Testy antygenowe Artron – na czym polegają?

jak działają testy antygenowe

Szybkie wyczerpywanie się testów potwierdzających obecność koronawirusa wymaga tworzenia kolejnych, możliwie jak najszybszych do przeprowadzenia form badań, dzięki którym dowiadujemy się, czy jesteśmy zakażeni, czy też nie. Jedną z form badania są niedawno dopuszczone do użytku przez WHO testy antygenowe, których wyniki możemy poznać już po bardzo krótkim czasie.

Czym jest test antygenowy i jak wygląda jego wykonanie? Kiedy należy go wykonać? Na co trzeba zwracać uwagę? Jaka jest typowa cena testu? Czy możemy wykonywać go samodzielnie?

Czym jest test antygenowy i na czym polega?

Test antygenowy obejmuje pobranie próbki wymazu z nosogardzieli, na którego podstawie określa się, czy pacjent jest zarażony koronawirusem. Ważną informacją jest to, że nawet uzyskanie negatywnego wyniku przy takim teście nie gwarantuje, że jesteśmy zdrowi.  Do niedawna, w przypadku wystąpienia wyniku negatywnego, przy jednoczesnym odczuwaniu objawów charakterystycznych dla COVID-19, konieczne było potwierdzenie wyniku poprzez wykonanie testów PCR. Test antygenowy jest zalecany przede wszystkim w sytuacji, gdy dostęp do testów genowych jest mocno ograniczony lub w przypadkach, kiedy konieczna jest szybka diagnoza osoby, która ma objawy choroby.

Kiedy wykonujemy test antygenowy i jak on przebiega?

W przypadku, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy koronawirusa, mamy od 5 do 7 dni na wykonanie testu, z uwagi na fakt, że jest to czas największego rozmnażania się wirusów. Jak już to było wspomniane, podczas testu pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli. Próbkę należy włożyć najpierw do buforu ekstrakcyjnego, po czym nanosi się na płytkę testową otrzymany roztwór. Płytka ma w sobie specjalny otwór, do którego wpuszcza się próbkę. Czas oczekiwania waha się w przedziale 15-30 minut.

A jak jest w przypadku bezobjawowego koronawirusa? Brakuje danych na ten temat, zwłaszcza że im późniejsze stadium choroby, tym spada poziom stężenia wirusa, przez co test może go nie wykryć. 

Przeciętna cena testów antygenowych na COVID-19

Cena za jeden zestaw testowy wynosi średnio ok. 150 zł. To dosyć wysoka cena, jak na badanie, które być może trzeba będzie dodatkowo potwierdzać. Aby ulżyć portfelom konsumentów, z pomocą przychodzi producent Artron, oferując testy antygenowe w promocyjnej cenie 77 zł na stronie sklep-testcovid19.pl. Czy jednak ten test możemy tak po prostu kupić i wykonać samodzielnie w domu?

Niestety, nie. Ze względu na konieczność przeprowadzenia badania w odpowiednich warunkach (aby nie zafałszować wyniku), konieczne jest jego wykonanie przez osobę przygotowaną, czyli lekarza lub pielęgniarkę, ratownika medycznego albo inną osobę, która posiada odpowiednie umiejętności. 

Jakie są przykładowe wymagania, dzięki którym uzyskamy prawidłowy wynik testu?

  • Bardzo ważna jest temperatura przechowywania zestawu testowego. Można go przechowywać aż do wyczerpania terminu ważności w temperaturze mieszczącej się w zakresie 2-30 stopni. Nie zamrażamy zestawu testowego!
  • Materiały i odczynniki do testów powinny być przechowywane w temperaturze pomiędzy 15 a 30 stopni.
  • Trzymamy z daleka od bezpośredniego źródła wilgoci, ciepła i światła słonecznego.

testy antygenowe - jak działają

Jak działa test antygenowy?

W podkładce testowej umieszczone jest złoto koloidalne, w której sprzężone są przeciwciała COVID-19. Zatem, jeśli występują one w zaaplikowanej do testu próbce, dojdzie do reakcji. W jej wyniku, w sferze testu pojawi się różowa linia, świadcząca o wyniku pozytywnym. 

Jak dobrze przygotować się do testu antygenowego?

Tak jak przed wieloma innymi badaniami, trzeba poczynić pewne przygotowania tak, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. 

W zależności od pory badania staramy się być albo na czczo, albo przynajmniej trzy godziny po ostatnim posiłku. Przed badaniem nie myjemy zębów, nie stosujemy płynów do płukania jamy ustnej ani nie stosujemy tabletek do ssania (środki te, obok odświeżenia oddechu, mają również działanie biobójcze, co czyniłoby wynik testu mało wiarygodnym). 

Powstrzymujemy się również od płukania i wydmuchiwania nosa. Jeśli stosujemy podawane bezpośrednio do nosa środki przeciw drobnoustrojom, zachowajmy co najmniej dwugodzinny odstęp pomiędzy ich zażyciem a pójściem na badanie. 

Rate this post