Wizualizacje pomieszczeń, mieszkań i innych przestrzeni – tych prywatnych, jak i publicznych – cieszą się coraz większą popularnością. Na chwilę obecną, przy teraźniejszym poziomie techniki jest to najlepszy, najbardziej realistyczny sposób prezentowania projektów architektonicznych, designerskich czy urbanistycznych. Bez względu na to, czy jest to przedstawienie projektu specjalistom z danej dziedziny, czy potencjalnym klientom – nie ma jak na razie lepszego sposobu na ukazanie projektów niż wizualizacja 3D.
W sferze designu, deweloperstwa, architektury, wystrojów wnętrz i budownictwa najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Wrażenie wzrokowe. Każdemu z wyżej wymienionych zawodowców nie trzeba o tym mówić dwa razy. Oni robią inwestycję, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Ten krok jest zawsze inwestycją przemyślaną i ekspresowo zwracającą się.
Wyższość wizualizacji nad klasycznym sposobem ukazania projektu
Aby mieć świadomość, dlaczego wizualizacja trójwymiarowa przewyższa klasyczne ukazanie projektu budowlanego, wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy wchodzimy do nowo zakupionego / nowo wyremontowanego mieszkania, a wygląda ono zupełnie inaczej niż na papierze… Inwestując w wizualizację, możemy uniknąć kosztownych pomyłek, a w skrajnych przypadkach poprawić / wykryć błędy konstrukcyjne i instalacyjne (które mogły przez przypadek znaleźć się w projekcie).
Ważnym aspektem jest, że wizualizacje 3D są swojego rodzaju gwarancją, że dane przedsięwzięcie budowlane jest prawidłowo rozplanowane. Ponadto klient (zwłaszcza ten niewdrożony w techniczne aspekty projektów) wie, czego może się spodziewać jako produktu finalnego. Na dodatek współpraca przebiega łatwiej, szybciej i bez zbędnych niejasności.
Co można zwizualizować?
Tak naprawdę wszystko. Wizualizacja trójwymiarowa może dotyczyć pokoju, salonu, kuchni, łazienki, garażu, mostu, zespołu budynków, przez lampę i spinacz. Nie ma przeszkód, aby poddać wizualizacji wystrój sklepu, biura, pokoju dziecinnego czy stoiska handlowego.
Jakie są koszty wizualizacji?
Zazwyczaj klient jest informowany jakich kosztów mniej-więcej można oczekiwać oraz co wpłynęło na dysproporcje cenowe.
Oczekiwana zapłata za wykonaną pracę w dużej mierze jest uwarunkowanymi otrzymanymi przez wykonawcę materiałów bazowych. Często spotykane jest, że klient oddaje specjalistom pliki w nieodpowiednich programach. W takim wypadku wykonawca jest zmuszony tworzyć pliki od nowa, co jest czaso- i energochłonne. A to prowadzi do naliczenia dodatkowych kosztów.
Nie jest obojętny fakt, że im bardziej konkretna wizualizacja ma się pokrywać z rzeczywistością – im bardziej podobna do faktycznej prezencji, tym więcej pracy trzeba w to włożyć, a to także prowadzi do podniesienia kosztów.
Po dostarczeniu wykonawcy szkiców inwestycyjnych, można otrzymać dokładny kosztorys. Po otrzymaniu kosztorysu mamy czas na podjęcie decyzji. Warto mieć na uwadze, że wysoka jakość i profesjonalizm często związane są z wyższą ceną.