsc, w których o tłumach turystów i atrakcjach na miarę Hotelu Gołębiewskiego można zapomnieć, nie potrzebujesz większych argumentów, by odwiedzić Plutycze i inne miejscowości położone w pobliżu w ramach urlopu na wsi. Jeśli jednak do tej pory interesowały Cię bardziej popularne miejsca – daj szansę tym mniej rozsławionym. Przynajmniej raz. Kto wie, być może właśnie taka forma podróżowania wzbudzi Twoje największe zainteresowanie?

Rate this post