Test wzroku – na czym polega?

test wzroku

Regularne badanie jest podstawą zachowania wzroku w dobrym stanie. Wczesne wykrycie choroby pozwoli jak najszybciej wdrożyć leczenie i zapobiec poważnym schorzeniom.

Jeśli natomiast pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, wizyta u okulisty staje się koniecznością. Zlekceważenie niepokojących objawów może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci nieuleczalnej choroby. Dzięki regularnym wizytom u okulisty lub optometrysty  zadbamy w sposób właściwy o wzrok.

Znaczenie regularnego badania wzroku

W każdym wieku powinniśmy regularnie badać wzrok. Okresowym kontrolom powinny być poddane dzieci, gdyż obserwacja tego narządu pozwala lekarzowi ocenić, czy wzrok dobrze się rozwija, podobnie sytuacja się przedstawia z młodzieżą, korzystającą z nowoczesnych technologii. Spędzanie wielu godzin przed komputerem jest wystarczającym powodem regularnych badań u okulisty.

Dorośli natomiast powinni poddawać się regularnym wizytom kontrolnym w celu wykluczenia jakichkolwiek poważnych chorób, takich jak na przykład jaskra, zaćma i wiele innych.

Z wiekiem zmienia się akomodacja oka i dobór okularów do czytania powinien skłonić osoby starsze do wizyty u okulisty lub optometrysty. Absolutnie konieczne jest poddawanie się regularnym badaniom przez osoby genetycznie obciążone wadami wzroku i predyspozycjami do jego chorób. Nawet niewielki dyskomfort w widzeniu powinien być powodem do przebadania oczu tym bardziej, że dokonuje się ich za pomocą nowoczesnego sprzętu, który wykrywa nawet niewielkie zmiany chorobowe.

Podstawowe badanie wzroku

W ramach podstawowego badania wzroku sprawdza się ostrość widzenia do bliży i dali, wykorzystując tablice Snellena zaopatrzone w znaki, czyli optotypy o zróżnicowanej wielkości, czyli literki, cyferki lub obrazki dla dzieci. Ocenia się podczas badania rozdzielczość siatkówki, która pozwala na prawidłowe rozróżnianie znaków położonych blisko siebie z odległości pięciu metrów, a także trzydziestu centymetrów. Pacjent czyta każdym okiem osobno rzędy znaków. W tym czasie oko nie poddane badaniu powinno być zasłonięte. Przeprowadza się je wykorzystując próbną ramkę okularową.

Po stwierdzeniu przez lekarza okulistę, że ostrość widzenia jest obniżona, dobiera on odpowiednie okulary, przymierzając próbne szkła aż do momentu prawidłowego widzenia przez osobę poddaną badaniu. Szkła o wartości minusowej stosuje się do korekcji krótkowzroczności, a plusy dalekowzroczności.

Komputerowe badanie wzroku

Komputer stosowany do badania wzroku nazywa się refraktometrem automatycznym i służy do badania wady refrakcji, czyli krzywizny rogówki oka. Jest to badanie bezbolesne, podczas którego wpuszcza się do oka wiązkę promieni podczerwonych i poddaje się analizie refleksy tej wiązki, które odbijają się od struktur oka. Komputer odczytuje dane i określa wadę refrakcji. Jest to niezwykle szybkie badanie, pozwalające niemal natychmiast określić wadę wzroku pacjenta, którego zadaniem jest patrzenie przez niewielki otwór na daleki obrazek, przedstawiający dom bądź żaglówkę. Wynik badania określa w sposób przybliżony wadę, więc wybór korekcji wzroku nie jest najdokładniejszy. Dokładne określenie wady wymaga użycia przez lekarza tablicy Snellena.

Tonometria

Tonometria jest badaniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonuje się jej w celu zdiagnozowania między innymi jaskry lub innych chorób, które przebiegają z nadciśnieniem w gałce ocznej. Do pomiaru wykorzystuje się tonometr Goldmanna, za pomocą którego uciska się rogówkę, dokonując w ten sposób pomiaru ciśnienia. Natomiast tonometria wgłobieniowa dokonywana za pomocą tonometru Schiøtza, polega również na uciskaniu rogówki przez urządzenie, dlatego przeprowadza się ją z zastosowaniem kropli znieczulających. Do tonometrii coraz częściej wykorzystuje się urządzenia typu air-puf, wykorzystujące do spłaszczenia rogówki podmuch sprężonego powietrza, co pozwala na rezygnację ze znieczulenia oka.

Testy wzroku pozwalają lekarzowi okuliście precyzyjnie ocenić jego wadę i zastosować odpowiednią korekcję.

Rate this post